Salta al contingut
BBCN.DADES
← Sarrià-Sant Gervasi27
BARRI DE BARCELONA · SARRIÀ-SANT GERVASI

El Putxet i el Farró

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals del Putxet i el Farró, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme del Putxet i el FarróTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ30.795

habitants · padró de 2026 · lloc 24 de 73

RENDA PER PERSONA34.779 €

2023 · lloc 8 de 73

PISOS TURÍSTICS202

6,6 per cada 1.000 habitants

DENSITAT363

habitants per hectàrea · 84,8 ha

ARBRES AL CARRER1.074

35 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri del Putxet i el Farró

Aplega dos nuclis de l’antic Sant Gervasi: el Putxet, al turó del mateix nom, i el Farró, de carrers estrets i cases baixes. Els jardins del Turó del Putxet fan de mirador sobre la ciutat.

EN XIFRES

Com és el Putxet i el Farró?

El Putxet i el Farró és un dels 6 barris del districte de Sarrià-Sant Gervasi. Hi viuen 30.795 persones, el 20% dels habitants del districte, en 84,8 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 34.779 €, un 17% per sota de la mitjana del districte (41.984 €). En renda ocupa el lloc 8 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 202 pisos turístics, 6,6 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 126 pisos sencers anunciats al Putxet i el Farró per a estades de fins a 31 nits: 56 sense número de registre i 12 amb un número que no és al registre municipal. A més, 14 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 63,5% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

El 24,7% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 27,2%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 14,7 M€ d’IBI el 2026, uns 777 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 21 obres al Putxet i el Farró, amb 804.010 € d’import (lloc 63 de 73 en diners). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és el Putxet i el Farró?

En verd fosc, el Putxet i el Farró; en verd clar, la resta de barris del districte de Sarrià-Sant Gervasi. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

El Putxet i el Farró, el districte i la ciutat

IndicadorEl Putxet i el FarróSarrià-Sant GervasiBarcelona
Habitants · 202630.795152.9431.729.963
Renda per persona · 202334.779 €41.984 €—
Habitants per hectàrea36377170
Pisos turístics per 1.000 habitants6,64,36,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants358584
Habitatges de titulars amb 5 o més · 202528,8%28,2%22,8%
Habitatges d’empreses · 202516,5%18,1%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges del Putxet i el Farró?

El 28,8% dels 15.464 habitatges del Putxet i el Farró són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 15 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen el 16,5% dels habitatges i l’administració pública, el 0,1%.

  • Particulars 81,4%
  • Empreses 16,5%
  • Administració 0,1%
  • Altres 2,0%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té el Putxet i el Farró?

La major part del Putxet i el Farró té el codi postal 08023; també hi ha adreces amb els codis 08006 i 08022.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

EQUIPAMENTS

Biblioteques i espais de lectura al Putxet i el Farró

  • Club Excursionista de GràciaBiblioteca · Ptge Mulet, 4

El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen al Putxet i el Farró?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades del Putxet i el Farró?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

El Putxet i el Farró en dades

Quants habitants té el Putxet i el Farró?

El Putxet i el Farró té 30.795 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 24 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany el Putxet i el Farró?

El Putxet i el Farró és un barri del districte de Sarrià-Sant Gervasi, que té 6 barris i 152.943 habitants.

Quina és la renda per persona al Putxet i el Farró?

La renda disponible de les llars per persona era de 34.779 € el 2023. És la mitjana de les 19 seccions censals del barri.

Quin codi postal té el Putxet i el Farró?

La major part del Putxet i el Farró té el codi postal 08023; també hi ha adreces amb els codis 08006 i 08022. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha al Putxet i el Farró?

Al registre municipal hi consten 202 pisos turístics, 6,6 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb al Putxet i el Farró?

A Airbnb hi havia 126 pisos sencers anunciats al Putxet i el Farró per a estades de fins a 31 nits: 56 sense número de registre i 12 amb un número que no és al registre municipal. A més, 14 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 63,5% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha al Putxet i el Farró?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 21 obres al Putxet i el Farró, amb 804.010 € d’import (lloc 63 de 73 en diners).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga al Putxet i el Farró?

El 24,7% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 27,2%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 14,7 M€ d’IBI el 2026, uns 777 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges del Putxet i el Farró?

El 28,8% dels 15.464 habitatges del Putxet i el Farró són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 15 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 16,5% dels habitatges i l’administració pública, el 0,1%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →