habitants · padró de 2026 · lloc 35 de 73
La Maternitat i Sant Ramon
Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de la Maternitat i Sant Ramon, amb fonts oficials.
2023 · lloc 15 de 73
1,9 per cada 1.000 habitants
habitants per hectàrea · 191,5 ha
129 per cada 1.000 habitants
El barri de la Maternitat i Sant Ramon
Pren el nom del recinte de la Maternitat, un conjunt de pavellons de finals del segle XIX i principis del XX. Hi ha el Camp Nou, l’estadi del Futbol Club Barcelona.
Com és la Maternitat i Sant Ramon?
La Maternitat i Sant Ramon és un dels 3 barris del districte de Les Corts. Hi viuen 24.622 persones, el 29% dels habitants del districte, en 191,5 hectàrees.
La renda disponible per persona el 2023 era de 29.377 €, un 13% per sota de la mitjana del districte (33.621 €). En renda ocupa el lloc 15 dels 73 barris de Barcelona.
Al registre municipal hi consten 46 pisos turístics, 1,9 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →
A Airbnb hi havia 37 pisos sencers anunciats a la Maternitat i Sant Ramon per a estades de fins a 31 nits: 7 sense número de registre i 13 amb un número que no és al registre municipal. A més, 6 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 43,5% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
El 21,5% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 25,3%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 16,3 M€ d’IBI el 2026, uns 650 € de mitjana per habitatge.
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 19 obres a la Maternitat i Sant Ramon, amb 88,8 M€ d’import (lloc 4 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME). Obres i diners →
On és la Maternitat i Sant Ramon?
En verd fosc, la Maternitat i Sant Ramon; en verd clar, la resta de barris del districte de Les Corts. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.
La Maternitat i Sant Ramon, el districte i la ciutat
| Indicador | La Maternitat i Sant Ramon | Les Corts | Barcelona |
|---|---|---|---|
| Habitants · 2026 | 24.622 | 83.773 | 1.729.963 |
| Renda per persona · 2023 | 29.377 € | 33.621 € | — |
| Habitants per hectàrea | 129 | 139 | 170 |
| Pisos turístics per 1.000 habitants | 1,9 | 3,2 | 6,2 |
| Arbres al carrer per 1.000 habitants | 129 | 147 | 84 |
| Habitatges de titulars amb 5 o més · 2025 | 13,5% | 16,0% | 22,8% |
| Habitatges d’empreses · 2025 | 7,8% | 10,1% | 12,0% |
La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.
De qui són els habitatges de la Maternitat i Sant Ramon?
El 13,5% dels 11.393 habitatges de la Maternitat i Sant Ramon són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 52 dels 73 barris.
Les empreses hi tenen el 7,8% dels habitatges i l’administració pública, l’1,2%.
- Particulars 90,2%
- Empreses 7,8%
- Administració 1,2%
- Altres 0,8%
Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Quin codi postal té la Maternitat i Sant Ramon?
El codi postal de la Maternitat i Sant Ramon és el 08028.
Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.
Biblioteques i espais de lectura a la Maternitat i Sant Ramon
- Facultat de Matemàtiques i Estadística - UPCBiblioteca · Carrer de Pau Gargallo, 10 - 18
- Museu de la Farmàcia CatalanaAvinguda de Joan XXIII, 31
- CRAI - Biblioteca de Física i QuímicaAvinguda Diagonal, 645
- CRAI - Biblioteca Campus Diagonal SudAvinguda de Joan XXIII, 27
- CRAI - BibliotecaC Baldiri Reixac, 2
- Arxiu i BibliotecaAv Diagonal, 649
- Biblioteca Oriol BohigasAvinguda Diagonal, 649
- CRAI - BibliotecaCarrer de Martí i Franquès, 2
I 7 més. El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →
Quins barris s’assemblen a la Maternitat i Sant Ramon?
Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.
- Provençals del PoblenouSant Martí · 22.076 hab. · 23.093 €Compara ⇆
- El Parc i la Llacuna del PoblenouSant Martí · 17.639 hab. · 26.699 €Compara ⇆
- Vallcarca i els PenitentsGràcia · 16.928 hab. · 30.944 €Compara ⇆
Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.
Vols saber quan canviïn les dades de la Maternitat i Sant Ramon?
T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.
Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.
La Maternitat i Sant Ramon en dades
Quants habitants té la Maternitat i Sant Ramon?
La Maternitat i Sant Ramon té 24.622 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 35 dels 73 de Barcelona per població.
A quin districte pertany la Maternitat i Sant Ramon?
La Maternitat i Sant Ramon és un barri del districte de Les Corts, que té 3 barris i 83.773 habitants.
Quina és la renda per persona a la Maternitat i Sant Ramon?
La renda disponible de les llars per persona era de 29.377 € el 2023. És la mitjana de les 15 seccions censals del barri.
Quin codi postal té la Maternitat i Sant Ramon?
El codi postal de la Maternitat i Sant Ramon és el 08028. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.
Quants pisos turístics hi ha a la Maternitat i Sant Ramon?
Al registre municipal hi consten 46 pisos turístics, 1,9 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.
Quants pisos s’anuncien a Airbnb a la Maternitat i Sant Ramon?
A Airbnb hi havia 37 pisos sencers anunciats a la Maternitat i Sant Ramon per a estades de fins a 31 nits: 7 sense número de registre i 13 amb un número que no és al registre municipal. A més, 6 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 43,5% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
Quantes obres hi ha a la Maternitat i Sant Ramon?
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 19 obres a la Maternitat i Sant Ramon, amb 88,8 M€ d’import (lloc 4 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME).
Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a la Maternitat i Sant Ramon?
El 21,5% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 25,3%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 16,3 M€ d’IBI el 2026, uns 650 € de mitjana per habitatge.
De qui són els habitatges de la Maternitat i Sant Ramon?
El 13,5% dels 11.393 habitatges de la Maternitat i Sant Ramon són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 52 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 7,8% dels habitatges i l’administració pública, l’1,2%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →