habitants · padró de 2026 · lloc 11 de 73
El Poble-sec
Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals del Poble-sec, amb fonts oficials.
2023 · lloc 51 de 73
14,3 per cada 1.000 habitants
habitants per hectàrea · 458,5 ha
118 per cada 1.000 habitants
El barri del Poble-sec
S’enfila pel vessant de Montjuïc des de l’avinguda del Paral·lel, que durant dècades va ser el gran carrer de teatres i espectacles de la ciutat. El barri inclou el parc de Montjuïc, i per això és molt més extens que la seva part habitada.
Com és el Poble-sec?
El Poble-sec és un dels 8 barris del districte de Sants-Montjuïc. Hi viuen 40.136 persones, el 20% dels habitants del districte, en 458,5 hectàrees.
La renda disponible per persona el 2023 era de 20.890 €, un 8% per sota de la mitjana del districte (22.781 €). En renda ocupa el lloc 51 dels 73 barris de Barcelona.
Al registre municipal hi consten 574 pisos turístics, 14,3 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →
A Airbnb hi havia 510 pisos sencers anunciats al Poble-sec per a estades de fins a 31 nits: 75 sense número de registre i 93 amb un número que no és al registre municipal. A més, 50 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 50,8% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
El 12,6% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 14,6%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 10,8 M€ d’IBI el 2026, uns 394 € de mitjana per habitatge.
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 40 obres al Poble-sec, amb 31,5 M€ d’import (lloc 13 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 2 societats immobiliàries noves hi tenien el domicili (BORME). Obres i diners →
On és el Poble-sec?
En verd fosc, el Poble-sec; en verd clar, la resta de barris del districte de Sants-Montjuïc. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.
El Poble-sec, el districte i la ciutat
| Indicador | El Poble-sec | Sants-Montjuïc | Barcelona |
|---|---|---|---|
| Habitants · 2026 | 40.136 | 196.040 | 1.729.963 |
| Renda per persona · 2023 | 20.890 € | 22.781 € | — |
| Habitants per hectàrea | 88 | 86 | 170 |
| Pisos turístics per 1.000 habitants | 14,3 | 6,7 | 6,2 |
| Arbres al carrer per 1.000 habitants | 118 | 76 | 84 |
| Habitatges de titulars amb 5 o més · 2025 | 25,8% | 20,2% | 22,8% |
| Habitatges d’empreses · 2025 | 11,4% | 9,3% | 12,0% |
La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.
De qui són els habitatges del Poble-sec?
El 25,8% dels 18.689 habitatges del Poble-sec són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 19 dels 73 barris.
Les empreses hi tenen l’11,4% dels habitatges i l’administració pública, l’1,1%.
- Particulars 85,4%
- Empreses 11,4%
- Administració 1,1%
- Altres 2,1%
Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Quin codi postal té el Poble-sec?
La major part del Poble-sec té el codi postal 08004; també hi ha adreces amb el 08038.
Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.
Biblioteques i espais de lectura al Poble-sec
- Biblioteca i Arxiu Joaquim Folch i TorresC Mirador Palau Nacional, 6*8
- MAE - Centre de Documentació i Museu de les Arts EscèniquesPlaça de Margarida Xirgu, 1
- Biblioteca Jacques Dupin - Centre de DocumentacióAv Miramar, 1
- Institut Botànic de BarcelonaBiblioteca · Passeig del Migdia, 187
- Museu Olímpic i de l'Esport Joan Antoni Samaranch de BarcelonaAvinguda de l'Estadi, 60
- MuseuAvinguda de Miramar, 1
- Museu Etnològic i de Cultures del Món *Parc MontjuïcBiblioteca · Pg Santa Madrona, 22
- Museu Nacional d'Art de CatalunyaC Mirador Palau Nacional, 6*10
I 8 més. El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →
Quins barris s’assemblen al Poble-sec?
Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.
- El PoblenouSant Martí · 34.736 hab. · 27.093 €Compara ⇆
- El Parc i la Llacuna del PoblenouSant Martí · 17.639 hab. · 26.699 €Compara ⇆
- La BarcelonetaCiutat Vella · 14.665 hab. · 20.818 €Compara ⇆
Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.
Vols saber quan canviïn les dades del Poble-sec?
T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.
Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.
El Poble-sec en dades
Quants habitants té el Poble-sec?
El Poble-sec té 40.136 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 11 dels 73 de Barcelona per població.
A quin districte pertany el Poble-sec?
El Poble-sec és un barri del districte de Sants-Montjuïc, que té 8 barris i 196.040 habitants.
Quina és la renda per persona al Poble-sec?
La renda disponible de les llars per persona era de 20.890 € el 2023. És la mitjana de les 24 seccions censals del barri.
Quin codi postal té el Poble-sec?
La major part del Poble-sec té el codi postal 08004; també hi ha adreces amb el 08038. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.
Quants pisos turístics hi ha al Poble-sec?
Al registre municipal hi consten 574 pisos turístics, 14,3 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.
Quants pisos s’anuncien a Airbnb al Poble-sec?
A Airbnb hi havia 510 pisos sencers anunciats al Poble-sec per a estades de fins a 31 nits: 75 sense número de registre i 93 amb un número que no és al registre municipal. A més, 50 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 50,8% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
Quantes obres hi ha al Poble-sec?
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 40 obres al Poble-sec, amb 31,5 M€ d’import (lloc 13 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 2 societats immobiliàries noves hi tenien el domicili (BORME).
Quant soroll hi ha i quant IBI es paga al Poble-sec?
El 12,6% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 14,6%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 10,8 M€ d’IBI el 2026, uns 394 € de mitjana per habitatge.
De qui són els habitatges del Poble-sec?
El 25,8% dels 18.689 habitatges del Poble-sec són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 19 dels 73 barris. Les empreses hi tenen l’11,4% dels habitatges i l’administració pública, l’1,1%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →