Grans tenidors per barri
Quina part dels habitatges de cada barri de Barcelona és de titulars amb cinc pisos o més, d’empreses o de l’administració.
Can Peguera és el barri on més habitatges són de titulars amb cinc o més: el 77,2%. A tot Barcelona, el 22,8%.
RÀNQUING COMPLETEls 73 barris ordenats
-
1
77,2%uns 700 habitatges
-
2
47,7%uns 4.770 habitatges
-
3
44,5%uns 10.060 habitatges
-
4
Sant Pere, Santa Caterina i la RiberaCiutat Vella14.121 habitatges · empreses 21,1% · administració 6,1%44,2%uns 6.240 habitatges
-
5
40,2%uns 3.590 habitatges
-
6
37,9%uns 10.040 habitatges
-
7
36,0%uns 10.910 habitatges
-
8
35,7%uns 1.150 habitatges
-
9
35,1%uns 530 habitatges
-
10
34,2%uns 8.240 habitatges
-
11
33,1%uns 400 habitatges
-
12
31,9%uns 7.890 habitatges
-
13
31,0%uns 3.580 habitatges
-
14
29,6%uns 5.870 habitatges
-
15
28,8%uns 4.450 habitatges
-
16
26,9%uns 160 habitatges
-
17
26,6%uns 2.130 habitatges
-
18
26,1%uns 4.000 habitatges
-
19
25,8%uns 4.820 habitatges
-
20
23,8%uns 4.830 habitatges
-
21
23,8%uns 1.930 habitatges
-
22
23,6%uns 7.060 habitatges
-
23
23,3%uns 6.260 habitatges
-
24
22,7%uns 1.510 habitatges
-
25
22,6%uns 2.480 habitatges
-
26
22,0%uns 3.630 habitatges
-
27
21,9%uns 1.140 habitatges
-
28
21,6%uns 1.510 habitatges
-
29
21,5%uns 3.900 habitatges
-
30
20,7%uns 2.790 habitatges
-
31
20,6%uns 110 habitatges
-
32
20,2%uns 3.940 habitatges
-
33
19,6%uns 3.520 habitatges
-
34
19,2%uns 1.250 habitatges
-
35
19,0%uns 980 habitatges
-
36
18,0%uns 1.370 habitatges
-
37
17,9%uns 2.200 habitatges
-
38
17,4%uns 2.030 habitatges
-
39
17,1%uns 2.100 habitatges
-
40
17,0%uns 610 habitatges
-
41
16,5%uns 3.750 habitatges
-
42
16,3%uns 1.650 habitatges
-
43
15,9%uns 1.490 habitatges
-
44
15,9%uns 550 habitatges
-
45
15,7%uns 1.900 habitatges
-
46
15,6%uns 2.250 habitatges
-
47
14,7%uns 1.630 habitatges
-
48
14,7%uns 820 habitatges
-
49
14,4%uns 560 habitatges
-
50
14,2%uns 3.790 habitatges
-
51
13,7%uns 600 habitatges
-
52
13,5%uns 1.540 habitatges
-
53
13,4%uns 930 habitatges
-
54
13,2%uns 1.220 habitatges
-
55
13,0%uns 1.540 habitatges
-
56
12,9%uns 470 habitatges
-
57
12,6%uns 620 habitatges
-
58
11,7%uns 790 habitatges
-
59
11,7%uns 680 habitatges
-
60
11,6%uns 1.120 habitatges
-
61
11,1%uns 460 habitatges
-
62
10,7%uns 100 habitatges
-
63
10,6%uns 720 habitatges
-
64
Diagonal Mar i el Front Marítim del PoblenouSant Martí6.199 habitatges · empreses 9,2% · administració 3,0%10,3%uns 640 habitatges
-
65
9,6%uns 1.200 habitatges
-
66
8,5%uns 1.140 habitatges
-
67
8,3%uns 980 habitatges
-
68
Vallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant Gervasi1.727 habitatges · empreses 7,8% · administració 0,4%8,2%uns 140 habitatges
-
69
7,4%uns 320 habitatges
-
70
6,9%uns 180 habitatges
-
71
4,5%uns 520 habitatges
-
72
3,5%uns 80 habitatges
-
73
2,6%uns 80 habitatges
Cap barri coincideix amb la cerca.
Cada percentatge és la part dels habitatges del barri. «5 o més», «Més de 10» i «Més de 15» compten els habitatges de titulars amb aquest nombre de pisos a Barcelona, siguin particulars, empreses o administracions. «Sense parc públic» resta els habitatges de l’administració i és un càlcul aproximat. Descarrega les dades en CSV ↓
On hi ha més empreses propietàries?
Dels 10 barris on les empreses tenen més habitatges, 7 són entre els 20 amb més pisos turístics per habitant i 6, entre els 20 amb més renda.
Cada punt és un barri; passa-hi per sobre per veure’n les xifres o prem-lo per obrir-ne la fitxa. Que dues coses coincideixin al mateix barri no vol dir que una causi l’altra. Pisos turístics del registre municipal per cada 1.000 habitants (padró de 2026) i renda disponible per persona de 2023.
Fes córrer aquestes dades
La imatge mostra els deu primers barris de la vista que tinguis triada al rànquing. BCN.DADES no carrega cap script de xarxes socials.
Què compta i què no
- No és la definició legal de gran tenidor. L’informe només veu els habitatges de dins de Barcelona: qui té tres pisos a la ciutat i tres en un altre municipi no hi surt.
- Hi entra tothom. El recompte inclou administracions, entitats sense ànim de lucre i institucions religioses, no només empreses i fons. Per això Can Peguera, el barri de les cases barates, encapçala el rànquing.
- No distingeix l’ús. Hi ha habitatges de residència habitual o secundària, turístics, de lloguer i de propietat, tots junts.
- El tipus de titular surt del NIF. La lletra indica la forma jurídica, però no l’origen del capital ni si dues societats són del mateix grup.
- El total no és el del Cadastre obert. L’O-HB estima 792.884 habitatges el 2025. La pàgina d’Habitatge en compta 836.621, que són els locals cadastrals d’ús habitatge a 1 de gener de 2026 segons Open Data BCN. Són dos recomptes diferents.
- No es pot comparar amb anys anteriors. L’O-HB adverteix que les seves edicions no són directament comparables.
Grans tenidors a Barcelona
Quin barri de Barcelona té més habitatges de grans propietaris?
Can Peguera, on el 77,2% dels habitatges són de titulars amb cinc o més. En aquest barri, però, el 76,6% són de l’administració pública. Sense comptar el parc públic, el primer és el Barri Gòtic, amb el 45,1%.
Quants grans propietaris hi ha a Barcelona?
El 2025 hi havia 11.700 titulars amb cinc habitatges o més, el 2,2% dels 525.440 propietaris. Tenien 181.130 habitatges, el 22,8% dels 792.884 de la ciutat.
A quin barri tenen més pisos les empreses?
El Barri Gòtic: el 27,8% dels habitatges són d’empreses. A tot Barcelona, el 12,0%.
Aquestes xifres són els grans tenidors que diu la llei?
No exactament. La llei estatal de l’habitatge (12/2023) considera gran tenidor qui té més de deu immobles urbans d’ús residencial, i permet rebaixar el llindar a cinc a les zones tensionades. Aquesta eina compta titulars amb cinc habitatges o més dins de Barcelona, incloses les administracions, i no veu els pisos que tinguin en altres municipis.
Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona (O-HB) · Estructura i concentració de la propietat d’habitatges a la ciutat de Barcelona 2025 · a partir del Cadastre i del registre cadastral municipal, a 31 de gener de 2025. Les xifres de barri són una transcripció de les taules de l’informe.
Consultar l’informe ↗