Salta al contingut
BBCN.DADES
← Horta-Guinardó37
BARRI DE BARCELONA · HORTA-GUINARDÓ

El Carmel

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals del Carmel, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme del CarmelTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ33.799

habitants · padró de 2026 · lloc 18 de 73

RENDA PER PERSONA18.280 €

2023 · lloc 61 de 73

PISOS TURÍSTICS34

1,0 per cada 1.000 habitants

DENSITAT360

habitants per hectàrea · 94 ha

ARBRES AL CARRER1.460

43 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri del Carmel

S’enfila pels turons del Carmel i de la Rovira. Va créixer sobretot als anys cinquanta i seixanta, amb l’arribada de població de la resta de l’Estat, i té alguns dels carrers més costeruts de la ciutat.

EN XIFRES

Com és el Carmel?

El Carmel és un dels 11 barris del districte d'Horta-Guinardó. Hi viuen 33.799 persones, el 18% dels habitants del districte, en 94 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 18.280 €, un 21% per sota de la mitjana del districte (23.161 €). En renda ocupa el lloc 61 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 34 pisos turístics, 1,0 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 34 pisos sencers anunciats al Carmel per a estades de fins a 31 nits: 6 sense número de registre i 1 amb un número que no és al registre municipal. A més, 4 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 54,9% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

L’11,4% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 16,9%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 4,2 M€ d’IBI el 2026, uns 246 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 41 obres al Carmel, amb 11,2 M€ d’import (lloc 30 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és el Carmel?

En verd fosc, el Carmel; en verd clar, la resta de barris del districte d'Horta-Guinardó. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

El Carmel, el districte i la ciutat

IndicadorEl CarmelHorta-GuinardóBarcelona
Habitants · 202633.799183.0061.729.963
Renda per persona · 202318.280 €23.161 €—
Habitants per hectàrea360154170
Pisos turístics per 1.000 habitants1,01,46,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants436684
Habitatges de titulars amb 5 o més · 202515,6%16,3%22,8%
Habitatges d’empreses · 20255,8%7,1%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges del Carmel?

El 15,6% dels 14.445 habitatges del Carmel són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 46 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen el 5,8% dels habitatges i l’administració pública, l’1,5%.

  • Particulars 91,8%
  • Empreses 5,8%
  • Administració 1,5%
  • Altres 0,9%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té el Carmel?

El codi postal del Carmel és el 08032.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

EQUIPAMENTS

Biblioteques i espais de lectura al Carmel

  • Biblioteca El Carmel - Juan MarséCarrer de la Murtra, 135*145

El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen al Carmel?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades del Carmel?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

El Carmel en dades

Quants habitants té el Carmel?

El Carmel té 33.799 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 18 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany el Carmel?

El Carmel és un barri del districte d'Horta-Guinardó, que té 11 barris i 183.006 habitants.

Quina és la renda per persona al Carmel?

La renda disponible de les llars per persona era de 18.280 € el 2023. És la mitjana de les 22 seccions censals del barri.

Quin codi postal té el Carmel?

El codi postal del Carmel és el 08032. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha al Carmel?

Al registre municipal hi consten 34 pisos turístics, 1,0 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb al Carmel?

A Airbnb hi havia 34 pisos sencers anunciats al Carmel per a estades de fins a 31 nits: 6 sense número de registre i 1 amb un número que no és al registre municipal. A més, 4 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 54,9% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha al Carmel?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 41 obres al Carmel, amb 11,2 M€ d’import (lloc 30 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga al Carmel?

L’11,4% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 16,9%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 4,2 M€ d’IBI el 2026, uns 246 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges del Carmel?

El 15,6% dels 14.445 habitatges del Carmel són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 46 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 5,8% dels habitatges i l’administració pública, l’1,5%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →