Els 73 barris de Barcelona
Habitants, renda, densitat, pisos turístics i arbres de cada barri, amb un mapa i una fitxa per a cadascun.
Els barris, indicador a indicador
Cada color agrupa una cinquena part dels barris, del valor més baix al més alt. Prem un barri per obrir-ne la fitxa; les mateixes xifres són a la taula.
Tots els barris
| el Raval | Ciutat Vella | 50.863 | 16.416 € | 462 | 248 | 4,9 | 44,5% | 20,9% |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| el Barri Gòtic | Ciutat Vella | 27.312 | 22.139 € | 335 | 239 | 8,8 | 47,7% | 27,8% |
| la Barceloneta | Ciutat Vella | 14.665 | 20.818 € | 124 | 118 | 8,0 | 40,2% | 17,1% |
| Sant Pere, Santa Caterina i la Ribera | Ciutat Vella | 22.989 | 22.764 € | 207 | 237 | 10,3 | 44,2% | 21,1% |
| el Fort Pienc | Eixample | 37.672 | 27.241 € | 406 | 381 | 10,1 | 26,1% | 18,5% |
| la Sagrada Família | Eixample | 53.201 | 25.915 € | 511 | 825 | 15,5 | 23,3% | 13,7% |
| la Dreta de l’Eixample | Eixample | 45.464 | 35.332 € | 214 | 1.786 | 39,3 | 37,9% | 25,6% |
| l’Antiga Esquerra de l’Eixample | Eixample | 42.921 | 32.767 € | 350 | 726 | 16,9 | 34,2% | 19,2% |
| la Nova Esquerra de l’Eixample | Eixample | 59.117 | 29.378 € | 441 | 510 | 8,6 | 23,6% | 13,8% |
| Sant Antoni | Eixample | 38.978 | 26.589 € | 485 | 669 | 17,2 | 29,6% | 13,9% |
| el Poble-sec | Sants-Montjuïc | 40.136 | 20.890 € | 88 | 574 | 14,3 | 25,8% | 11,4% |
| la Marina del Prat Vermell | Sants-Montjuïc | 3.174 | 19.074 € | 2 | 3 | 0,9 | 33,1% | 4,4% |
| la Marina de Port | Sants-Montjuïc | 31.768 | 19.717 € | 250 | 8 | 0,3 | 9,6% | 3,4% |
| la Font de la Guatlla | Sants-Montjuïc | 10.869 | 24.528 € | 366 | 139 | 12,8 | 12,6% | 8,7% |
| Hostafrancs | Sants-Montjuïc | 17.021 | 23.353 € | 415 | 176 | 10,3 | 26,6% | 12,5% |
| la Bordeta | Sants-Montjuïc | 21.153 | 23.278 € | 370 | 43 | 2,0 | 15,9% | 10,6% |
| Sants-Badal | Sants-Montjuïc | 25.243 | 22.539 € | 608 | 111 | 4,4 | 17,4% | 7,8% |
| Sants | Sants-Montjuïc | 46.676 | 25.562 € | 426 | 248 | 5,3 | 23,8% | 10,6% |
| les Corts | Les Corts | 46.672 | 32.838 € | 331 | 208 | 4,5 | 16,5% | 10,0% |
| la Maternitat i Sant Ramon | Les Corts | 24.622 | 29.377 € | 129 | 46 | 1,9 | 13,5% | 7,8% |
| Pedralbes | Les Corts | 12.479 | 46.631 € | 46 | 11 | 0,9 | 19,0% | 15,8% |
| Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes | Sarrià-Sant Gervasi | 4.867 | 34.775 € | 4 | 3 | 0,6 | 8,2% | 7,8% |
| Sarrià | Sarrià-Sant Gervasi | 24.937 | 41.589 € | 82 | 33 | 1,3 | 22,6% | 14,1% |
| les Tres Torres | Sarrià-Sant Gervasi | 16.341 | 49.258 € | 207 | 36 | 2,2 | 22,7% | 18,3% |
| Sant Gervasi-la Bonanova | Sarrià-Sant Gervasi | 26.801 | 43.217 € | 120 | 75 | 2,8 | 31,0% | 19,5% |
| Sant Gervasi-Galvany | Sarrià-Sant Gervasi | 49.202 | 44.003 € | 295 | 313 | 6,4 | 31,9% | 20,9% |
| el Putxet i el Farró | Sarrià-Sant Gervasi | 30.795 | 34.779 € | 363 | 202 | 6,6 | 28,8% | 16,5% |
| Vallcarca i els Penitents | Gràcia | 16.928 | 30.944 € | 135 | 39 | 2,3 | 23,8% | 12,3% |
| el Coll | Gràcia | 8.056 | 23.822 € | 228 | 20 | 2,5 | 17,0% | 7,8% |
| la Salut | Gràcia | 13.947 | 29.059 € | 215 | 37 | 2,7 | 19,2% | 11,2% |
| la Vila de Gràcia | Gràcia | 51.477 | 28.444 € | 390 | 805 | 15,6 | 36,0% | 14,9% |
| el Camp d’en Grassot i Gràcia Nova | Gràcia | 36.422 | 28.596 € | 559 | 228 | 6,3 | 21,5% | 11,5% |
| el Baix Guinardó | Horta-Guinardó | 26.277 | 25.237 € | 468 | 102 | 3,9 | 17,1% | 7,6% |
| Can Baró | Horta-Guinardó | 9.645 | 23.797 € | 251 | 25 | 2,6 | 13,7% | 4,8% |
| el Guinardó | Horta-Guinardó | 39.144 | 24.270 € | 299 | 72 | 1,8 | 19,6% | 9,1% |
| la Font d’en Fargues | Horta-Guinardó | 9.845 | 29.694 € | 150 | 4 | 0,4 | 7,4% | 3,9% |
| el Carmel | Horta-Guinardó | 33.799 | 18.280 € | 360 | 34 | 1,0 | 15,6% | 5,8% |
| la Teixonera | Horta-Guinardó | 12.727 | 20.277 € | 377 | 5 | 0,4 | 14,7% | 5,9% |
| Sant Genís dels Agudells | Horta-Guinardó | 7.890 | 20.527 € | 47 | 3 | 0,4 | 35,7% | 17,0% |
| Montbau | Horta-Guinardó | 5.353 | 22.919 € | 26 | 0 | 0,0 | 3,5% | 1,3% |
| la Vall d’Hebron | Horta-Guinardó | 6.087 | 25.743 € | 82 | 1 | 0,2 | 6,9% | 3,0% |
| la Clota | Horta-Guinardó | 1.123 | 24.289 € | 63 | 0 | 0,0 | 20,6% | 13,3% |
| Horta | Horta-Guinardó | 31.116 | 23.912 € | 101 | 6 | 0,2 | 15,7% | 6,5% |
| Vilapicina i la Torre Llobeta | Nou Barris | 26.478 | 22.272 € | 469 | 17 | 0,6 | 13,0% | 5,4% |
| Porta | Nou Barris | 31.199 | 20.201 € | 373 | 12 | 0,4 | 14,7% | 7,0% |
| el Turó de la Peira | Nou Barris | 17.378 | 17.500 € | 491 | 1 | 0,1 | 21,6% | 16,4% |
| Can Peguera | Nou Barris | 2.122 | 15.995 € | 178 | 0 | 0,0 | 77,2% | 0,4% |
| la Guineueta | Nou Barris | 15.624 | 22.188 € | 255 | 1 | 0,1 | 11,7% | 10,8% |
| Canyelles | Nou Barris | 6.906 | 21.187 € | 87 | 2 | 0,3 | 2,6% | 0,4% |
| les Roquetes | Nou Barris | 17.595 | 15.717 € | 274 | 2 | 0,1 | 10,6% | 5,7% |
| Verdun | Nou Barris | 13.507 | 16.925 € | 570 | 3 | 0,2 | 11,7% | 3,3% |
| la Prosperitat | Nou Barris | 28.174 | 18.709 € | 477 | 3 | 0,1 | 8,3% | 4,2% |
| la Trinitat Nova | Nou Barris | 8.128 | 15.295 € | 141 | 0 | 0,0 | 15,9% | 2,9% |
| Torre Baró | Nou Barris | 3.236 | 14.873 € | 19 | 0 | 0,0 | 35,1% | 3,8% |
| Ciutat Meridiana | Nou Barris | 11.493 | 13.355 € | 305 | 0 | 0,0 | 12,9% | 8,0% |
| Vallbona | Nou Barris | 1.440 | 15.483 € | 23 | 0 | 0,0 | 26,9% | 3,5% |
| la Trinitat Vella | Sant Andreu | 11.307 | 15.413 € | 140 | 5 | 0,4 | 14,4% | 8,8% |
| Baró de Viver | Sant Andreu | 2.668 | 15.243 € | 116 | 0 | 0,0 | 10,7% | 1,6% |
| el Bon Pastor | Sant Andreu | 15.871 | 18.735 € | 85 | 2 | 0,1 | 21,9% | 5,2% |
| Sant Andreu | Sant Andreu | 59.330 | 24.597 € | 318 | 32 | 0,5 | 14,2% | 5,0% |
| la Sagrera | Sant Andreu | 31.247 | 22.790 € | 317 | 25 | 0,8 | 20,7% | 16,4% |
| el Congrés i els Indians | Sant Andreu | 15.254 | 23.047 € | 373 | 6 | 0,4 | 13,4% | 8,1% |
| Navas | Sant Andreu | 22.607 | 23.517 € | 533 | 24 | 1,1 | 16,3% | 6,7% |
| el Camp de l’Arpa del Clot | Sant Martí | 39.535 | 24.664 € | 534 | 295 | 7,5 | 20,2% | 10,3% |
| el Clot | Sant Martí | 26.907 | 24.470 € | 386 | 52 | 1,9 | 17,9% | 9,5% |
| el Parc i la Llacuna del Poblenou | Sant Martí | 17.639 | 26.699 € | 157 | 102 | 5,8 | 18,0% | 9,4% |
| la Vila Olímpica del Poblenou | Sant Martí | 9.293 | 36.618 € | 100 | 105 | 11,3 | 11,1% | 9,4% |
| el Poblenou | Sant Martí | 34.736 | 27.093 € | 222 | 459 | 13,2 | 22,0% | 11,2% |
| Diagonal Mar i el Front Marítim del Poblenou | Sant Martí | 13.771 | 28.985 € | 112 | 128 | 9,3 | 10,3% | 9,2% |
| el Besòs i el Maresme | Sant Martí | 30.695 | 16.908 € | 254 | 32 | 1,0 | 11,6% | 6,8% |
| Provençals del Poblenou | Sant Martí | 22.076 | 23.093 € | 203 | 36 | 1,6 | 13,2% | 7,0% |
| Sant Martí de Provençals | Sant Martí | 27.035 | 21.756 € | 368 | 14 | 0,5 | 4,5% | 3,1% |
| la Verneda i la Pau | Sant Martí | 30.938 | 20.083 € | 274 | 9 | 0,3 | 8,5% | 5,6% |
Cap barri coincideix amb la cerca.
Prem el títol d’una columna per ordenar la taula. Habitants del padró de l’1 de gener de 2026; renda disponible per persona de 2023, com a mitjana de les seccions censals de cada barri. Les dues últimes columnes són la part dels habitatges del barri que és de titulars amb cinc pisos o més i d’empreses, segons l’O-HB (2025). Veure el rànquing de grans tenidors →
Barris de Barcelona
Quants barris té Barcelona?
Barcelona té 73 barris, agrupats en 10 districtes. Cada barri té una fitxa pròpia amb les seves xifres.
Quin és el barri més poblat de Barcelona?
El barri de Sant Andreu (districte de Sant Andreu), amb 59.330 habitants l’1 de gener de 2026. El menys poblat és la Clota, amb 1.123.
Quin és el barri amb més renda de Barcelona?
Les Tres Torres, amb 49.258 € de renda disponible per persona el 2023. El barri amb menys renda és Ciutat Meridiana, amb 13.355 €: 3,7 vegades menys.
Quin és el barri més dens de Barcelona?
Sants-Badal, amb 608 habitants per hectàrea. La mitjana de la ciutat és de 170.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →