habitants · padró de 2026 · lloc 5 de 73
El Raval
Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals del Raval, amb fonts oficials.
2023 · lloc 65 de 73
4,9 per cada 1.000 habitants
habitants per hectàrea · 110 ha
33 per cada 1.000 habitants
El barri del Raval
A ponent de la Rambla, el Raval va créixer fora de la primera muralla medieval i al segle XIX es va omplir de fàbriques i d’habitatge obrer. Avui hi conviuen el MACBA, el CCCB, el mercat de la Boqueria i el monestir romànic de Sant Pau del Camp.
Com és el Raval?
El Raval és un dels 4 barris del districte de Ciutat Vella. Hi viuen 50.863 persones, el 44% dels habitants del districte, en 110 hectàrees.
La renda disponible per persona el 2023 era de 16.416 €, un 17% per sota de la mitjana del districte (19.795 €). En renda ocupa el lloc 65 dels 73 barris de Barcelona.
Al registre municipal hi consten 248 pisos turístics, 4,9 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →
A Airbnb hi havia 384 pisos sencers anunciats al Raval per a estades de fins a 31 nits: 168 sense número de registre i 63 amb un número que no és al registre municipal. A més, 228 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 49,1% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
El 18,7% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 23,3%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 17,7 M€ d’IBI el 2026, uns 383 € de mitjana per habitatge.
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 54 obres al Raval, amb 41,4 M€ d’import (lloc 8 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 3 societats immobiliàries noves hi tenien el domicili (BORME). Obres i diners →
On és el Raval?
En verd fosc, el Raval; en verd clar, la resta de barris del districte de Ciutat Vella. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.
El Raval, el districte i la ciutat
| Indicador | El Raval | Ciutat Vella | Barcelona |
|---|---|---|---|
| Habitants · 2026 | 50.863 | 115.829 | 1.729.963 |
| Renda per persona · 2023 | 16.416 € | 19.795 € | — |
| Habitants per hectàrea | 462 | 275 | 170 |
| Pisos turístics per 1.000 habitants | 4,9 | 7,3 | 6,2 |
| Arbres al carrer per 1.000 habitants | 33 | 54 | 84 |
| Habitatges de titulars amb 5 o més · 2025 | 44,5% | 44,3% | 22,8% |
| Habitatges d’empreses · 2025 | 20,9% | 21,6% | 12,0% |
La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.
De qui són els habitatges del Raval?
El 44,5% dels 22.603 habitatges del Raval són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 3 dels 73 barris.
Les empreses hi tenen el 20,9% dels habitatges i l’administració pública, el 8,0%.
- Particulars 67,7%
- Empreses 20,9%
- Administració 8,0%
- Altres 3,4%
Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Quin codi postal té el Raval?
El codi postal del Raval és el 08001.
Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.
Biblioteques i espais de lectura al Raval
- Museu Marítim de BarcelonaBiblioteca · Avinguda de les Drassanes, 1
- Institució Milà i FontanalsBiblioteca · C Egipcíaques, 15
- Biblioteca Otero PedrayoC la Rambla, 35*37
- Mediateca i Fonoteca Daniel DanielouCarrer d'Elisabets, 24
- Biblioteca - MediatecaC Valldonzella, 12
- Arxiu XcèntricCarrer de Montalegre, 5 - 7
- Museu d'Art Contemporani de BarcelonaPlaça dels Àngels, 1
- EcoMuseu Urbà Gitano de BarcelonaCarrer de la Cera, 10
I 20 més. El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →
Quins barris s’assemblen al Raval?
Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.
- El Barri GòticCiutat Vella · 27.312 hab. · 22.139 €Compara ⇆
- Sant Pere, Santa Caterina i la RiberaCiutat Vella · 22.989 hab. · 22.764 €Compara ⇆
- El Fort PiencEixample · 37.672 hab. · 27.241 €Compara ⇆
Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.
Vols saber quan canviïn les dades del Raval?
T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.
Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.
El Raval en dades
Quants habitants té el Raval?
El Raval té 50.863 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 5 dels 73 de Barcelona per població.
A quin districte pertany el Raval?
El Raval és un barri del districte de Ciutat Vella, que té 4 barris i 115.829 habitants.
Quina és la renda per persona al Raval?
La renda disponible de les llars per persona era de 16.416 € el 2023. És la mitjana de les 21 seccions censals del barri.
Quin codi postal té el Raval?
El codi postal del Raval és el 08001. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.
Quants pisos turístics hi ha al Raval?
Al registre municipal hi consten 248 pisos turístics, 4,9 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.
Quants pisos s’anuncien a Airbnb al Raval?
A Airbnb hi havia 384 pisos sencers anunciats al Raval per a estades de fins a 31 nits: 168 sense número de registre i 63 amb un número que no és al registre municipal. A més, 228 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 49,1% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
Quantes obres hi ha al Raval?
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 54 obres al Raval, amb 41,4 M€ d’import (lloc 8 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 3 societats immobiliàries noves hi tenien el domicili (BORME).
Quant soroll hi ha i quant IBI es paga al Raval?
El 18,7% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 23,3%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 17,7 M€ d’IBI el 2026, uns 383 € de mitjana per habitatge.
De qui són els habitatges del Raval?
El 44,5% dels 22.603 habitatges del Raval són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 3 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 20,9% dels habitatges i l’administració pública, el 8,0%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →