Salta al contingut
BBCN.DADES
← Sants-Montjuïc17
BARRI DE BARCELONA · SANTS-MONTJUÏC

Sants-Badal

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de Sants-Badal, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme de Sants-BadalTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ25.243

habitants · padró de 2026 · lloc 33 de 73

RENDA PER PERSONA22.539 €

2023 · lloc 45 de 73

PISOS TURÍSTICS111

4,4 per cada 1.000 habitants

DENSITAT608

habitants per hectàrea · 41,5 ha

ARBRES AL CARRER866

34 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri de Sants-Badal

Fa de límit amb l’Hospitalet de Llobregat, del qual el separa la Riera Blanca. És el barri amb més habitants per hectàrea de Barcelona.

EN XIFRES

Com és Sants-Badal?

Sants-Badal és un dels 8 barris del districte de Sants-Montjuïc. Hi viuen 25.243 persones, el 13% dels habitants del districte, en 41,5 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 22.539 €, un 1% per sota de la mitjana del districte (22.781 €). En renda ocupa el lloc 45 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 111 pisos turístics, 4,4 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 85 pisos sencers anunciats a Sants-Badal per a estades de fins a 31 nits: 40 sense número de registre i 19 amb un número que no és al registre municipal. A més, 14 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 51,3% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

El 13,9% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 16,4%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 6,3 M€ d’IBI el 2026, uns 424 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 12 obres a Sants-Badal, amb 3,8 M€ d’import (lloc 41 de 73 en diners). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és Sants-Badal?

En verd fosc, Sants-Badal; en verd clar, la resta de barris del districte de Sants-Montjuïc. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

Sants-Badal, el districte i la ciutat

IndicadorSants-BadalSants-MontjuïcBarcelona
Habitants · 202625.243196.0401.729.963
Renda per persona · 202322.539 €22.781 €—
Habitants per hectàrea60886170
Pisos turístics per 1.000 habitants4,46,76,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants347684
Habitatges de titulars amb 5 o més · 202517,4%20,2%22,8%
Habitatges d’empreses · 20257,8%9,3%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges de Sants-Badal?

El 17,4% dels 11.676 habitatges de Sants-Badal són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 38 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen el 7,8% dels habitatges i l’administració pública, el 0,4%.

  • Particulars 90,2%
  • Empreses 7,8%
  • Administració 0,4%
  • Altres 1,6%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té Sants-Badal?

El codi postal de Sants-Badal és el 08028.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen a Sants-Badal?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades de Sants-Badal?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

Sants-Badal en dades

Quants habitants té Sants-Badal?

Sants-Badal té 25.243 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 33 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany Sants-Badal?

Sants-Badal és un barri del districte de Sants-Montjuïc, que té 8 barris i 196.040 habitants.

Quina és la renda per persona a Sants-Badal?

La renda disponible de les llars per persona era de 22.539 € el 2023. És la mitjana de les 16 seccions censals del barri.

Quin codi postal té Sants-Badal?

El codi postal de Sants-Badal és el 08028. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha a Sants-Badal?

Al registre municipal hi consten 111 pisos turístics, 4,4 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb a Sants-Badal?

A Airbnb hi havia 85 pisos sencers anunciats a Sants-Badal per a estades de fins a 31 nits: 40 sense número de registre i 19 amb un número que no és al registre municipal. A més, 14 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 51,3% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha a Sants-Badal?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 12 obres a Sants-Badal, amb 3,8 M€ d’import (lloc 41 de 73 en diners).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a Sants-Badal?

El 13,9% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 16,4%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 6,3 M€ d’IBI el 2026, uns 424 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges de Sants-Badal?

El 17,4% dels 11.676 habitatges de Sants-Badal són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 38 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 7,8% dels habitatges i l’administració pública, el 0,4%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →