habitants · padró de 2026 · lloc 16 de 73
El Camp d’en Grassot i Gràcia Nova
Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals del Camp d’en Grassot i Gràcia Nova, amb fonts oficials.
2023 · lloc 18 de 73
6,3 per cada 1.000 habitants
habitants per hectàrea · 65,1 ha
49 per cada 1.000 habitants
El barri del Camp d’en Grassot i Gràcia Nova
Es va urbanitzar com una prolongació de l’Eixample, a llevant de la Vila de Gràcia i a banda i banda del passeig de Sant Joan. És un dels barris més densos de la ciutat.
Com és el Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
El Camp d’en Grassot i Gràcia Nova és un dels 5 barris del districte de Gràcia. Hi viuen 36.422 persones, el 29% dels habitants del districte, en 65,1 hectàrees.
La renda disponible per persona el 2023 era de 28.596 €, pràcticament la mateixa que la mitjana del districte (28.609 €). En renda ocupa el lloc 18 dels 73 barris de Barcelona.
Al registre municipal hi consten 228 pisos turístics, 6,3 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →
A Airbnb hi havia 156 pisos sencers anunciats al Camp d’en Grassot i Gràcia Nova per a estades de fins a 31 nits: 30 sense número de registre i 41 amb un número que no és al registre municipal. A més, 26 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 48,6% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
El 28,1% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 30,8%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 14,0 M€ d’IBI el 2026, uns 614 € de mitjana per habitatge.
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 20 obres al Camp d’en Grassot i Gràcia Nova, amb 1,9 M€ d’import (lloc 55 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME). Obres i diners →
On és el Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
En verd fosc, el Camp d’en Grassot i Gràcia Nova; en verd clar, la resta de barris del districte de Gràcia. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.
El Camp d’en Grassot i Gràcia Nova, el districte i la ciutat
| Indicador | El Camp d’en Grassot i Gràcia Nova | Gràcia | Barcelona |
|---|---|---|---|
| Habitants · 2026 | 36.422 | 126.830 | 1.729.963 |
| Renda per persona · 2023 | 28.596 € | 28.609 € | — |
| Habitants per hectàrea | 559 | 300 | 170 |
| Pisos turístics per 1.000 habitants | 6,3 | 8,9 | 6,2 |
| Arbres al carrer per 1.000 habitants | 49 | 55 | 84 |
| Habitatges de titulars amb 5 o més · 2025 | 21,5% | 27,9% | 22,8% |
| Habitatges d’empreses · 2025 | 11,5% | 12,9% | 12,0% |
La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.
De qui són els habitatges del Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
El 21,5% dels 18.121 habitatges del Camp d’en Grassot i Gràcia Nova són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 29 dels 73 barris.
Les empreses hi tenen l’11,5% dels habitatges i l’administració pública, el 0,1%.
- Particulars 87,2%
- Empreses 11,5%
- Administració 0,1%
- Altres 1,2%
Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Quin codi postal té el Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
La major part del Camp d’en Grassot i Gràcia Nova té el codi postal 08025; també hi ha adreces amb els codis 08024 i 08037.
Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.
Biblioteques i espais de lectura al Camp d’en Grassot i Gràcia Nova
- Unió Excursionista de Catalunya - GràciaBiblioteca · C Encarnació, 131*133
El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →
Quins barris s’assemblen al Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.
- El Camp de l’Arpa del ClotSant Martí · 39.535 hab. · 24.664 €Compara ⇆
- SantsSants-Montjuïc · 46.676 hab. · 25.562 €Compara ⇆
- La Nova Esquerra de l’EixampleEixample · 59.117 hab. · 29.378 €Compara ⇆
Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.
Vols saber quan canviïn les dades del Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.
Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.
El Camp d’en Grassot i Gràcia Nova en dades
Quants habitants té el Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
El Camp d’en Grassot i Gràcia Nova té 36.422 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 16 dels 73 de Barcelona per població.
A quin districte pertany el Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
El Camp d’en Grassot i Gràcia Nova és un barri del districte de Gràcia, que té 5 barris i 126.830 habitants.
Quina és la renda per persona al Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
La renda disponible de les llars per persona era de 28.596 € el 2023. És la mitjana de les 25 seccions censals del barri.
Quin codi postal té el Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
La major part del Camp d’en Grassot i Gràcia Nova té el codi postal 08025; també hi ha adreces amb els codis 08024 i 08037. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.
Quants pisos turístics hi ha al Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
Al registre municipal hi consten 228 pisos turístics, 6,3 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.
Quants pisos s’anuncien a Airbnb al Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
A Airbnb hi havia 156 pisos sencers anunciats al Camp d’en Grassot i Gràcia Nova per a estades de fins a 31 nits: 30 sense número de registre i 41 amb un número que no és al registre municipal. A més, 26 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 48,6% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
Quantes obres hi ha al Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 20 obres al Camp d’en Grassot i Gràcia Nova, amb 1,9 M€ d’import (lloc 55 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME).
Quant soroll hi ha i quant IBI es paga al Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
El 28,1% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 30,8%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 14,0 M€ d’IBI el 2026, uns 614 € de mitjana per habitatge.
De qui són els habitatges del Camp d’en Grassot i Gràcia Nova?
El 21,5% dels 18.121 habitatges del Camp d’en Grassot i Gràcia Nova són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 29 dels 73 barris. Les empreses hi tenen l’11,5% dels habitatges i l’administració pública, el 0,1%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →