habitants · padró de 2026 · lloc 15 de 73
El Fort Pienc
Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals del Fort Pienc, amb fonts oficials.
2023 · lloc 20 de 73
10,1 per cada 1.000 habitants
habitants per hectàrea · 92,9 ha
65 per cada 1.000 habitants
El barri del Fort Pienc
Pren el nom del fort Pius, una fortificació aixecada el 1719 i enderrocada el 1868. Hi ha l’Estació del Nord, l’Auditori i el Teatre Nacional de Catalunya.
Com és el Fort Pienc?
El Fort Pienc és un dels 6 barris del districte de l'Eixample. Hi viuen 37.672 persones, el 14% dels habitants del districte, en 92,9 hectàrees.
La renda disponible per persona el 2023 era de 27.241 €, un 8% per sota de la mitjana del districte (29.571 €). En renda ocupa el lloc 20 dels 73 barris de Barcelona.
Al registre municipal hi consten 381 pisos turístics, 10,1 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →
A Airbnb hi havia 288 pisos sencers anunciats al Fort Pienc per a estades de fins a 31 nits: 54 sense número de registre i 50 amb un número que no és al registre municipal. A més, 28 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 66,6% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
El 33,4% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 38,0%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 14,6 M€ d’IBI el 2026, uns 661 € de mitjana per habitatge.
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 28 obres al Fort Pienc, amb 29,9 M€ d’import (lloc 13 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 2 societats immobiliàries noves hi tenien el domicili (BORME). Obres i diners →
On és el Fort Pienc?
En verd fosc, el Fort Pienc; en verd clar, la resta de barris del districte de l'Eixample. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.
El Fort Pienc, el districte i la ciutat
| Indicador | El Fort Pienc | Eixample | Barcelona |
|---|---|---|---|
| Habitants · 2026 | 37.672 | 277.353 | 1.729.963 |
| Renda per persona · 2023 | 27.241 € | 29.571 € | — |
| Habitants per hectàrea | 406 | 372 | 170 |
| Pisos turístics per 1.000 habitants | 10,1 | 17,7 | 6,2 |
| Arbres al carrer per 1.000 habitants | 65 | 77 | 84 |
| Habitatges de titulars amb 5 o més · 2025 | 26,1% | 29,1% | 22,8% |
| Habitatges d’empreses · 2025 | 18,5% | 17,4% | 12,0% |
La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.
De qui són els habitatges del Fort Pienc?
El 26,1% dels 15.334 habitatges del Fort Pienc són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 18 dels 73 barris.
Les empreses hi tenen el 18,5% dels habitatges i l’administració pública, el 0,3%.
- Particulars 78,7%
- Empreses 18,5%
- Administració 0,3%
- Altres 2,5%
Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Quin codi postal té el Fort Pienc?
La major part del Fort Pienc té el codi postal 08013; també hi ha adreces amb el 08018.
Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.
Biblioteques i espais de lectura al Fort Pienc
- Biblioteca i ArxiuPg Sant Joan, 26
- Museu de la Música - L'AuditoriCarrer de Lepant, 150
- Biblioteca Pública ArúsPasseig de Sant Joan, 26
- Biblioteca El Fort Pienc – Ana María MoixPlaça de Fort Pienc, 4*5
- Espai de Documentació i Recerca: Biblioteca, Arxiu Històric i Fons SonorC Lepant, 150
El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →
Quins barris s’assemblen al Fort Pienc?
Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.
- La Nova Esquerra de l’EixampleEixample · 59.117 hab. · 29.378 €Compara ⇆
- Sant AntoniEixample · 38.978 hab. · 26.589 €Compara ⇆
- El Putxet i el FarróSarrià-Sant Gervasi · 30.795 hab. · 34.779 €Compara ⇆
Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.
Vols saber quan canviïn les dades del Fort Pienc?
T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.
Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.
El Fort Pienc en dades
Quants habitants té el Fort Pienc?
El Fort Pienc té 37.672 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 15 dels 73 de Barcelona per població.
A quin districte pertany el Fort Pienc?
El Fort Pienc és un barri del districte de l'Eixample, que té 6 barris i 277.353 habitants.
Quina és la renda per persona al Fort Pienc?
La renda disponible de les llars per persona era de 27.241 € el 2023. És la mitjana de les 20 seccions censals del barri.
Quin codi postal té el Fort Pienc?
La major part del Fort Pienc té el codi postal 08013; també hi ha adreces amb el 08018. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.
Quants pisos turístics hi ha al Fort Pienc?
Al registre municipal hi consten 381 pisos turístics, 10,1 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.
Quants pisos s’anuncien a Airbnb al Fort Pienc?
A Airbnb hi havia 288 pisos sencers anunciats al Fort Pienc per a estades de fins a 31 nits: 54 sense número de registre i 50 amb un número que no és al registre municipal. A més, 28 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 66,6% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
Quantes obres hi ha al Fort Pienc?
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 28 obres al Fort Pienc, amb 29,9 M€ d’import (lloc 13 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 2 societats immobiliàries noves hi tenien el domicili (BORME).
Quant soroll hi ha i quant IBI es paga al Fort Pienc?
El 33,4% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 38,0%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 14,6 M€ d’IBI el 2026, uns 661 € de mitjana per habitatge.
De qui són els habitatges del Fort Pienc?
El 26,1% dels 15.334 habitatges del Fort Pienc són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 18 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 18,5% dels habitatges i l’administració pública, el 0,3%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →