habitants · padró de 2026 · lloc 25 de 73
El Besòs i el Maresme
Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals del Besòs i el Maresme, amb fonts oficials.
2023 · lloc 64 de 73
1,0 per cada 1.000 habitants
habitants per hectàrea · 120,9 ha
135 per cada 1.000 habitants
El barri del Besòs i el Maresme
És a tocar del riu Besòs i del límit amb Sant Adrià. El formen sobretot polígons d’habitatge dels anys cinquanta i seixanta.
Com és el Besòs i el Maresme?
El Besòs i el Maresme és un dels 10 barris del districte de Sant Martí. Hi viuen 30.695 persones, el 12% dels habitants del districte, en 120,9 hectàrees.
La renda disponible per persona el 2023 era de 16.908 €, un 29% per sota de la mitjana del districte (23.884 €). En renda ocupa el lloc 64 dels 73 barris de Barcelona.
Al registre municipal hi consten 32 pisos turístics, 1,0 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →
A Airbnb hi havia 33 pisos sencers anunciats al Besòs i el Maresme per a estades de fins a 31 nits: 13 sense número de registre i 8 amb un número que no és al registre municipal. A més, 24 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 30,2% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
El 8,4% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 12,8%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 5,9 M€ d’IBI el 2026, uns 267 € de mitjana per habitatge.
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 27 obres al Besòs i el Maresme, amb 10,9 M€ d’import (lloc 31 de 73 en diners). Obres i diners →
On és el Besòs i el Maresme?
En verd fosc, el Besòs i el Maresme; en verd clar, la resta de barris del districte de Sant Martí. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.
El Besòs i el Maresme, el districte i la ciutat
| Indicador | El Besòs i el Maresme | Sant Martí | Barcelona |
|---|---|---|---|
| Habitants · 2026 | 30.695 | 252.625 | 1.729.963 |
| Renda per persona · 2023 | 16.908 € | 23.884 € | — |
| Habitants per hectàrea | 254 | 242 | 170 |
| Pisos turístics per 1.000 habitants | 1,0 | 4,9 | 6,2 |
| Arbres al carrer per 1.000 habitants | 135 | 118 | 84 |
| Habitatges de titulars amb 5 o més · 2025 | 11,6% | 14,7% | 22,8% |
| Habitatges d’empreses · 2025 | 6,8% | 8,3% | 12,0% |
La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.
De qui són els habitatges del Besòs i el Maresme?
L’11,6% dels 9.669 habitatges del Besòs i el Maresme són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 60 dels 73 barris.
Les empreses hi tenen el 6,8% dels habitatges i l’administració pública, el 3,5%.
- Particulars 88,3%
- Empreses 6,8%
- Administració 3,5%
- Altres 1,4%
Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Quin codi postal té el Besòs i el Maresme?
El codi postal del Besòs i el Maresme és el 08019.
Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.
Biblioteques i espais de lectura al Besòs i el Maresme
- Biblioteca El Besòs i el Maresme - Ramon d’Alòs-MonerRambla de Prim, 87*89
- Museu de Ciències Naturals de BarcelonaPlaça de Leonardo da Vinci, 4*5
- Escola d'Enginyeria de Barcelona Est - UPCBiblioteca · Av Eduard Maristany, 16
El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →
Quins barris s’assemblen al Besòs i el Maresme?
Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.
- La Verneda i la PauSant Martí · 30.938 hab. · 20.083 €Compara ⇆
- La Marina de PortSants-Montjuïc · 31.768 hab. · 19.717 €Compara ⇆
- PortaNou Barris · 31.199 hab. · 20.201 €Compara ⇆
Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.
Vols saber quan canviïn les dades del Besòs i el Maresme?
T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.
Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.
El Besòs i el Maresme en dades
Quants habitants té el Besòs i el Maresme?
El Besòs i el Maresme té 30.695 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 25 dels 73 de Barcelona per població.
A quin districte pertany el Besòs i el Maresme?
El Besòs i el Maresme és un barri del districte de Sant Martí, que té 10 barris i 252.625 habitants.
Quina és la renda per persona al Besòs i el Maresme?
La renda disponible de les llars per persona era de 16.908 € el 2023. És la mitjana de les 13 seccions censals del barri.
Quin codi postal té el Besòs i el Maresme?
El codi postal del Besòs i el Maresme és el 08019. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.
Quants pisos turístics hi ha al Besòs i el Maresme?
Al registre municipal hi consten 32 pisos turístics, 1,0 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.
Quants pisos s’anuncien a Airbnb al Besòs i el Maresme?
A Airbnb hi havia 33 pisos sencers anunciats al Besòs i el Maresme per a estades de fins a 31 nits: 13 sense número de registre i 8 amb un número que no és al registre municipal. A més, 24 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 30,2% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
Quantes obres hi ha al Besòs i el Maresme?
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 27 obres al Besòs i el Maresme, amb 10,9 M€ d’import (lloc 31 de 73 en diners).
Quant soroll hi ha i quant IBI es paga al Besòs i el Maresme?
El 8,4% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 12,8%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 5,9 M€ d’IBI el 2026, uns 267 € de mitjana per habitatge.
De qui són els habitatges del Besòs i el Maresme?
L’11,6% dels 9.669 habitatges del Besòs i el Maresme són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 60 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 6,8% dels habitatges i l’administració pública, el 3,5%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →