habitants · padró de 2026 · lloc 17 de 73
El Poblenou
Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals del Poblenou, amb fonts oficials.
2023 · lloc 21 de 73
13,2 per cada 1.000 habitants
habitants per hectàrea · 156,7 ha
111 per cada 1.000 habitants
El barri del Poblenou
Va ser el gran barri industrial de la ciutat, conegut com el Manchester català. La rambla del Poblenou n’és el centre, i moltes fàbriques s’han convertit en oficines i equipaments.
Com és el Poblenou?
El Poblenou és un dels 10 barris del districte de Sant Martí. Hi viuen 34.736 persones, el 14% dels habitants del districte, en 156,7 hectàrees.
La renda disponible per persona el 2023 era de 27.093 €, un 13% per sobre de la mitjana del districte (23.884 €). En renda ocupa el lloc 21 dels 73 barris de Barcelona.
Al registre municipal hi consten 459 pisos turístics, 13,2 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →
A Airbnb hi havia 285 pisos sencers anunciats al Poblenou per a estades de fins a 31 nits: 98 sense número de registre i 65 amb un número que no és al registre municipal. A més, 75 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 51,7% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
El 19,8% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 25,5%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 16,8 M€ d’IBI el 2026, uns 559 € de mitjana per habitatge.
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 55 obres al Poblenou, amb 15,0 M€ d’import (lloc 26 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME). Obres i diners →
On és el Poblenou?
En verd fosc, el Poblenou; en verd clar, la resta de barris del districte de Sant Martí. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.
El Poblenou, el districte i la ciutat
| Indicador | El Poblenou | Sant Martí | Barcelona |
|---|---|---|---|
| Habitants · 2026 | 34.736 | 252.625 | 1.729.963 |
| Renda per persona · 2023 | 27.093 € | 23.884 € | — |
| Habitants per hectàrea | 222 | 242 | 170 |
| Pisos turístics per 1.000 habitants | 13,2 | 4,9 | 6,2 |
| Arbres al carrer per 1.000 habitants | 111 | 118 | 84 |
| Habitatges de titulars amb 5 o més · 2025 | 22,0% | 14,7% | 22,8% |
| Habitatges d’empreses · 2025 | 11,2% | 8,3% | 12,0% |
La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.
De qui són els habitatges del Poblenou?
El 22,0% dels 16.491 habitatges del Poblenou són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 26 dels 73 barris.
Les empreses hi tenen l’11,2% dels habitatges i l’administració pública, l’1,4%.
- Particulars 85,4%
- Empreses 11,2%
- Administració 1,4%
- Altres 2,0%
Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Quin codi postal té el Poblenou?
La major part del Poblenou té el codi postal 08005; també hi ha adreces amb el 08018.
Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.
Biblioteques i espais de lectura al Poblenou
- Biblioteca El Poblenou - Manuel ArranzCarrer del Joncar, 35
- Sala d'Estudi Sant MartíCarrer del Joncar, 35
El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →
Quins barris s’assemblen al Poblenou?
Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.
- El Poble-secSants-Montjuïc · 40.136 hab. · 20.890 €Compara ⇆
- El Parc i la Llacuna del PoblenouSant Martí · 17.639 hab. · 26.699 €Compara ⇆
- Les CortsLes Corts · 46.672 hab. · 32.838 €Compara ⇆
Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.
Vols saber quan canviïn les dades del Poblenou?
T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.
Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.
El Poblenou en dades
Quants habitants té el Poblenou?
El Poblenou té 34.736 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 17 dels 73 de Barcelona per població.
A quin districte pertany el Poblenou?
El Poblenou és un barri del districte de Sant Martí, que té 10 barris i 252.625 habitants.
Quina és la renda per persona al Poblenou?
La renda disponible de les llars per persona era de 27.093 € el 2023. És la mitjana de les 20 seccions censals del barri.
Quin codi postal té el Poblenou?
La major part del Poblenou té el codi postal 08005; també hi ha adreces amb el 08018. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.
Quants pisos turístics hi ha al Poblenou?
Al registre municipal hi consten 459 pisos turístics, 13,2 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.
Quants pisos s’anuncien a Airbnb al Poblenou?
A Airbnb hi havia 285 pisos sencers anunciats al Poblenou per a estades de fins a 31 nits: 98 sense número de registre i 65 amb un número que no és al registre municipal. A més, 75 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 51,7% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
Quantes obres hi ha al Poblenou?
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 55 obres al Poblenou, amb 15,0 M€ d’import (lloc 26 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME).
Quant soroll hi ha i quant IBI es paga al Poblenou?
El 19,8% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 25,5%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 16,8 M€ d’IBI el 2026, uns 559 € de mitjana per habitatge.
De qui són els habitatges del Poblenou?
El 22,0% dels 16.491 habitatges del Poblenou són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 26 dels 73 barris. Les empreses hi tenen l’11,2% dels habitatges i l’administració pública, l’1,4%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →