MAPA ESTRATÈGIC DE SOROLL · 73 BARRIS
DADES OFICIALSSoroll per barri
Quina part dels veïns de cada barri viu amb més soroll del recomanable, de dia i de nit.
- Al barri de l’Antiga Esquerra de l’Eixample, el 49,3% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària: és el barri amb més soroll.
- A tot Barcelona, unes 383.000 persones (el 22,1%) viuen per sobre d’aquest nivell, i unes 459.000 tenen més de 55 decibels de nit.
- Font: Mapa Estratègic de Soroll de Barcelona 2022, totes les fonts de soroll; habitants del padró del 2026.
RÀNQUING
Els 73 barris
| l’Antiga Esquerra de l’Eixample | Eixample | 49,3% | 53,1% |
|---|---|---|---|
| la Dreta de l’Eixample | Eixample | 43,1% | 48,7% |
| la Sagrada Família | Eixample | 38,2% | 42,2% |
| Sant Antoni | Eixample | 34,7% | 38,7% |
| el Fort Pienc | Eixample | 33,4% | 38,0% |
| el Parc i la Llacuna del Poblenou | Sant Martí | 33,4% | 42,0% |
| el Baix Guinardó | Horta-Guinardó | 32,8% | 36,8% |
| Sant Gervasi-Galvany | Sarrià-Sant Gervasi | 32,2% | 36,9% |
| Provençals del Poblenou | Sant Martí | 31,6% | 49,7% |
| la Sagrera | Sant Andreu | 30,6% | 34,4% |
| Navas | Sant Andreu | 29,6% | 33,1% |
| la Nova Esquerra de l’Eixample | Eixample | 28,6% | 33,6% |
| Sant Gervasi-la Bonanova | Sarrià-Sant Gervasi | 28,6% | 31,1% |
| el Camp d’en Grassot i Gràcia Nova | Gràcia | 28,1% | 30,8% |
| el Clot | Sant Martí | 27,6% | 32,9% |
| el Camp de l’Arpa del Clot | Sant Martí | 27,2% | 30,1% |
| les Corts | Les Corts | 26,8% | 31,7% |
| la Marina de Port | Sants-Montjuïc | 26,1% | 31,0% |
| la Guineueta | Nou Barris | 25,2% | 32,7% |
| el Putxet i el Farró | Sarrià-Sant Gervasi | 24,7% | 27,2% |
| les Tres Torres | Sarrià-Sant Gervasi | 24,5% | 29,0% |
| Diagonal Mar i el Front Marítim del Poblenou | Sant Martí | 24,4% | 31,7% |
| la Bordeta | Sants-Montjuïc | 24,0% | 27,4% |
| Sant Martí de Provençals | Sant Martí | 23,7% | 29,6% |
| la Salut | Gràcia | 23,6% | 28,4% |
| la Clota | Horta-Guinardó | 23,5% | 28,6% |
| Torre Baró | Nou Barris | 22,6% | 27,7% |
| la Vall d’Hebron | Horta-Guinardó | 22,1% | 28,9% |
| la Verneda i la Pau | Sant Martí | 22,0% | 32,9% |
| la Font de la Guatlla | Sants-Montjuïc | 21,7% | 24,2% |
| Vilapicina i la Torre Llobeta | Nou Barris | 21,6% | 27,0% |
| la Maternitat i Sant Ramon | Les Corts | 21,5% | 25,3% |
| Vallcarca i els Penitents | Gràcia | 21,1% | 24,9% |
| la Vila Olímpica del Poblenou | Sant Martí | 20,6% | 25,1% |
| la Trinitat Nova | Nou Barris | 19,9% | 23,7% |
| Baró de Viver | Sant Andreu | 19,9% | 24,0% |
| el Poblenou | Sant Martí | 19,8% | 25,5% |
| Sant Andreu | Sant Andreu | 19,1% | 22,8% |
| Montbau | Horta-Guinardó | 19,0% | 22,4% |
| Pedralbes | Les Corts | 18,8% | 25,9% |
| el Raval | Ciutat Vella | 18,7% | 23,3% |
| el Congrés i els Indians | Sant Andreu | 17,7% | 21,3% |
| el Coll | Gràcia | 16,2% | 21,0% |
| Sant Pere, Santa Caterina i la Ribera | Ciutat Vella | 15,8% | 24,2% |
| la Vila de Gràcia | Gràcia | 15,4% | 20,4% |
| la Trinitat Vella | Sant Andreu | 15,3% | 21,1% |
| Sants | Sants-Montjuïc | 14,9% | 17,7% |
| Porta | Nou Barris | 14,9% | 17,0% |
| el Barri Gòtic | Ciutat Vella | 14,6% | 17,9% |
| Hostafrancs | Sants-Montjuïc | 14,4% | 18,2% |
| el Guinardó | Horta-Guinardó | 14,2% | 16,6% |
| Vallbona | Nou Barris | 14,2% | 26,4% |
| Sants-Badal | Sants-Montjuïc | 13,9% | 16,4% |
| el Poble-sec | Sants-Montjuïc | 12,6% | 14,6% |
| Canyelles | Nou Barris | 12,1% | 13,2% |
| el Carmel | Horta-Guinardó | 11,4% | 16,9% |
| el Turó de la Peira | Nou Barris | 10,3% | 14,2% |
| la Prosperitat | Nou Barris | 10,3% | 14,2% |
| la Barceloneta | Ciutat Vella | 9,8% | 13,0% |
| Ciutat Meridiana | Nou Barris | 9,6% | 11,5% |
| Sarrià | Sarrià-Sant Gervasi | 9,4% | 12,3% |
| Horta | Horta-Guinardó | 9,2% | 12,9% |
| el Besòs i el Maresme | Sant Martí | 8,4% | 12,8% |
| Verdun | Nou Barris | 6,9% | 9,6% |
| el Bon Pastor | Sant Andreu | 5,7% | 9,5% |
| Can Baró | Horta-Guinardó | 4,8% | 5,9% |
| la Teixonera | Horta-Guinardó | 4,5% | 7,2% |
| Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes | Sarrià-Sant Gervasi | 4,4% | 5,5% |
| la Marina del Prat Vermell | Sants-Montjuïc | 2,5% | 3,5% |
| la Font d’en Fargues | Horta-Guinardó | 2,5% | 4,4% |
| les Roquetes | Nou Barris | 2,5% | 4,5% |
| Sant Genís dels Agudells | Horta-Guinardó | 1,2% | 4,7% |
| Can Peguera | Nou Barris | 0,3% | 1,5% |
Cap barri coincideix amb la cerca.
Percentatge dels habitants del barri exposats a cada nivell, sumant totes les fonts (trànsit, tren, oci, indústria). «Dia» és l’indicador Lden, una mitjana de les 24 hores que penalitza el soroll del vespre i la nit. L’OMS recomana no passar de 53 dB de mitjana diària ni de 45 dB de nit pel trànsit. Per veure com s’ordenen de nit, prem el títol de la columna.
FONT OFICIAL
Open Data BCN · Població exposada als nivells de soroll del Mapa Estratègic de Soroll de Barcelona (2022), per barris.
Consultar dataset ↗