habitants · padró de 2026 · lloc 14 de 73
Sant Antoni
Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de Sant Antoni, amb fonts oficials.
2023 · lloc 23 de 73
17,2 per cada 1.000 habitants
habitants per hectàrea · 80,4 ha
64 per cada 1.000 habitants
El barri de Sant Antoni
El barri creix al voltant del mercat de Sant Antoni, obra d’Antoni Rovira i Trias inaugurada el 1882 i reoberta el 2018 després d’una llarga reforma. Cada diumenge s’hi fa el mercat de llibres vells.
Com és Sant Antoni?
Sant Antoni és un dels 6 barris del districte de l'Eixample. Hi viuen 38.978 persones, el 14% dels habitants del districte, en 80,4 hectàrees.
La renda disponible per persona el 2023 era de 26.589 €, un 10% per sota de la mitjana del districte (29.571 €). En renda ocupa el lloc 23 dels 73 barris de Barcelona.
Al registre municipal hi consten 669 pisos turístics, 17,2 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →
A Airbnb hi havia 562 pisos sencers anunciats a Sant Antoni per a estades de fins a 31 nits: 185 sense número de registre i 120 amb un número que no és al registre municipal. A més, 67 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 65,0% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
El 34,7% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 38,7%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 15,6 M€ d’IBI el 2026, uns 602 € de mitjana per habitatge.
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 16 obres a Sant Antoni, amb 796.964 € d’import (lloc 64 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME). Obres i diners →
On és Sant Antoni?
En verd fosc, Sant Antoni; en verd clar, la resta de barris del districte de l'Eixample. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.
Sant Antoni, el districte i la ciutat
| Indicador | Sant Antoni | Eixample | Barcelona |
|---|---|---|---|
| Habitants · 2026 | 38.978 | 277.353 | 1.729.963 |
| Renda per persona · 2023 | 26.589 € | 29.571 € | — |
| Habitants per hectàrea | 485 | 372 | 170 |
| Pisos turístics per 1.000 habitants | 17,2 | 17,7 | 6,2 |
| Arbres al carrer per 1.000 habitants | 64 | 77 | 84 |
| Habitatges de titulars amb 5 o més · 2025 | 29,6% | 29,1% | 22,8% |
| Habitatges d’empreses · 2025 | 13,9% | 17,4% | 12,0% |
La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.
De qui són els habitatges de Sant Antoni?
El 29,6% dels 19.821 habitatges de Sant Antoni són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 14 dels 73 barris.
Les empreses hi tenen el 13,9% dels habitatges i l’administració pública, el 0,5%.
- Particulars 83,4%
- Empreses 13,9%
- Administració 0,5%
- Altres 2,2%
Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Quin codi postal té Sant Antoni?
La major part de Sant Antoni té el codi postal 08015; també hi ha adreces amb el 08011.
Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.
Biblioteques i espais de lectura a Sant Antoni
- Arxiu Bibliogràfic ExcursionistaCarrer d'Entença, 22
- Biblioteca Sant Antoni - Joan OliverCarrer del Comte Borrell, 44*46
- Organización Nacional de Ciegos de EspañaBiblioteca · C Sepúlveda, 1
- Arxiu Municipal del Districte de l'EixampleCarrer de Calàbria, 38
El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →
Quins barris s’assemblen a Sant Antoni?
Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.
- La Sagrada FamíliaEixample · 53.201 hab. · 25.915 €Compara ⇆
- La Vila de GràciaGràcia · 51.477 hab. · 28.444 €Compara ⇆
- La Nova Esquerra de l’EixampleEixample · 59.117 hab. · 29.378 €Compara ⇆
Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.
Vols saber quan canviïn les dades de Sant Antoni?
T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.
Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.
Sant Antoni en dades
Quants habitants té Sant Antoni?
Sant Antoni té 38.978 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 14 dels 73 de Barcelona per població.
A quin districte pertany Sant Antoni?
Sant Antoni és un barri del districte de l'Eixample, que té 6 barris i 277.353 habitants.
Quina és la renda per persona a Sant Antoni?
La renda disponible de les llars per persona era de 26.589 € el 2023. És la mitjana de les 24 seccions censals del barri.
Quin codi postal té Sant Antoni?
La major part de Sant Antoni té el codi postal 08015; també hi ha adreces amb el 08011. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.
Quants pisos turístics hi ha a Sant Antoni?
Al registre municipal hi consten 669 pisos turístics, 17,2 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.
Quants pisos s’anuncien a Airbnb a Sant Antoni?
A Airbnb hi havia 562 pisos sencers anunciats a Sant Antoni per a estades de fins a 31 nits: 185 sense número de registre i 120 amb un número que no és al registre municipal. A més, 67 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 65,0% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
Quantes obres hi ha a Sant Antoni?
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 16 obres a Sant Antoni, amb 796.964 € d’import (lloc 64 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME).
Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a Sant Antoni?
El 34,7% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 38,7%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 15,6 M€ d’IBI el 2026, uns 602 € de mitjana per habitatge.
De qui són els habitatges de Sant Antoni?
El 29,6% dels 19.821 habitatges de Sant Antoni són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 14 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 13,9% dels habitatges i l’administració pública, el 0,5%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →