habitants · padró de 2026 · lloc 46 de 73
El Bon Pastor
Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals del Bon Pastor, amb fonts oficials.
2023 · lloc 59 de 73
0,1 per cada 1.000 habitants
habitants per hectàrea · 186,8 ha
189 per cada 1.000 habitants
El barri del Bon Pastor
És entre el riu Besòs i els polígons industrials. Les cases barates de 1929 s’han anat substituint per blocs nous.
Com és el Bon Pastor?
El Bon Pastor és un dels 7 barris del districte de Sant Andreu. Hi viuen 15.871 persones, el 10% dels habitants del districte, en 186,8 hectàrees.
La renda disponible per persona el 2023 era de 18.735 €, un 18% per sota de la mitjana del districte (22.810 €). En renda ocupa el lloc 59 dels 73 barris de Barcelona.
Al registre municipal hi consten 2 pisos turístics, 0,1 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →
A Airbnb hi havia 4 pisos sencers anunciats al Bon Pastor per a estades de fins a 31 nits: 2 sense número de registre i 1 amb un número que no és al registre municipal. A més, 0 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 0,0% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
El 5,7% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 9,5%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 6,0 M€ d’IBI el 2026, uns 308 € de mitjana per habitatge.
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 13 obres al Bon Pastor, amb 834.303 € d’import (lloc 62 de 73 en diners). Obres i diners →
On és el Bon Pastor?
En verd fosc, el Bon Pastor; en verd clar, la resta de barris del districte de Sant Andreu. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.
El Bon Pastor, el districte i la ciutat
| Indicador | El Bon Pastor | Sant Andreu | Barcelona |
|---|---|---|---|
| Habitants · 2026 | 15.871 | 158.284 | 1.729.963 |
| Renda per persona · 2023 | 18.735 € | 22.810 € | — |
| Habitants per hectàrea | 85 | 240 | 170 |
| Pisos turístics per 1.000 habitants | 0,1 | 0,6 | 6,2 |
| Arbres al carrer per 1.000 habitants | 189 | 94 | 84 |
| Habitatges de titulars amb 5 o més · 2025 | 21,9% | 16,3% | 22,8% |
| Habitatges d’empreses · 2025 | 5,2% | 8,0% | 12,0% |
La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.
De qui són els habitatges del Bon Pastor?
El 21,9% dels 5.187 habitatges del Bon Pastor són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 27 dels 73 barris.
Les empreses hi tenen el 5,2% dels habitatges i l’administració pública, el 13,7%. Sense comptar el parc públic, els titulars amb cinc o més en tenen al voltant del 8,2%.
- Particulars 80,2%
- Empreses 5,2%
- Administració 13,7%
- Altres 0,9%
Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Quin codi postal té el Bon Pastor?
El codi postal del Bon Pastor és el 08030.
Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.
Biblioteques i espais de lectura al Bon Pastor
- Institut de Sostenibilitat i Medi Ambient de BarcelonaBiblioteca · Pg Mollerussa, 71
- Biblioteca El Bon Pastor – Josefina CastellvíCarrer d'Estadella, 64
El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →
Quins barris s’assemblen al Bon Pastor?
Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.
- La Trinitat NovaNou Barris · 8.128 hab. · 15.295 €Compara ⇆
- La Trinitat VellaSant Andreu · 11.307 hab. · 15.413 €Compara ⇆
- Provençals del PoblenouSant Martí · 22.076 hab. · 23.093 €Compara ⇆
Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.
Vols saber quan canviïn les dades del Bon Pastor?
T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.
Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.
El Bon Pastor en dades
Quants habitants té el Bon Pastor?
El Bon Pastor té 15.871 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 46 dels 73 de Barcelona per població.
A quin districte pertany el Bon Pastor?
El Bon Pastor és un barri del districte de Sant Andreu, que té 7 barris i 158.284 habitants.
Quina és la renda per persona al Bon Pastor?
La renda disponible de les llars per persona era de 18.735 € el 2023. És la mitjana de les 7 seccions censals del barri.
Quin codi postal té el Bon Pastor?
El codi postal del Bon Pastor és el 08030. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.
Quants pisos turístics hi ha al Bon Pastor?
Al registre municipal hi consten 2 pisos turístics, 0,1 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.
Quants pisos s’anuncien a Airbnb al Bon Pastor?
A Airbnb hi havia 4 pisos sencers anunciats al Bon Pastor per a estades de fins a 31 nits: 2 sense número de registre i 1 amb un número que no és al registre municipal. A més, 0 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 0,0% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
Quantes obres hi ha al Bon Pastor?
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 13 obres al Bon Pastor, amb 834.303 € d’import (lloc 62 de 73 en diners).
Quant soroll hi ha i quant IBI es paga al Bon Pastor?
El 5,7% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 9,5%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 6,0 M€ d’IBI el 2026, uns 308 € de mitjana per habitatge.
De qui són els habitatges del Bon Pastor?
El 21,9% dels 5.187 habitatges del Bon Pastor són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 27 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 5,2% dels habitatges i l’administració pública, el 13,7%. Sense comptar el parc públic, els titulars amb cinc o més en tenen al voltant del 8,2%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →