Salta al contingut
BBCN.DADES
← Sant Martí73
BARRI DE BARCELONA · SANT MARTÍ

La Verneda i la Pau

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de la Verneda i la Pau, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme de la Verneda i la PauTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ30.938

habitants · padró de 2026 · lloc 23 de 73

RENDA PER PERSONA20.083 €

2023 · lloc 56 de 73

PISOS TURÍSTICS9

0,3 per cada 1.000 habitants

DENSITAT274

habitants per hectàrea · 113 ha

ARBRES AL CARRER4.246

137 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri de la Verneda i la Pau

És a l’extrem nord-est de la ciutat, a prop del Besòs. El formen els polígons de la Verneda i de la Pau, dels anys cinquanta i seixanta.

EN XIFRES

Com és la Verneda i la Pau?

La Verneda i la Pau és un dels 10 barris del districte de Sant Martí. Hi viuen 30.938 persones, el 12% dels habitants del districte, en 113 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 20.083 €, un 16% per sota de la mitjana del districte (23.884 €). En renda ocupa el lloc 56 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 9 pisos turístics, 0,3 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 10 pisos sencers anunciats a la Verneda i la Pau per a estades de fins a 31 nits: 1 sense número de registre i 2 amb un número que no és al registre municipal. A més, 0 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 36,0% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

El 22,0% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 32,9%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 5,6 M€ d’IBI el 2026, uns 332 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 24 obres a la Verneda i la Pau, amb 12,2 M€ d’import (lloc 29 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és la Verneda i la Pau?

En verd fosc, la Verneda i la Pau; en verd clar, la resta de barris del districte de Sant Martí. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

La Verneda i la Pau, el districte i la ciutat

IndicadorLa Verneda i la PauSant MartíBarcelona
Habitants · 202630.938252.6251.729.963
Renda per persona · 202320.083 €23.884 €—
Habitants per hectàrea274242170
Pisos turístics per 1.000 habitants0,34,96,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants13711884
Habitatges de titulars amb 5 o més · 20258,5%14,7%22,8%
Habitatges d’empreses · 20255,6%8,3%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges de la Verneda i la Pau?

El 8,5% dels 13.369 habitatges de la Verneda i la Pau són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 66 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen el 5,6% dels habitatges i l’administració pública, el 2,1%.

  • Particulars 91,6%
  • Empreses 5,6%
  • Administració 2,1%
  • Altres 0,7%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té la Verneda i la Pau?

El codi postal de la Verneda i la Pau és el 08020.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen a la Verneda i la Pau?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades de la Verneda i la Pau?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

La Verneda i la Pau en dades

Quants habitants té la Verneda i la Pau?

La Verneda i la Pau té 30.938 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 23 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany la Verneda i la Pau?

La Verneda i la Pau és un barri del districte de Sant Martí, que té 10 barris i 252.625 habitants.

Quina és la renda per persona a la Verneda i la Pau?

La renda disponible de les llars per persona era de 20.083 € el 2023. És la mitjana de les 21 seccions censals del barri.

Quin codi postal té la Verneda i la Pau?

El codi postal de la Verneda i la Pau és el 08020. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha a la Verneda i la Pau?

Al registre municipal hi consten 9 pisos turístics, 0,3 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb a la Verneda i la Pau?

A Airbnb hi havia 10 pisos sencers anunciats a la Verneda i la Pau per a estades de fins a 31 nits: 1 sense número de registre i 2 amb un número que no és al registre municipal. A més, 0 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 36,0% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha a la Verneda i la Pau?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 24 obres a la Verneda i la Pau, amb 12,2 M€ d’import (lloc 29 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a la Verneda i la Pau?

El 22,0% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 32,9%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 5,6 M€ d’IBI el 2026, uns 332 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges de la Verneda i la Pau?

El 8,5% dels 13.369 habitatges de la Verneda i la Pau són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 66 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 5,6% dels habitatges i l’administració pública, el 2,1%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →