habitants · padró de 2026 · lloc 66 de 73
Montbau
Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de Montbau, amb fonts oficials.
2023 · lloc 42 de 73
0,0 per cada 1.000 habitants
habitants per hectàrea · 205,4 ha
103 per cada 1.000 habitants
El barri de Montbau
És un dels primers grans polígons d’habitatge impulsats per l’Ajuntament, construït entre 1957 i 1965 als vessants de Collserola, damunt el passeig de la Vall d’Hebron.
Com és Montbau?
Montbau és un dels 11 barris del districte d'Horta-Guinardó. Hi viuen 5.353 persones, el 2,9% dels habitants del districte, en 205,4 hectàrees.
La renda disponible per persona el 2023 era de 22.919 €, un 1% per sota de la mitjana del districte (23.161 €). En renda ocupa el lloc 42 dels 73 barris de Barcelona.
Al registre municipal no hi consta cap pis turístic en aquest barri. La mitjana de la ciutat és de 6,2 per cada 1.000 habitants. Registre i anuncis →
A Airbnb hi havia 1 pis sencer anunciats a Montbau per a estades de fins a 31 nits: 0 sense número de registre i 0 amb un número que no és al registre municipal. A més, 0 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 0,0% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
El 19,0% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 22,4%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 1,2 M€ d’IBI el 2026, uns 281 € de mitjana per habitatge.
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 8 obres a Montbau (lloc 72 de 73 en diners). Obres i diners →
On és Montbau?
En verd fosc, Montbau; en verd clar, la resta de barris del districte d'Horta-Guinardó. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.
Montbau, el districte i la ciutat
| Indicador | Montbau | Horta-Guinardó | Barcelona |
|---|---|---|---|
| Habitants · 2026 | 5.353 | 183.006 | 1.729.963 |
| Renda per persona · 2023 | 22.919 € | 23.161 € | — |
| Habitants per hectàrea | 26 | 154 | 170 |
| Pisos turístics per 1.000 habitants | 0,0 | 1,4 | 6,2 |
| Arbres al carrer per 1.000 habitants | 103 | 66 | 84 |
| Habitatges de titulars amb 5 o més · 2025 | 3,5% | 16,3% | 22,8% |
| Habitatges d’empreses · 2025 | 1,3% | 7,1% | 12,0% |
La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.
De qui són els habitatges de Montbau?
El 3,5% dels 2.340 habitatges de Montbau són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 72 dels 73 barris.
Les empreses hi tenen l’1,3% dels habitatges i l’administració pública, el 0,2%.
- Particulars 96,9%
- Empreses 1,3%
- Administració 0,2%
- Altres 1,6%
Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Quin codi postal té Montbau?
El codi postal de Montbau és el 08035.
Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.
Biblioteques i espais de lectura a Montbau
- Biblioteca Montbau - Albert Pérez BaróCarrer de l'Arquitectura, 8
- CRAI - Biblioteca Campus Mundet de la Universitat de BarcelonaPg Vall d'Hebron, 171
- Biblioteca Universitària de Medicina i Infermeria de la Vall d'HebrónPg Vall d'Hebron, 119*129
El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →
Quins barris s’assemblen a Montbau?
Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.
- CanyellesNou Barris · 6.906 hab. · 21.187 €Compara ⇆
- La Vall d’HebronHorta-Guinardó · 6.087 hab. · 25.743 €Compara ⇆
- La Font d’en FarguesHorta-Guinardó · 9.845 hab. · 29.694 €Compara ⇆
Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.
Vols saber quan canviïn les dades de Montbau?
T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.
Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.
Montbau en dades
Quants habitants té Montbau?
Montbau té 5.353 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 66 dels 73 de Barcelona per població.
A quin districte pertany Montbau?
Montbau és un barri del districte d'Horta-Guinardó, que té 11 barris i 183.006 habitants.
Quina és la renda per persona a Montbau?
La renda disponible de les llars per persona era de 22.919 € el 2023. És la mitjana de les 4 seccions censals del barri.
Quin codi postal té Montbau?
El codi postal de Montbau és el 08035. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.
Quants pisos turístics hi ha a Montbau?
Al registre municipal no hi consta cap pis turístic en aquest barri. La mitjana de la ciutat és de 6,2 per cada 1.000 habitants.
Quants pisos s’anuncien a Airbnb a Montbau?
A Airbnb hi havia 1 pis sencer anunciats a Montbau per a estades de fins a 31 nits: 0 sense número de registre i 0 amb un número que no és al registre municipal. A més, 0 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 0,0% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
Quantes obres hi ha a Montbau?
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 8 obres a Montbau (lloc 72 de 73 en diners).
Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a Montbau?
El 19,0% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 22,4%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 1,2 M€ d’IBI el 2026, uns 281 € de mitjana per habitatge.
De qui són els habitatges de Montbau?
El 3,5% dels 2.340 habitatges de Montbau són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 72 dels 73 barris. Les empreses hi tenen l’1,3% dels habitatges i l’administració pública, el 0,2%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →