Salta al contingut
BBCN.DADES
← Diners i política☐
ELECCIONS AL CONGRÉS · 73 BARRIS

Com vota el teu barri

Quanta gent va a votar a cada barri de Barcelona a les eleccions generals, què hi vota i com encaixa amb la renda. Amb els resultats oficials, mesa a mesa, sumats per barri.

DADES OFICIALS
29 DE NOVEMBRE DE 2026

Les generals d’aquest mes

Els resultats del 29 de novembre s’afegiran a aquesta pàgina sols quan l’Ajuntament els publiqui per secció censal a Open Data BCN, normalment unes setmanes després. Mentrestant, aquí hi ha les eleccions anteriors, barri a barri.

67,4%de participació a Barcelona el 23 de juliol de 2023
26 puntsde diferència entre la Vila Olímpica del Poblenou (76,5%) i la Marina del Prat Vermell (50,6%)
57% / 72%van votar als barris amb menys renda i als barris amb més renda
LA BRETXA DE PARTICIPACIÓ · 2023

Als barris amb més renda es vota més

Cada punt és un barri: a la dreta, els que tenen més renda per persona; a dalt, els que van votar més. La cinquena part dels barris amb menys renda (de 13.355 a 18.735 € per persona) va votar un 57,2%; la cinquena part amb més renda (de 29.377 a 49.258 €), un 71,5%. La correlació és de 0,83.

50%55%60%65%70%75%80%15 mil €20 mil €25 mil €30 mil €40 mil €50 mil €Renda disponible per persona (2023, escala logarítmica)El Raval: 52,8% de participació · 16.416 € · més votat: PSC-PSOEEl Barri Gòtic: 51,8% de participació · 22.139 € · més votat: PSC-PSOELa Barceloneta: 56,0% de participació · 20.818 € · més votat: PSC-PSOESant Pere, Santa Caterina i la Ribera: 58,5% de participació · 22.764 € · més votat: PSC-PSOEEl Fort Pienc: 68,3% de participació · 27.241 € · més votat: PSC-PSOELa Sagrada Família: 68,9% de participació · 25.915 € · més votat: PSC-PSOELa Dreta de l’Eixample: 70,4% de participació · 35.332 € · més votat: PSC-PSOEL’Antiga Esquerra de l’Eixample: 68,8% de participació · 32.767 € · més votat: PSC-PSOELa Nova Esquerra de l’Eixample: 70,7% de participació · 29.378 € · més votat: PSC-PSOESant Antoni: 69,2% de participació · 26.589 € · més votat: PSC-PSOEEl Poble-sec: 61,8% de participació · 20.890 € · més votat: PSC-PSOELa Marina del Prat Vermell: 50,6% de participació · 19.074 € · més votat: PSC-PSOELa Marina de Port: 63,8% de participació · 19.717 € · més votat: PSC-PSOELa Font de la Guatlla: 65,3% de participació · 24.528 € · més votat: PSC-PSOEHostafrancs: 66,7% de participació · 23.353 € · més votat: PSC-PSOELa Bordeta: 69,0% de participació · 23.278 € · més votat: PSC-PSOESants-Badal: 65,8% de participació · 22.539 € · més votat: PSC-PSOESants: 68,5% de participació · 25.562 € · més votat: PSC-PSOELes Corts: 72,4% de participació · 32.838 € · més votat: PSC-PSOELa Maternitat i Sant Ramon: 72,7% de participació · 29.377 € · més votat: PSC-PSOEPedralbes: 71,7% de participació · 46.631 € · més votat: PPVallvidrera, el Tibidabo i les Planes: 67,8% de participació · 34.775 € · més votat: PSC-PSOESarrià: 72,0% de participació · 41.589 € · més votat: PPLes Tres Torres: 74,0% de participació · 49.258 € · més votat: PPSant Gervasi-la Bonanova: 72,1% de participació · 43.217 € · més votat: PPSant Gervasi-Galvany: 72,7% de participació · 44.003 € · més votat: PPEl Putxet i el Farró: 72,3% de participació · 34.779 € · més votat: PSC-PSOEVallcarca i els Penitents: 68,5% de participació · 30.944 € · més votat: PSC-PSOEEl Coll: 66,4% de participació · 23.822 € · més votat: PSC-PSOELa Salut: 70,3% de participació · 29.059 € · més votat: PSC-PSOELa Vila de Gràcia: 70,4% de participació · 28.444 € · més votat: PSC-PSOEEl Camp d’en Grassot i Gràcia Nova: 71,0% de participació · 28.596 € · més votat: PSC-PSOEEl Baix Guinardó: 68,0% de participació · 25.237 € · més votat: PSC-PSOECan Baró: 67,1% de participació · 23.797 € · més votat: PSC-PSOEEl Guinardó: 67,5% de participació · 24.270 € · més votat: PSC-PSOELa Font d’en Fargues: 70,3% de participació · 29.694 € · més votat: PSC-PSOEEl Carmel: 59,6% de participació · 18.280 € · més votat: PSC-PSOELa Teixonera: 62,6% de participació · 20.277 € · més votat: PSC-PSOESant Genís dels Agudells: 62,3% de participació · 20.527 € · més votat: PSC-PSOEMontbau: 60,5% de participació · 22.919 € · més votat: PSC-PSOELa Vall d’Hebron: 71,2% de participació · 25.743 € · més votat: PSC-PSOELa Clota: 63,4% de participació · 24.289 € · més votat: PSC-PSOEHorta: 66,9% de participació · 23.912 € · més votat: PSC-PSOEVilapicina i la Torre Llobeta: 66,1% de participació · 22.272 € · més votat: PSC-PSOEPorta: 63,8% de participació · 20.201 € · més votat: PSC-PSOEEl Turó de la Peira: 58,5% de participació · 17.500 € · més votat: PSC-PSOECan Peguera: 52,6% de participació · 15.995 € · més votat: PSC-PSOELa Guineueta: 68,9% de participació · 22.188 € · més votat: PSC-PSOECanyelles: 67,7% de participació · 21.187 € · més votat: PSC-PSOELes Roquetes: 55,0% de participació · 15.717 € · més votat: PSC-PSOEVerdun: 59,0% de participació · 16.925 € · més votat: PSC-PSOELa Prosperitat: 63,7% de participació · 18.709 € · més votat: PSC-PSOELa Trinitat Nova: 51,5% de participació · 15.295 € · més votat: PSC-PSOETorre Baró: 51,5% de participació · 14.873 € · més votat: PSC-PSOECiutat Meridiana: 51,6% de participació · 13.355 € · més votat: PSC-PSOEVallbona: 53,8% de participació · 15.483 € · més votat: PSC-PSOELa Trinitat Vella: 53,9% de participació · 15.413 € · més votat: PSC-PSOEBaró de Viver: 53,6% de participació · 15.243 € · més votat: PSC-PSOEEl Bon Pastor: 61,2% de participació · 18.735 € · més votat: PSC-PSOESant Andreu: 71,6% de participació · 24.597 € · més votat: PSC-PSOELa Sagrera: 69,0% de participació · 22.790 € · més votat: PSC-PSOEEl Congrés i els Indians: 69,0% de participació · 23.047 € · més votat: PSC-PSOENavas: 70,8% de participació · 23.517 € · més votat: PSC-PSOEEl Camp de l’Arpa del Clot: 69,2% de participació · 24.664 € · més votat: PSC-PSOEEl Clot: 71,0% de participació · 24.470 € · més votat: PSC-PSOEEl Parc i la Llacuna del Poblenou: 68,8% de participació · 26.699 € · més votat: PSC-PSOELa Vila Olímpica del Poblenou: 76,5% de participació · 36.618 € · més votat: PSC-PSOEEl Poblenou: 70,4% de participació · 27.093 € · més votat: PSC-PSOEDiagonal Mar i el Front Marítim del Poblenou: 71,6% de participació · 28.985 € · més votat: PSC-PSOEEl Besòs i el Maresme: 56,0% de participació · 16.908 € · més votat: PSC-PSOEProvençals del Poblenou: 68,3% de participació · 23.093 € · més votat: PSC-PSOESant Martí de Provençals: 69,3% de participació · 21.756 € · més votat: PSC-PSOELa Verneda i la Pau: 66,0% de participació · 20.083 € · més votat: PSC-PSOELa Vila Olímpica del PoblenouLa Marina del Prat Vermell
PSC-PSOE va ser la més votadaPP va ser la més votada
Barris segons la rendaRenda per personaParticipació
La cinquena part amb menys renda (15 barris)13.355–18.735 €57,2%
Segona (14 barris)19.074–22.539 €64,2%
Tercera (15 barris)22.764–24.528 €67,7%
Quarta (14 barris)24.597–29.059 €69,8%
La cinquena part amb més renda (15 barris)29.377–49.258 €71,5%

Que dues xifres vagin juntes no vol dir que una causi l’altra: als barris on es vota menys també hi pesen l’edat, els anys de residència o el nivell d’estudis. La participació es calcula sobre els electors (persones de nacionalitat espanyola inscrites al barri). La renda és la disponible de les llars per persona del 2023.

MAPA · 2023

Barri a barri

Tria la participació o una candidatura. El vot és el percentatge sobre els vots vàlids del barri. Cada color agrupa una cinquena part dels barris; prem-ne un per obrir-ne la fitxa.

RESULTATS · 23 de juliol de 2023

Què es va votar a cada barri

La candidatura més votada va ser PSC-PSOE en 68 barris, PP en 5 barris. A les anteriors, del 10 de novembre de 2019: ERC-SOBIRANISTES en 36, PSC-PSOE en 28, PP en 4, ECPGUANYEM en 3, JxCAT-JUNTS en 2.

El RavalCiutat Vella52,8% −3,0 39,4%23,3%11,0%9,5%5,6%5,8%2,8%
El Barri GòticCiutat Vella51,8% −7,5 31,1%25,8%10,2%11,6%9,0%4,8%4,8%
La BarcelonetaCiutat Vella56,0% −4,3 39,3%19,0%10,3%14,3%6,6%6,1%2,2%
Sant Pere, Santa Caterina i la RiberaCiutat Vella58,5% −5,1 33,5%26,2%10,1%10,8%8,1%4,9%3,4%
El Fort PiencEixample68,3% −7,9 31,1%17,7%14,6%13,7%12,6%4,6%3,2%
La Sagrada FamíliaEixample68,9% −6,2 31,4%17,4%13,9%14,5%12,7%4,6%2,8%
La Dreta de l’EixampleEixample70,4% −6,5 26,1%16,7%16,9%12,0%16,8%4,4%3,3%
L’Antiga Esquerra de l’EixampleEixample68,8% −6,5 28,3%15,1%17,7%12,1%15,6%4,8%2,8%
La Nova Esquerra de l’EixampleEixample70,7% −5,5 29,6%16,4%15,9%13,0%14,4%4,9%2,8%
Sant AntoniEixample69,2% −4,6 30,8%20,3%11,7%14,0%13,5%3,9%3,4%
El Poble-secSants-Montjuïc61,8% −4,1 36,0%23,8%10,3%12,7%7,3%4,6%3,0%
La Marina del Prat VermellSants-Montjuïc50,6% −0,7 42,0%24,0%11,0%5,5%2,7%10,3%1,0%
La Marina de PortSants-Montjuïc63,8% −5,5 42,6%16,8%15,1%9,4%4,5%7,7%1,2%
La Font de la GuatllaSants-Montjuïc65,3% −6,5 36,4%18,4%13,5%13,0%7,8%5,8%2,9%
HostafrancsSants-Montjuïc66,7% −4,7 31,6%21,5%11,2%14,5%10,2%4,5%3,8%
La BordetaSants-Montjuïc69,0% −5,1 34,3%19,0%12,2%14,7%9,1%4,9%3,7%
Sants-BadalSants-Montjuïc65,8% −6,8 36,3%17,6%14,3%13,5%8,3%4,6%2,9%
SantsSants-Montjuïc68,5% −6,4 31,1%19,9%11,2%15,7%11,3%4,2%4,2%
Les CortsLes Corts72,4% −7,1 29,1%10,9%20,5%13,0%15,4%5,2%2,2%
La Maternitat i Sant RamonLes Corts72,7% −5,6 30,8%12,6%20,8%12,2%12,5%6,1%1,9%
PedralbesLes Corts71,7% −5,4 16,8%4,2%43,5%4,7%13,4%11,5%0,7%
Vallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant Gervasi67,8% −8,4 23,4%19,6%13,2%14,2%16,6%4,4%5,1%
SarriàSarrià-Sant Gervasi72,0% −6,2 21,7%8,5%27,1%9,9%17,9%7,3%2,1%
Les Tres TorresSarrià-Sant Gervasi74,0% −6,1 17,0%3,9%42,2%5,3%14,1%10,1%0,8%
Sant Gervasi-la BonanovaSarrià-Sant Gervasi72,1% −5,5 20,8%6,8%34,8%6,7%14,8%9,1%1,1%
Sant Gervasi-GalvanySarrià-Sant Gervasi72,7% −5,6 20,9%7,1%34,7%6,8%14,9%8,9%1,4%
El Putxet i el FarróSarrià-Sant Gervasi72,3% −5,9 24,5%13,6%20,5%11,3%16,9%6,2%2,5%
Vallcarca i els PenitentsGràcia68,5% −8,1 27,8%17,3%14,2%14,0%14,7%5,1%3,4%
El CollGràcia66,4% −5,0 33,0%19,6%12,2%14,2%9,4%4,3%4,1%
La SalutGràcia70,3% −5,2 26,6%17,5%12,2%15,6%16,6%4,9%4,2%
La Vila de GràciaGràcia70,4% −5,4 25,3%24,9%8,5%15,7%13,9%2,8%6,1%
El Camp d’en Grassot i Gràcia NovaGràcia71,0% −6,7 29,0%18,9%10,9%15,9%15,2%3,3%4,1%
El Baix GuinardóHorta-Guinardó68,0% −4,8 32,6%18,1%12,2%15,4%11,3%4,2%3,4%
Can BaróHorta-Guinardó67,1% −5,4 34,0%18,6%11,1%14,4%10,4%5,1%3,6%
El GuinardóHorta-Guinardó67,5% −5,8 31,6%20,2%11,4%15,2%10,5%4,7%3,5%
La Font d’en FarguesHorta-Guinardó70,3% −8,0 31,2%18,5%13,0%14,2%13,0%4,1%2,8%
El CarmelHorta-Guinardó59,6% −7,4 44,1%16,4%15,9%7,8%3,0%8,7%1,2%
La TeixoneraHorta-Guinardó62,6% −6,1 43,2%18,3%15,0%8,6%3,8%7,1%1,5%
Sant Genís dels AgudellsHorta-Guinardó62,3% −4,3 37,9%18,5%15,0%10,5%5,6%7,6%1,8%
MontbauHorta-Guinardó60,5% −6,1 33,6%20,7%12,9%12,8%7,5%6,4%2,9%
La Vall d’HebronHorta-Guinardó71,2% −6,1 35,1%16,2%19,5%11,1%7,9%6,1%1,7%
La ClotaHorta-Guinardó63,4% −9,8 30,2%28,2%7,0%16,6%7,3%5,0%3,7%
HortaHorta-Guinardó66,9% −7,2 34,5%18,9%12,8%13,7%8,7%5,4%3,4%
Vilapicina i la Torre LlobetaNou Barris66,1% −8,7 38,6%17,1%15,4%11,7%6,9%6,0%2,0%
PortaNou Barris63,8% −6,2 42,3%16,3%16,0%9,4%4,5%7,2%1,7%
El Turó de la PeiraNou Barris58,5% −5,9 43,1%17,6%13,1%10,3%4,2%7,1%1,8%
Can PegueraNou Barris52,6% −4,7 44,8%14,8%9,4%12,4%4,3%9,8%1,3%
La GuineuetaNou Barris68,9% −5,9 40,0%16,0%17,8%9,5%5,3%7,4%1,5%
CanyellesNou Barris67,7% −5,9 46,8%14,1%15,3%8,3%2,8%9,8%1,0%
Les RoquetesNou Barris55,0% −7,5 47,6%15,4%14,5%5,3%1,9%11,2%1,2%
VerdunNou Barris59,0% −5,0 46,1%15,4%15,1%7,4%2,8%9,4%1,1%
La ProsperitatNou Barris63,7% −5,9 44,4%17,8%16,6%7,3%3,0%7,4%1,1%
La Trinitat NovaNou Barris51,5% −3,5 47,6%15,9%12,4%6,0%2,6%11,5%1,2%
Torre BaróNou Barris51,5% −3,2 46,4%14,5%11,5%6,0%2,8%14,5%1,9%
Ciutat MeridianaNou Barris51,6% −7,1 53,8%12,6%13,7%4,4%1,7%10,5%0,7%
VallbonaNou Barris53,8% −3,2 46,0%15,1%17,5%5,8%2,0%9,2%1,4%
La Trinitat VellaSant Andreu53,9% −7,5 48,0%15,0%14,4%6,1%2,5%10,4%0,9%
Baró de ViverSant Andreu53,6% −2,6 50,5%11,7%9,6%8,7%1,7%13,9%0,7%
El Bon PastorSant Andreu61,2% −5,2 44,8%17,0%12,3%9,7%4,0%8,7%1,0%
Sant AndreuSant Andreu71,6% −6,4 35,5%18,6%13,2%14,1%8,4%4,9%2,6%
La SagreraSant Andreu69,0% −7,0 37,8%16,7%15,5%12,3%7,3%5,6%2,5%
El Congrés i els IndiansSant Andreu69,0% −5,4 34,4%20,4%11,1%14,5%8,9%4,6%3,4%
NavasSant Andreu70,8% −5,4 35,7%17,3%13,6%13,6%9,8%5,1%2,5%
El Camp de l’Arpa del ClotSant Martí69,2% −6,5 33,0%17,6%11,8%15,8%11,5%4,2%3,4%
El ClotSant Martí71,0% −5,1 35,4%18,0%13,3%13,8%8,3%5,1%3,4%
El Parc i la Llacuna del PoblenouSant Martí68,8% −6,7 33,9%19,6%13,5%12,9%9,4%5,2%2,7%
La Vila Olímpica del PoblenouSant Martí76,5% −6,1 29,4%17,3%14,1%12,8%15,1%4,2%4,0%
El PoblenouSant Martí70,4% −6,0 32,8%20,2%9,4%17,1%10,5%3,8%3,9%
Diagonal Mar i el Front Marítim del PoblenouSant Martí71,6% −6,7 34,7%18,7%15,1%12,2%9,0%5,1%2,5%
El Besòs i el MaresmeSant Martí56,0% −6,2 45,8%15,6%14,0%8,1%2,9%10,0%1,0%
Provençals del PoblenouSant Martí68,3% −6,0 39,2%17,8%13,3%12,2%6,8%6,2%2,2%
Sant Martí de ProvençalsSant Martí69,3% −5,8 39,0%16,5%16,1%11,4%6,0%6,5%1,6%
La Verneda i la PauSant Martí66,0% −5,8 42,8%15,1%18,6%8,8%3,4%7,7%1,2%

Percentatge sobre els vots vàlids (candidatures i vots en blanc), com fa la Junta Electoral. En negreta, la candidatura més votada del barri. «Canvi» són els punts de participació respecte a les generals del 10 de novembre de 2019. Es mostren les candidatures que van passar del 2% a la ciutat.

DES DEL 1977

La participació, elecció a elecció

A tota la ciutat, la participació ha anat del 64,2% al 81,0%. Les dades per barri comencen el 2011.

50%60%70%80%90%15 de juny de 1977: 75,3%75'771 de març de 1979: 64,2%64'7928 d’octubre de 1982: 81,0%81'8222 de juny de 1986: 67,5%68'8629 d’octubre de 1989: 68,5%68'896 de juny de 1993: 77,8%78'933 de març de 1996: 77,0%77'9612 de març de 2000: 65,6%66'0014 de març de 2004: 77,9%78'049 de març de 2008: 72,2%72'0820 de novembre de 2011: 68,1%68'1120 de desembre de 2015: 72,3%72'1526 de juny de 2016: 67,6%68'1628 d’abril de 2019: 78,3%78'19a10 de novembre de 2019: 73,4%73'19b23 de juliol de 2023: 67,4%67'23
Participació a Barcelona a cada elecció al Congrés. Quan n’hi va haver dues el mateix any, «a» és la primera i «b», la segona.
El RavalCiutat Vella 50,0%56,2%52,7%61,5%55,8%52,8%
El Barri GòticCiutat Vella 54,6%61,4%56,8%64,5%59,2%51,8%
La BarcelonetaCiutat Vella 53,7%59,9%55,5%67,9%60,3%56,0%
Sant Pere, Santa Caterina i la RiberaCiutat Vella 59,0%63,6%59,8%69,0%63,6%58,5%
El Fort PiencEixample 71,0%74,1%70,0%80,5%76,2%68,3%
La Sagrada FamíliaEixample 68,9%73,0%68,5%80,1%75,1%68,9%
La Dreta de l’EixampleEixample 71,5%74,8%70,4%80,9%76,9%70,4%
L’Antiga Esquerra de l’EixampleEixample 70,5%73,5%69,1%79,7%75,3%68,8%
La Nova Esquerra de l’EixampleEixample 71,2%73,9%69,7%80,9%76,2%70,7%
Sant AntoniEixample 68,3%71,4%67,9%78,6%73,8%69,2%
El Poble-secSants-Montjuïc 59,7%63,3%60,0%71,3%66,0%61,8%
La Marina del Prat VermellSants-Montjuïc 45,0%51,9%45,6%57,5%51,3%50,6%
La Marina de PortSants-Montjuïc 63,5%69,7%64,1%74,7%69,3%63,8%
La Font de la GuatllaSants-Montjuïc 65,2%70,5%65,8%77,1%71,9%65,3%
HostafrancsSants-Montjuïc 64,5%69,7%65,6%77,0%71,4%66,7%
La BordetaSants-Montjuïc 68,5%76,4%67,8%78,2%74,0%69,0%
Sants-BadalSants-Montjuïc 66,4%71,2%66,7%77,3%72,6%65,8%
SantsSants-Montjuïc 68,8%72,7%68,3%79,5%74,9%68,5%
Les CortsLes Corts 73,9%76,9%71,8%83,5%79,5%72,4%
La Maternitat i Sant RamonLes Corts 72,9%76,8%71,7%83,2%78,3%72,7%
PedralbesLes Corts 76,6%77,6%72,9%81,6%77,2%71,7%
Vallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant Gervasi 69,8%72,5%68,4%80,2%76,3%67,8%
SarriàSarrià-Sant Gervasi 75,8%77,1%72,0%82,1%78,2%72,0%
Les Tres TorresSarrià-Sant Gervasi 80,0%79,2%75,6%84,4%80,1%74,0%
Sant Gervasi-la BonanovaSarrià-Sant Gervasi 75,8%76,3%71,2%82,1%77,7%72,1%
Sant Gervasi-GalvanySarrià-Sant Gervasi 76,2%77,3%72,5%83,2%78,3%72,7%
El Putxet i el FarróSarrià-Sant Gervasi 73,4%75,5%70,8%83,1%78,2%72,3%
Vallcarca i els PenitentsGràcia 70,1%74,0%69,0%80,9%76,7%68,5%
El CollGràcia 66,1%70,7%65,7%77,7%71,4%66,4%
La SalutGràcia 70,0%73,2%68,8%80,3%75,5%70,3%
La Vila de GràciaGràcia 68,0%72,2%68,4%80,2%75,7%70,4%
El Camp d’en Grassot i Gràcia NovaGràcia 72,6%76,0%71,6%82,8%77,7%71,0%
El Baix GuinardóHorta-Guinardó 67,9%72,0%67,8%78,8%72,8%68,0%
Can BaróHorta-Guinardó 64,4%70,2%65,0%77,3%72,5%67,1%
El GuinardóHorta-Guinardó 66,8%71,6%66,7%78,6%73,2%67,5%
La Font d’en FarguesHorta-Guinardó 71,3%76,1%69,5%82,5%78,3%70,3%
El CarmelHorta-Guinardó 63,2%68,5%62,3%72,9%66,9%59,6%
La TeixoneraHorta-Guinardó 63,9%69,2%63,7%74,6%68,7%62,6%
Sant Genís dels AgudellsHorta-Guinardó 64,5%68,9%66,0%74,2%66,6%62,3%
MontbauHorta-Guinardó 64,7%65,8%63,9%73,4%66,5%60,5%
La Vall d’HebronHorta-Guinardó 72,9%77,8%72,5%81,3%77,4%71,2%
La ClotaHorta-Guinardó 54,1%66,3%65,0%75,2%73,2%63,4%
HortaHorta-Guinardó 67,9%71,9%68,3%79,1%74,1%66,9%
Vilapicina i la Torre LlobetaNou Barris 69,7%74,0%68,7%79,4%74,8%66,1%
PortaNou Barris 67,7%71,4%65,5%75,1%70,0%63,8%
El Turó de la PeiraNou Barris 60,7%64,2%60,1%70,7%64,3%58,5%
Can PegueraNou Barris 54,2%58,5%53,8%64,1%57,3%52,6%
La GuineuetaNou Barris 69,3%75,0%69,7%79,6%74,8%68,9%
CanyellesNou Barris 67,8%76,1%70,2%79,8%73,6%67,7%
Les RoquetesNou Barris 58,7%64,4%58,1%68,4%62,4%55,0%
VerdunNou Barris 61,5%66,6%61,8%70,4%63,9%59,0%
La ProsperitatNou Barris 66,9%71,4%65,5%75,7%69,6%63,7%
La Trinitat NovaNou Barris 52,9%57,8%52,9%62,2%54,9%51,5%
Torre BaróNou Barris 43,6%54,9%50,2%60,5%54,7%51,5%
Ciutat MeridianaNou Barris 58,8%63,1%56,8%63,7%58,7%51,6%
VallbonaNou Barris 54,1%58,6%52,3%61,6%57,0%53,8%
La Trinitat VellaSant Andreu 59,6%63,6%57,3%66,6%61,4%53,9%
Baró de ViverSant Andreu 50,3%58,9%51,1%62,7%56,3%53,6%
El Bon PastorSant Andreu 62,9%67,0%62,0%71,7%66,4%61,2%
Sant AndreuSant Andreu 70,3%76,4%71,7%82,2%78,0%71,6%
La SagreraSant Andreu 70,1%75,6%70,3%80,2%75,9%69,0%
El Congrés i els IndiansSant Andreu 70,0%72,8%68,9%78,9%74,4%69,0%
NavasSant Andreu 70,4%74,9%70,1%81,3%76,2%70,8%
El Camp de l’Arpa del ClotSant Martí 68,7%72,9%68,6%80,0%75,8%69,2%
El ClotSant Martí 68,9%74,5%69,5%81,3%76,2%71,0%
El Parc i la Llacuna del PoblenouSant Martí 68,3%73,8%69,0%79,7%75,5%68,8%
La Vila Olímpica del PoblenouSant Martí 77,4%81,1%77,0%85,8%82,6%76,5%
El PoblenouSant Martí 66,9%72,9%68,8%80,8%76,3%70,4%
Diagonal Mar i el Front Marítim del PoblenouSant Martí 70,7%75,6%71,7%82,9%78,4%71,6%
El Besòs i el MaresmeSant Martí 59,4%64,9%59,9%68,0%62,2%56,0%
Provençals del PoblenouSant Martí 67,8%73,4%68,4%79,5%74,3%68,3%
Sant Martí de ProvençalsSant Martí 68,6%74,5%70,1%80,1%75,1%69,3%
La Verneda i la PauSant Martí 67,3%73,1%67,8%76,9%71,7%66,0%

Prem el títol d’una columna per ordenar. Tots els barris amb els límits actuals.

PREGUNTES FREQÜENTS

Eleccions generals a Barcelona

A quin barri de Barcelona es vota més?

A les eleccions al Congrés del 23 de juliol de 2023, a la Vila Olímpica del Poblenou, amb una participació del 76,5%. On es va votar menys va ser a la Marina del Prat Vermell, amb el 50,6%. A tota la ciutat, el 67,4%.

Els barris amb més renda voten més?

Sí. La cinquena part dels barris amb menys renda va votar un 57,2% i la cinquena part amb més renda, un 71,5%. La correlació entre la renda de cada barri (en escala logarítmica) i la seva participació és de 0,83, molt alta. Això no vol dir que una cosa causi l’altra: hi influeixen l’edat, els anys de residència i el nivell d’estudis, entre altres factors.

Qui va guanyar a cada barri a les últimes generals?

El 23 de juliol de 2023 la candidatura més votada va ser PSC-PSOE en 68 barris, PP en 5 barris. A les anteriors, del 10 de novembre de 2019: ERC-SOBIRANISTES en 36, PSC-PSOE en 28, PP en 4, ECPGUANYEM en 3, JxCAT-JUNTS en 2.

Per què hi ha barris amb pocs electors?

Només poden votar al Congrés les persones de nacionalitat espanyola. Als barris amb molts veïns d’altres nacionalitats, el cens electoral és molt més petit que el padró. La participació es calcula sobre els electors de cada barri, no sobre tots els habitants. El vot dels residents a l’estranger (CERA) no s’assigna a cap barri.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Resultats de les eleccions al Congrés dels Diputats per secció censal (Departament d’Estadística de l’Ajuntament de Barcelona), 16 eleccions des del 1977, sumades per barri · Renda disponible de les llars per persona (2023). Dades consultades el 4/11/2026.

Conjunt de dades ↗

Lluís Ridao, fotògraf