Salta al contingut
BBCN.DADES
← Sant Andreu60
BARRI DE BARCELONA · SANT ANDREU

Sant Andreu

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de Sant Andreu, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme de Sant AndreuTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ59.330

habitants · padró de 2026 · lloc 1 de 73

RENDA PER PERSONA24.597 €

2023 · lloc 29 de 73

PISOS TURÍSTICS32

0,5 per cada 1.000 habitants

DENSITAT318

habitants per hectàrea · 186,7 ha

ARBRES AL CARRER5.002

84 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri de Sant Andreu

És l’antic municipi de Sant Andreu de Palomar, agregat a Barcelona el 1897, i el barri més poblat de la ciutat. Conserva el nucli antic i el recinte industrial de Fabra i Coats, avui equipament cultural.

EN XIFRES

Com és Sant Andreu?

Sant Andreu és un dels 7 barris del districte de Sant Andreu. Hi viuen 59.330 persones, el 37% dels habitants del districte, en 186,7 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 24.597 €, un 8% per sobre de la mitjana del districte (22.810 €). En renda ocupa el lloc 29 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 32 pisos turístics, 0,5 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 25 pisos sencers anunciats a Sant Andreu per a estades de fins a 31 nits: 9 sense número de registre i 5 amb un número que no és al registre municipal. A més, 7 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 55,4% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

El 19,1% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 22,8%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 15,1 M€ d’IBI el 2026, uns 465 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 43 obres a Sant Andreu, amb 36,7 M€ d’import (lloc 9 de 73 en diners). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és Sant Andreu?

En verd fosc, Sant Andreu; en verd clar, la resta de barris del districte de Sant Andreu. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

Sant Andreu, el districte i la ciutat

IndicadorSant AndreuSant AndreuBarcelona
Habitants · 202659.330158.2841.729.963
Renda per persona · 202324.597 €22.810 €—
Habitants per hectàrea318240170
Pisos turístics per 1.000 habitants0,50,66,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants849484
Habitatges de titulars amb 5 o més · 202514,2%16,3%22,8%
Habitatges d’empreses · 20255,0%8,0%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges de Sant Andreu?

El 14,2% dels 26.718 habitatges de Sant Andreu són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 50 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen el 5,0% dels habitatges i l’administració pública, el 2,0%.

  • Particulars 91,9%
  • Empreses 5,0%
  • Administració 2,0%
  • Altres 1,1%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té Sant Andreu?

El codi postal de Sant Andreu és el 08030.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

EQUIPAMENTS

Biblioteques i espais de lectura a Sant Andreu

  • Pis - Museu Habitatge 1/11Passeig de Torras i Bages, 91
  • La Fabra Centre d’Art ContemporaniCarrer de Sant Adrià, 20
  • Sala d'Estudi Sant AndreuCarrer del Segre, 24*32
  • Arxiu Municipal del Districte de Sant AndreuCarrer dels Segadors, 2
  • Biblioteca Ignasi Iglésias - Can FabraCarrer del Segre, 24*32

El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen a Sant Andreu?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades de Sant Andreu?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

Sant Andreu en dades

Quants habitants té Sant Andreu?

Sant Andreu té 59.330 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 1 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany Sant Andreu?

Sant Andreu és un barri del districte de Sant Andreu, que té 7 barris i 158.284 habitants.

Quina és la renda per persona a Sant Andreu?

La renda disponible de les llars per persona era de 24.597 € el 2023. És la mitjana de les 39 seccions censals del barri.

Quin codi postal té Sant Andreu?

El codi postal de Sant Andreu és el 08030. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha a Sant Andreu?

Al registre municipal hi consten 32 pisos turístics, 0,5 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb a Sant Andreu?

A Airbnb hi havia 25 pisos sencers anunciats a Sant Andreu per a estades de fins a 31 nits: 9 sense número de registre i 5 amb un número que no és al registre municipal. A més, 7 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 55,4% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha a Sant Andreu?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 43 obres a Sant Andreu, amb 36,7 M€ d’import (lloc 9 de 73 en diners).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a Sant Andreu?

El 19,1% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 22,8%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 15,1 M€ d’IBI el 2026, uns 465 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges de Sant Andreu?

El 14,2% dels 26.718 habitatges de Sant Andreu són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 50 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 5,0% dels habitatges i l’administració pública, el 2,0%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →