Salta al contingut
BBCN.DADES
← Sant Andreu62
BARRI DE BARCELONA · SANT ANDREU

El Congrés i els Indians

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals del Congrés i els Indians, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme del Congrés i els IndiansTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ15.254

habitants · padró de 2026 · lloc 48 de 73

RENDA PER PERSONA23.047 €

2023 · lloc 41 de 73

PISOS TURÍSTICS6

0,4 per cada 1.000 habitants

DENSITAT373

habitants per hectàrea · 40,9 ha

ARBRES AL CARRER1.326

87 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri del Congrés i els Indians

Els habitatges del Congrés es van construir arran del Congrés Eucarístic Internacional de 1952. El nom dels Indians recorda els qui tornaven d’Amèrica i s’hi van fer casa.

EN XIFRES

Com és el Congrés i els Indians?

El Congrés i els Indians és un dels 7 barris del districte de Sant Andreu. Hi viuen 15.254 persones, el 9,6% dels habitants del districte, en 40,9 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 23.047 €, un 1% per sobre de la mitjana del districte (22.810 €). En renda ocupa el lloc 41 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 6 pisos turístics, 0,4 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 13 pisos sencers anunciats al Congrés i els Indians per a estades de fins a 31 nits: 8 sense número de registre i 1 amb un número que no és al registre municipal. A més, 1 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 35,3% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

El 17,7% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 21,3%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 3,5 M€ d’IBI el 2026, uns 419 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 15 obres al Congrés i els Indians, amb 7,4 M€ d’import (lloc 34 de 73 en diners). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és el Congrés i els Indians?

En verd fosc, el Congrés i els Indians; en verd clar, la resta de barris del districte de Sant Andreu. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

El Congrés i els Indians, el districte i la ciutat

IndicadorEl Congrés i els IndiansSant AndreuBarcelona
Habitants · 202615.254158.2841.729.963
Renda per persona · 202323.047 €22.810 €—
Habitants per hectàrea373240170
Pisos turístics per 1.000 habitants0,40,66,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants879484
Habitatges de titulars amb 5 o més · 202513,4%16,3%22,8%
Habitatges d’empreses · 20258,1%8,0%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges del Congrés i els Indians?

El 13,4% dels 6.904 habitatges del Congrés i els Indians són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 53 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen el 8,1% dels habitatges i l’administració pública, el 0,1%.

  • Particulars 90,3%
  • Empreses 8,1%
  • Administració 0,1%
  • Altres 1,5%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té el Congrés i els Indians?

El codi postal del Congrés i els Indians és el 08027.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

EQUIPAMENTS

Biblioteques i espais de lectura al Congrés i els Indians

  • Fundació Privada ViaranyBiblioteca · C Cardenal Tedeschini, 72

El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen al Congrés i els Indians?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades del Congrés i els Indians?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

El Congrés i els Indians en dades

Quants habitants té el Congrés i els Indians?

El Congrés i els Indians té 15.254 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 48 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany el Congrés i els Indians?

El Congrés i els Indians és un barri del districte de Sant Andreu, que té 7 barris i 158.284 habitants.

Quina és la renda per persona al Congrés i els Indians?

La renda disponible de les llars per persona era de 23.047 € el 2023. És la mitjana de les 9 seccions censals del barri.

Quin codi postal té el Congrés i els Indians?

El codi postal del Congrés i els Indians és el 08027. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha al Congrés i els Indians?

Al registre municipal hi consten 6 pisos turístics, 0,4 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb al Congrés i els Indians?

A Airbnb hi havia 13 pisos sencers anunciats al Congrés i els Indians per a estades de fins a 31 nits: 8 sense número de registre i 1 amb un número que no és al registre municipal. A més, 1 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 35,3% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha al Congrés i els Indians?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 15 obres al Congrés i els Indians, amb 7,4 M€ d’import (lloc 34 de 73 en diners).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga al Congrés i els Indians?

El 17,7% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 21,3%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 3,5 M€ d’IBI el 2026, uns 419 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges del Congrés i els Indians?

El 13,4% dels 6.904 habitatges del Congrés i els Indians són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 53 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 8,1% dels habitatges i l’administració pública, el 0,1%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →