Salta al contingut
BBCN.DADES
← Gràcia30
BARRI DE BARCELONA · GRÀCIA

La Salut

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de la Salut, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme de la SalutTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ13.947

habitants · padró de 2026 · lloc 50 de 73

RENDA PER PERSONA29.059 €

2023 · lloc 16 de 73

PISOS TURÍSTICS37

2,7 per cada 1.000 habitants

DENSITAT215

habitants per hectàrea · 64,8 ha

ARBRES AL CARRER858

62 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri de la Salut

Hi ha el Park Güell, l’obra d’Antoni Gaudí declarada Patrimoni Mundial per la UNESCO el 1984. La resta del barri és residencial, amb carrers que s’enfilen cap al turó.

EN XIFRES

Com és la Salut?

La Salut és un dels 5 barris del districte de Gràcia. Hi viuen 13.947 persones, el 11% dels habitants del districte, en 64,8 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 29.059 €, un 2% per sobre de la mitjana del districte (28.609 €). En renda ocupa el lloc 16 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 37 pisos turístics, 2,7 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 42 pisos sencers anunciats a la Salut per a estades de fins a 31 nits: 6 sense número de registre i 7 amb un número que no és al registre municipal. A més, 23 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 40,0% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

El 23,6% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 28,4%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 4,6 M€ d’IBI el 2026, uns 588 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 14 obres a la Salut, amb 4,5 M€ d’import (lloc 41 de 73 en diners). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és la Salut?

En verd fosc, la Salut; en verd clar, la resta de barris del districte de Gràcia. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

La Salut, el districte i la ciutat

IndicadorLa SalutGràciaBarcelona
Habitants · 202613.947126.8301.729.963
Renda per persona · 202329.059 €28.609 €—
Habitants per hectàrea215300170
Pisos turístics per 1.000 habitants2,78,96,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants625584
Habitatges de titulars amb 5 o més · 202519,2%27,9%22,8%
Habitatges d’empreses · 202511,2%12,9%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges de la Salut?

El 19,2% dels 6.525 habitatges de la Salut són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 34 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen l’11,2% dels habitatges i l’administració pública, el 0,1%.

  • Particulars 87,3%
  • Empreses 11,2%
  • Administració 0,1%
  • Altres 1,4%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té la Salut?

La major part de la Salut té el codi postal 08024; també hi ha adreces amb el 08023.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

EQUIPAMENTS

Biblioteques i espais de lectura a la Salut

  • Park Güell. Museu d'Història de BarcelonaC Olot, 7
  • Casa Museu GaudíCarretera del Carmel, 23

El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen a la Salut?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades de la Salut?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

La Salut en dades

Quants habitants té la Salut?

La Salut té 13.947 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 50 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany la Salut?

La Salut és un barri del districte de Gràcia, que té 5 barris i 126.830 habitants.

Quina és la renda per persona a la Salut?

La renda disponible de les llars per persona era de 29.059 € el 2023. És la mitjana de les 10 seccions censals del barri.

Quin codi postal té la Salut?

La major part de la Salut té el codi postal 08024; també hi ha adreces amb el 08023. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha a la Salut?

Al registre municipal hi consten 37 pisos turístics, 2,7 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb a la Salut?

A Airbnb hi havia 42 pisos sencers anunciats a la Salut per a estades de fins a 31 nits: 6 sense número de registre i 7 amb un número que no és al registre municipal. A més, 23 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 40,0% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha a la Salut?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 14 obres a la Salut, amb 4,5 M€ d’import (lloc 41 de 73 en diners).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a la Salut?

El 23,6% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 28,4%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 4,6 M€ d’IBI el 2026, uns 588 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges de la Salut?

El 19,2% dels 6.525 habitatges de la Salut són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 34 dels 73 barris. Les empreses hi tenen l’11,2% dels habitatges i l’administració pública, el 0,1%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →