habitants · padró de 2026 · lloc 54 de 73
Pedralbes
Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de Pedralbes, amb fonts oficials.
2023 · lloc 2 de 73
0,9 per cada 1.000 habitants
habitants per hectàrea · 268,5 ha
335 per cada 1.000 habitants
El barri de Pedralbes
Deu el nom al monestir gòtic de Pedralbes, fundat al segle XIV. És un barri residencial on hi ha el Palau Reial i bona part del campus universitari de la Diagonal.
Com és Pedralbes?
Pedralbes és un dels 3 barris del districte de Les Corts. Hi viuen 12.479 persones, el 15% dels habitants del districte, en 268,5 hectàrees.
La renda disponible per persona el 2023 era de 46.631 €, un 39% per sobre de la mitjana del districte (33.621 €). En renda ocupa el lloc 2 dels 73 barris de Barcelona.
Al registre municipal hi consten 11 pisos turístics, 0,9 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →
A Airbnb hi havia 6 pisos sencers anunciats a Pedralbes per a estades de fins a 31 nits: 2 sense número de registre i 0 amb un número que no és al registre municipal. A més, 5 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 17,9% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
El 18,8% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 25,9%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 13,1 M€ d’IBI el 2026, uns 2.043 € de mitjana per habitatge.
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 31 obres a Pedralbes, amb 180,1 M€ d’import (lloc 3 de 73 en diners). Obres i diners →
On és Pedralbes?
En verd fosc, Pedralbes; en verd clar, la resta de barris del districte de Les Corts. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.
Pedralbes, el districte i la ciutat
| Indicador | Pedralbes | Les Corts | Barcelona |
|---|---|---|---|
| Habitants · 2026 | 12.479 | 83.773 | 1.729.963 |
| Renda per persona · 2023 | 46.631 € | 33.621 € | — |
| Habitants per hectàrea | 46 | 139 | 170 |
| Pisos turístics per 1.000 habitants | 0,9 | 3,2 | 6,2 |
| Arbres al carrer per 1.000 habitants | 335 | 147 | 84 |
| Habitatges de titulars amb 5 o més · 2025 | 19,0% | 16,0% | 22,8% |
| Habitatges d’empreses · 2025 | 15,8% | 10,1% | 12,0% |
La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.
De qui són els habitatges de Pedralbes?
El 19,0% dels 5.136 habitatges de Pedralbes són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 35 dels 73 barris.
Les empreses hi tenen el 15,8% dels habitatges i l’administració pública, l’1,4%.
- Particulars 80,9%
- Empreses 15,8%
- Administració 1,4%
- Altres 1,9%
Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Quin codi postal té Pedralbes?
El codi postal de Pedralbes és el 08034.
Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.
Biblioteques i espais de lectura a Pedralbes
- Museu Reial Monestir de Santa Maria de PedralbesBaixada del Monestir, 9
- Biblioteca Histórico-Militar de BarcelonaAv Exèrcit, 1*7
- CRAI - Biblioteca de Recerca Fabià EstapéAv Diagonal, 690
- Escola Superior d'Administració i Direcció d'Empreses - URLBiblioteca · Av Pedralbes, 60
- MuseuJordi Girona, 1*3
- Bibiblioteca Rector Gabriel FerratéJordi Girona, 1*3
- CRAI - Biblioteca de GrauCarrer de John M. Keynes, 1
- Escola Institut Estudis Superiors d'Empresa de la Universitat de NavarraBiblioteca · Av Pearson, 21
I 2 més. El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →
Quins barris s’assemblen a Pedralbes?
Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.
- La Vila Olímpica del PoblenouSant Martí · 9.293 hab. · 36.618 €Compara ⇆
- Les Tres TorresSarrià-Sant Gervasi · 16.341 hab. · 49.258 €Compara ⇆
- SarriàSarrià-Sant Gervasi · 24.937 hab. · 41.589 €Compara ⇆
Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.
Vols saber quan canviïn les dades de Pedralbes?
T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.
Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.
Pedralbes en dades
Quants habitants té Pedralbes?
Pedralbes té 12.479 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 54 dels 73 de Barcelona per població.
A quin districte pertany Pedralbes?
Pedralbes és un barri del districte de Les Corts, que té 3 barris i 83.773 habitants.
Quina és la renda per persona a Pedralbes?
La renda disponible de les llars per persona era de 46.631 € el 2023. És la mitjana de les 7 seccions censals del barri.
Quin codi postal té Pedralbes?
El codi postal de Pedralbes és el 08034. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.
Quants pisos turístics hi ha a Pedralbes?
Al registre municipal hi consten 11 pisos turístics, 0,9 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.
Quants pisos s’anuncien a Airbnb a Pedralbes?
A Airbnb hi havia 6 pisos sencers anunciats a Pedralbes per a estades de fins a 31 nits: 2 sense número de registre i 0 amb un número que no és al registre municipal. A més, 5 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 17,9% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
Quantes obres hi ha a Pedralbes?
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 31 obres a Pedralbes, amb 180,1 M€ d’import (lloc 3 de 73 en diners).
Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a Pedralbes?
El 18,8% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 25,9%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 13,1 M€ d’IBI el 2026, uns 2.043 € de mitjana per habitatge.
De qui són els habitatges de Pedralbes?
El 19,0% dels 5.136 habitatges de Pedralbes són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 35 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 15,8% dels habitatges i l’administració pública, l’1,4%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →