Salta al contingut
BBCN.DADES
← Gràcia28
BARRI DE BARCELONA · GRÀCIA

Vallcarca i els Penitents

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de Vallcarca i els Penitents, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme de Vallcarca i els PenitentsTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ16.928

habitants · padró de 2026 · lloc 44 de 73

RENDA PER PERSONA30.944 €

2023 · lloc 12 de 73

PISOS TURÍSTICS39

2,3 per cada 1.000 habitants

DENSITAT135

habitants per hectàrea · 125,1 ha

ARBRES AL CARRER1.703

101 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri de Vallcarca i els Penitents

S’estén per una vall entre turons, al nord de la Vila de Gràcia, que travessa el viaducte de Vallcarca. El relleu fa que tingui carrers costeruts, escales i escales mecàniques.

EN XIFRES

Com és Vallcarca i els Penitents?

Vallcarca i els Penitents és un dels 5 barris del districte de Gràcia. Hi viuen 16.928 persones, el 13% dels habitants del districte, en 125,1 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 30.944 €, un 8% per sobre de la mitjana del districte (28.609 €). En renda ocupa el lloc 12 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 39 pisos turístics, 2,3 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 30 pisos sencers anunciats a Vallcarca i els Penitents per a estades de fins a 31 nits: 9 sense número de registre i 4 amb un número que no és al registre municipal. A més, 7 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 38,6% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

El 21,1% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 24,9%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 7,2 M€ d’IBI el 2026, uns 624 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 32 obres a Vallcarca i els Penitents, amb 48,5 M€ d’import (lloc 6 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 2 societats immobiliàries noves hi tenien el domicili (BORME). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és Vallcarca i els Penitents?

En verd fosc, Vallcarca i els Penitents; en verd clar, la resta de barris del districte de Gràcia. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

Vallcarca i els Penitents, el districte i la ciutat

IndicadorVallcarca i els PenitentsGràciaBarcelona
Habitants · 202616.928126.8301.729.963
Renda per persona · 202330.944 €28.609 €—
Habitants per hectàrea135300170
Pisos turístics per 1.000 habitants2,38,96,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants1015584
Habitatges de titulars amb 5 o més · 202523,8%27,9%22,8%
Habitatges d’empreses · 202512,3%12,9%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges de Vallcarca i els Penitents?

El 23,8% dels 8.130 habitatges de Vallcarca i els Penitents són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 20 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen el 12,3% dels habitatges i l’administració pública, el 2,3%.

  • Particulars 83,8%
  • Empreses 12,3%
  • Administració 2,3%
  • Altres 1,6%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té Vallcarca i els Penitents?

La major part de Vallcarca i els Penitents té el codi postal 08023; també hi ha adreces amb el 08035.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

EQUIPAMENTS

Biblioteques i espais de lectura a Vallcarca i els Penitents

  • prova museu 220626Avinguda d'Adrià Gual, 38
  • Arxiu Municipal del Districte de GràciaPlaça de Lesseps, 20
  • Biblioteca Vallcarca i els Penitents - M. Antonieta CotPasseig de la Vall d'Hebron, 65*69
  • Sala d'Estudi GràciaPlaça de Lesseps, 20*22
  • Biblioteca Jaume FusterPlaça de Lesseps, 20*22

El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen a Vallcarca i els Penitents?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades de Vallcarca i els Penitents?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

Vallcarca i els Penitents en dades

Quants habitants té Vallcarca i els Penitents?

Vallcarca i els Penitents té 16.928 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 44 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany Vallcarca i els Penitents?

Vallcarca i els Penitents és un barri del districte de Gràcia, que té 5 barris i 126.830 habitants.

Quina és la renda per persona a Vallcarca i els Penitents?

La renda disponible de les llars per persona era de 30.944 € el 2023. És la mitjana de les 11 seccions censals del barri.

Quin codi postal té Vallcarca i els Penitents?

La major part de Vallcarca i els Penitents té el codi postal 08023; també hi ha adreces amb el 08035. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha a Vallcarca i els Penitents?

Al registre municipal hi consten 39 pisos turístics, 2,3 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb a Vallcarca i els Penitents?

A Airbnb hi havia 30 pisos sencers anunciats a Vallcarca i els Penitents per a estades de fins a 31 nits: 9 sense número de registre i 4 amb un número que no és al registre municipal. A més, 7 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 38,6% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha a Vallcarca i els Penitents?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 32 obres a Vallcarca i els Penitents, amb 48,5 M€ d’import (lloc 6 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 2 societats immobiliàries noves hi tenien el domicili (BORME).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a Vallcarca i els Penitents?

El 21,1% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 24,9%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 7,2 M€ d’IBI el 2026, uns 624 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges de Vallcarca i els Penitents?

El 23,8% dels 8.130 habitatges de Vallcarca i els Penitents són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 20 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 12,3% dels habitatges i l’administració pública, el 2,3%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →