habitants · padró de l’1 de gener de 2026
Eixample
Barris, habitants, renda disponible, pisos turístics i codis postals amb fonts oficials.
Mitjana per persona · 2023
barris
17,7 per cada 1.000 habitants
biblioteques, arxius i espais culturals
Com és el districte de l’Eixample
L’Eixample és el districte que va néixer amb el Pla Cerdà i les seves illes de cases xamfranades. Té sis barris (el Fort Pienc, la Sagrada Família, la Dreta de l’Eixample, l’Antiga i la Nova Esquerra de l’Eixample i Sant Antoni) i és el districte més poblat de la ciutat.
La renda disponible per persona el 2023 va ser de 29.571 €, la tercera més alta de Barcelona. És un districte molt mixt: hi conviuen oficines, comerç, hotels i habitatge, i això es reflecteix en els seus indicadors de mobilitat i de preu del lloguer. Compta amb 61 equipaments culturals al conjunt de dades.
Pel volum de parc, l’Eixample és el districte amb més habitatges desocupats en xifres absolutes: 18.587 segons el cens de 2011, el 13,0% del total. Les societats mercantils hi són titulars del 17,4% dels habitatges, per sobre de la mitjana de la ciutat.
Quins barris formen Eixample?
- el Fort Pienc37.672 habitants · 381 pisos turísticsCodis postals: 08013, 08018
- la Sagrada Família53.201 habitants · 825 pisos turísticsCodis postals: 08025, 08013
- la Dreta de l’Eixample45.464 habitants · 1.786 pisos turísticsCodis postals: 08009, 08037, 08010, 08007, 08008, 08013
- l’Antiga Esquerra de l’Eixample42.921 habitants · 726 pisos turísticsCodis postals: 08036, 08011, 08008, 08007
- la Nova Esquerra de l’Eixample59.117 habitants · 510 pisos turísticsCodis postals: 08029, 08015
- Sant Antoni38.978 habitants · 669 pisos turísticsCodis postals: 08015, 08011
Habitants segons el padró de l’1 de gener de 2026. Pisos turístics del registre municipal. Es mostren els codis postals que reuneixen un 5% o més de les adreces del barri. Prem el nom d’un barri per obrir-ne la fitxa.
De qui són els habitatges de l'Eixample?
El 29,1% dels 142.530 habitatges de l'Eixample són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. Les empreses hi tenen el 17,4% dels habitatges i l’administració pública, el 0,3%.
| Barri | Habitatges | Titulars amb 5 o més | Empreses | Administració |
|---|---|---|---|---|
| la Dreta de l’Eixample | 26.484 | 37,9% | 25,6% | 0,2% |
| l’Antiga Esquerra de l’Eixample | 24.100 | 34,2% | 19,2% | 0,1% |
| Sant Antoni | 19.821 | 29,6% | 13,9% | 0,5% |
| el Fort Pienc | 15.334 | 26,1% | 18,5% | 0,3% |
| la Nova Esquerra de l’Eixample | 29.926 | 23,6% | 13,8% | 0,3% |
| la Sagrada Família | 26.865 | 23,3% | 13,7% | 0,2% |
| Eixample | 142.530 | 29,1% | 17,4% | 0,3% |
Part dels habitatges de cada barri, segons l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. La xifra del districte és la mitjana dels barris ponderada per habitatges. No equival a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Compara Eixample amb un altre districte
Habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges i biblioteques, un al costat de l’altre.
Biblioteques de l'Eixample
Consulta els equipaments del districte inclosos al conjunt oficial d’Open Data BCN.
Renda disponible de les llars per càpita · període 2023 · metadades actualitzades 26.06.2026. Població: padró municipal de l’1 de gener de 2026. Pisos turístics: registre municipal. Codis postals: adreces postals elementals. Tot d’Open Data BCN. Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Consultar renda ↗