Salta al contingut
BBCN.DADES
← Sant Martí72
BARRI DE BARCELONA · SANT MARTÍ

Sant Martí de Provençals

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de Sant Martí de Provençals, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme de Sant Martí de ProvençalsTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ27.035

habitants · padró de 2026 · lloc 28 de 73

RENDA PER PERSONA21.756 €

2023 · lloc 49 de 73

PISOS TURÍSTICS14

0,5 per cada 1.000 habitants

DENSITAT368

habitants per hectàrea · 73,4 ha

ARBRES AL CARRER2.812

104 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri de Sant Martí de Provençals

Conserva el nom de l’antic municipi de Sant Martí de Provençals, agregat a Barcelona el 1897. Es va urbanitzar sobretot als anys seixanta, amb la rambla de Guipúscoa com a eix.

EN XIFRES

Com és Sant Martí de Provençals?

Sant Martí de Provençals és un dels 10 barris del districte de Sant Martí. Hi viuen 27.035 persones, el 11% dels habitants del districte, en 73,4 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 21.756 €, un 9% per sota de la mitjana del districte (23.884 €). En renda ocupa el lloc 49 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 14 pisos turístics, 0,5 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 12 pisos sencers anunciats a Sant Martí de Provençals per a estades de fins a 31 nits: 0 sense número de registre i 4 amb un número que no és al registre municipal. A més, 2 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 10,8% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

El 23,7% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 29,6%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 5,1 M€ d’IBI el 2026, uns 387 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 24 obres a Sant Martí de Provençals, amb 654,4 M€ d’import (lloc 1 de 73 en diners). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és Sant Martí de Provençals?

En verd fosc, Sant Martí de Provençals; en verd clar, la resta de barris del districte de Sant Martí. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

Sant Martí de Provençals, el districte i la ciutat

IndicadorSant Martí de ProvençalsSant MartíBarcelona
Habitants · 202627.035252.6251.729.963
Renda per persona · 202321.756 €23.884 €—
Habitants per hectàrea368242170
Pisos turístics per 1.000 habitants0,54,96,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants10411884
Habitatges de titulars amb 5 o més · 20254,5%14,7%22,8%
Habitatges d’empreses · 20253,1%8,3%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges de Sant Martí de Provençals?

El 4,5% dels 11.520 habitatges de Sant Martí de Provençals són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 71 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen el 3,1% dels habitatges i l’administració pública, el 0,1%.

  • Particulars 96,2%
  • Empreses 3,1%
  • Administració 0,1%
  • Altres 0,6%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té Sant Martí de Provençals?

La major part de Sant Martí de Provençals té el codi postal 08020; també hi ha adreces amb el 08018.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

EQUIPAMENTS

Biblioteques i espais de lectura a Sant Martí de Provençals

  • Biblioteca Gabriel García MárquezPlaça de Carmen Balcells Segalà, 1

El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen a Sant Martí de Provençals?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades de Sant Martí de Provençals?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

Sant Martí de Provençals en dades

Quants habitants té Sant Martí de Provençals?

Sant Martí de Provençals té 27.035 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 28 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany Sant Martí de Provençals?

Sant Martí de Provençals és un barri del districte de Sant Martí, que té 10 barris i 252.625 habitants.

Quina és la renda per persona a Sant Martí de Provençals?

La renda disponible de les llars per persona era de 21.756 € el 2023. És la mitjana de les 18 seccions censals del barri.

Quin codi postal té Sant Martí de Provençals?

La major part de Sant Martí de Provençals té el codi postal 08020; també hi ha adreces amb el 08018. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha a Sant Martí de Provençals?

Al registre municipal hi consten 14 pisos turístics, 0,5 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb a Sant Martí de Provençals?

A Airbnb hi havia 12 pisos sencers anunciats a Sant Martí de Provençals per a estades de fins a 31 nits: 0 sense número de registre i 4 amb un número que no és al registre municipal. A més, 2 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 10,8% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha a Sant Martí de Provençals?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 24 obres a Sant Martí de Provençals, amb 654,4 M€ d’import (lloc 1 de 73 en diners).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a Sant Martí de Provençals?

El 23,7% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 29,6%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 5,1 M€ d’IBI el 2026, uns 387 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges de Sant Martí de Provençals?

El 4,5% dels 11.520 habitatges de Sant Martí de Provençals són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 71 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 3,1% dels habitatges i l’administració pública, el 0,1%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →