IMPOST SOBRE BÉNS IMMOBLES · 73 BARRIS
DADES OFICIALSIBI per barri
Quant paga cada barri de Barcelona d’IBI, l’impost sobre els pisos, locals i edificis, i com ha canviat.
- El 2026 l’Ajuntament va cobrar 773 M€ d’IBI als 73 barris, un 9,2% més que el 2023.
- El barri que en paga més és la Dreta de l’Eixample (83,0 M€).
- Per habitatge, l’IBI dels pisos va de 2.043 € a Pedralbes a 149 € a Can Peguera.
Què cobra l’Ajuntament cada any
708 M€2023
719 M€2024
744 M€2025
773 M€2026
Per tipus d’immoble, 2026
La resta són solars, equipaments, indústria, sanitat i altres usos.
RÀNQUING
Els 73 barris
| la Dreta de l’Eixample | Eixample | 83,0 M€ | 1.248 € | 12,6 M€ | +15,5% |
|---|---|---|---|---|---|
| Sant Gervasi-Galvany | Sarrià-Sant Gervasi | 47,2 M€ | 1.295 € | 1,0 M€ | +6,9% |
| les Corts | Les Corts | 33,3 M€ | 762 € | 2,5 M€ | +6,2% |
| l’Antiga Esquerra de l’Eixample | Eixample | 32,6 M€ | 876 € | 2,4 M€ | +8,4% |
| la Nova Esquerra de l’Eixample | Eixample | 30,0 M€ | 686 € | 1,0 M€ | +4,7% |
| la Marina del Prat Vermell | Sants-Montjuïc | 25,9 M€ | 485 € | 0,0 M€ | +28,2% |
| la Vila de Gràcia | Gràcia | 23,3 M€ | 580 € | 0,7 M€ | +8,3% |
| Sant Gervasi-la Bonanova | Sarrià-Sant Gervasi | 20,9 M€ | 1.308 € | 0,3 M€ | +7,0% |
| el Barri Gòtic | Ciutat Vella | 20,1 M€ | 688 € | 3,2 M€ | +29,6% |
| la Sagrada Família | Eixample | 19,7 M€ | 564 € | 0,6 M€ | +4,9% |
| el Raval | Ciutat Vella | 17,7 M€ | 383 € | 3,1 M€ | +16,8% |
| Sarrià | Sarrià-Sant Gervasi | 17,4 M€ | 1.247 € | 0,2 M€ | +8,7% |
| el Parc i la Llacuna del Poblenou | Sant Martí | 16,9 M€ | 534 € | 2,0 M€ | +14,1% |
| el Poblenou | Sant Martí | 16,8 M€ | 559 € | 1,7 M€ | +20,4% |
| la Maternitat i Sant Ramon | Les Corts | 16,3 M€ | 650 € | 2,8 M€ | +12,4% |
| Diagonal Mar i el Front Marítim del Poblenou | Sant Martí | 15,7 M€ | 925 € | 3,3 M€ | +5,3% |
| Sant Antoni | Eixample | 15,6 M€ | 602 € | 0,5 M€ | +4,2% |
| Sant Andreu | Sant Andreu | 15,1 M€ | 465 € | 0,0 M€ | +2,6% |
| el Putxet i el Farró | Sarrià-Sant Gervasi | 14,7 M€ | 777 € | 0,2 M€ | +5,9% |
| el Fort Pienc | Eixample | 14,6 M€ | 661 € | 0,7 M€ | +4,7% |
| les Tres Torres | Sarrià-Sant Gervasi | 14,2 M€ | 1.633 € | 0,1 M€ | +6,0% |
| el Camp d’en Grassot i Gràcia Nova | Gràcia | 14,0 M€ | 614 € | 0,2 M€ | +5,2% |
| Sants | Sants-Montjuïc | 13,4 M€ | 478 € | 0,8 M€ | +3,6% |
| Pedralbes | Les Corts | 13,1 M€ | 2.043 € | 0,2 M€ | +7,1% |
| Sant Pere, Santa Caterina i la Ribera | Ciutat Vella | 11,4 M€ | 511 € | 1,0 M€ | +14,3% |
| el Poble-sec | Sants-Montjuïc | 10,8 M€ | 394 € | 1,2 M€ | +6,2% |
| el Camp de l’Arpa del Clot | Sant Martí | 10,7 M€ | 455 € | 0,3 M€ | +3,1% |
| la Marina de Port | Sants-Montjuïc | 10,1 M€ | 385 € | 1,7 M€ | +8,4% |
| la Barceloneta | Ciutat Vella | 9,5 M€ | 375 € | 1,6 M€ | +19,8% |
| Provençals del Poblenou | Sant Martí | 9,3 M€ | 449 € | 0,7 M€ | +31,8% |
| el Guinardó | Horta-Guinardó | 9,2 M€ | 442 € | 0,0 M€ | +3,7% |
| la Sagrera | Sant Andreu | 7,8 M€ | 451 € | 0,0 M€ | +1,0% |
| el Baix Guinardó | Horta-Guinardó | 7,5 M€ | 469 € | 0,1 M€ | +3,8% |
| Vallcarca i els Penitents | Gràcia | 7,2 M€ | 624 € | 0,1 M€ | +6,6% |
| el Clot | Sant Martí | 7,1 M€ | 480 € | 0,0 M€ | +2,6% |
| la Vila Olímpica del Poblenou | Sant Martí | 7,0 M€ | 961 € | 0,6 M€ | +14,3% |
| Hostafrancs | Sants-Montjuïc | 6,9 M€ | 444 € | 1,6 M€ | +9,5% |
| Porta | Nou Barris | 6,7 M€ | 343 € | 0,8 M€ | +2,3% |
| Sants-Badal | Sants-Montjuïc | 6,3 M€ | 424 € | 0,0 M€ | +5,7% |
| el Bon Pastor | Sant Andreu | 6,0 M€ | 308 € | 0,0 M€ | +4,8% |
| el Besòs i el Maresme | Sant Martí | 5,9 M€ | 267 € | 0,7 M€ | +16,3% |
| Horta | Horta-Guinardó | 5,9 M€ | 397 € | 0,0 M€ | +3,2% |
| Navas | Sant Andreu | 5,7 M€ | 452 € | 0,1 M€ | +4,6% |
| Vilapicina i la Torre Llobeta | Nou Barris | 5,6 M€ | 378 € | 0,0 M€ | +0,1% |
| la Bordeta | Sants-Montjuïc | 5,6 M€ | 455 € | 0,0 M€ | +6,0% |
| la Verneda i la Pau | Sant Martí | 5,6 M€ | 332 € | — | +11,2% |
| Sant Martí de Provençals | Sant Martí | 5,1 M€ | 387 € | 0,0 M€ | +0,7% |
| la Salut | Gràcia | 4,6 M€ | 588 € | 0,0 M€ | +4,1% |
| la Prosperitat | Nou Barris | 4,3 M€ | 297 € | 0,0 M€ | +0,9% |
| el Carmel | Horta-Guinardó | 4,2 M€ | 246 € | 0,0 M€ | -0,4% |
| el Congrés i els Indians | Sant Andreu | 3,5 M€ | 419 € | 0,0 M€ | +3,5% |
| la Font de la Guatlla | Sants-Montjuïc | 3,1 M€ | 488 € | 0,2 M€ | +3,0% |
| la Guineueta | Nou Barris | 3,0 M€ | 380 € | 0,0 M€ | +1,5% |
| la Font d’en Fargues | Horta-Guinardó | 2,7 M€ | 547 € | 0,0 M€ | +4,4% |
| Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes | Sarrià-Sant Gervasi | 2,7 M€ | 1.036 € | 0,2 M€ | +14,4% |
| el Turó de la Peira | Nou Barris | 2,1 M€ | 268 € | 0,0 M€ | +1,0% |
| la Teixonera | Horta-Guinardó | 2,0 M€ | 294 € | 0,0 M€ | +1,7% |
| Can Baró | Horta-Guinardó | 1,9 M€ | 372 € | 0,0 M€ | +1,0% |
| Verdun | Nou Barris | 1,8 M€ | 259 € | 0,0 M€ | +1,1% |
| la Vall d’Hebron | Horta-Guinardó | 1,7 M€ | 409 € | 0,2 M€ | +6,7% |
| el Coll | Gràcia | 1,7 M€ | 412 € | 0,0 M€ | +3,1% |
| les Roquetes | Nou Barris | 1,7 M€ | 208 € | 0,0 M€ | -0,9% |
| Montbau | Horta-Guinardó | 1,2 M€ | 281 € | 0,0 M€ | +0,4% |
| Sant Genís dels Agudells | Horta-Guinardó | 1,2 M€ | 310 € | — | -3,8% |
| la Trinitat Vella | Sant Andreu | 1,1 M€ | 221 € | 0,0 M€ | -0,5% |
| Canyelles | Nou Barris | 1,1 M€ | 352 € | 0,0 M€ | +0,5% |
| la Trinitat Nova | Nou Barris | 0,7 M€ | 183 € | — | +3,4% |
| Ciutat Meridiana | Nou Barris | 0,6 M€ | 158 € | 0,0 M€ | -2,7% |
| Torre Baró | Nou Barris | 0,3 M€ | 150 € | — | +0,7% |
| la Clota | Horta-Guinardó | 0,3 M€ | 445 € | — | +51,5% |
| Baró de Viver | Sant Andreu | 0,2 M€ | 208 € | — | +3,4% |
| Vallbona | Nou Barris | 0,2 M€ | 231 € | 0,0 M€ | -3,3% |
| Can Peguera | Nou Barris | 0,2 M€ | 149 € | — | +4,0% |
Cap barri coincideix amb la cerca.
Quota de l’Ajuntament del padró de l’IBI. «Per habitatge» divideix l’IBI dels immobles d’ús residencial entre els habitatges del barri que compta l’O-HB (2025): és una aproximació, perquè cada pis paga segons el seu valor cadastral i hi ha bonificacions.
FONT OFICIAL
Open Data BCN · Quotes del padró de l’Impost sobre Béns Immobles (IBI), per barri i ús · Habitatges per barri: Observatori Metropolità de l’Habitatge (2025).
Consultar dataset ↗