Salta al contingut
BBCN.DADES
← Sants-Montjuïc18
BARRI DE BARCELONA · SANTS-MONTJUÏC

Sants

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de Sants, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme de SantsTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ46.676

habitants · padró de 2026 · lloc 7 de 73

RENDA PER PERSONA25.562 €

2023 · lloc 26 de 73

PISOS TURÍSTICS248

5,3 per cada 1.000 habitants

DENSITAT426

habitants per hectàrea · 109,5 ha

ARBRES AL CARRER1.921

41 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri de Sants

Va ser un municipi independent fins que es va agregar a Barcelona el 1897. Hi ha l’estació de Sants, la principal de la ciutat, i el carrer de Sants, un dels eixos comercials més llargs.

EN XIFRES

Com és Sants?

Sants és un dels 8 barris del districte de Sants-Montjuïc. Hi viuen 46.676 persones, el 24% dels habitants del districte, en 109,5 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 25.562 €, un 12% per sobre de la mitjana del districte (22.781 €). En renda ocupa el lloc 26 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 248 pisos turístics, 5,3 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 184 pisos sencers anunciats a Sants per a estades de fins a 31 nits: 63 sense número de registre i 26 amb un número que no és al registre municipal. A més, 23 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 57,9% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

El 14,9% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 17,7%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 13,4 M€ d’IBI el 2026, uns 478 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 44 obres a Sants, amb 10,0 M€ d’import (lloc 31 de 73 en diners). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és Sants?

En verd fosc, Sants; en verd clar, la resta de barris del districte de Sants-Montjuïc. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

Sants, el districte i la ciutat

IndicadorSantsSants-MontjuïcBarcelona
Habitants · 202646.676196.0401.729.963
Renda per persona · 202325.562 €22.781 €—
Habitants per hectàrea42686170
Pisos turístics per 1.000 habitants5,36,76,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants417684
Habitatges de titulars amb 5 o més · 202523,8%20,2%22,8%
Habitatges d’empreses · 202510,6%9,3%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges de Sants?

El 23,8% dels 20.287 habitatges de Sants són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 20 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen el 10,6% dels habitatges i l’administració pública, el 0,4%.

  • Particulars 87,9%
  • Empreses 10,6%
  • Administració 0,4%
  • Altres 1,1%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té Sants?

La major part de Sants té el codi postal 08014; també hi ha adreces amb el 08028.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

EQUIPAMENTS

Biblioteques i espais de lectura a Sants

  • Sala d'Estudi Sants - MontjuïcPassatge del Vapor Vell, 1
  • Consell Alimentari de la MediterràniaBiblioteca · C Guadiana, 13
  • Unió Excursionista de Catalunya - SantsBiblioteca · Carrer dels Jocs Florals, 51
  • CRAI Biblioteca d'Informació i Mitjans AudiovisualsCarrer de Melcior de Palau, 140
  • Biblioteca Vapor VellPassatge del Vapor Vell, 1

El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen a Sants?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades de Sants?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

Sants en dades

Quants habitants té Sants?

Sants té 46.676 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 7 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany Sants?

Sants és un barri del districte de Sants-Montjuïc, que té 8 barris i 196.040 habitants.

Quina és la renda per persona a Sants?

La renda disponible de les llars per persona era de 25.562 € el 2023. És la mitjana de les 29 seccions censals del barri.

Quin codi postal té Sants?

La major part de Sants té el codi postal 08014; també hi ha adreces amb el 08028. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha a Sants?

Al registre municipal hi consten 248 pisos turístics, 5,3 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb a Sants?

A Airbnb hi havia 184 pisos sencers anunciats a Sants per a estades de fins a 31 nits: 63 sense número de registre i 26 amb un número que no és al registre municipal. A més, 23 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 57,9% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha a Sants?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 44 obres a Sants, amb 10,0 M€ d’import (lloc 31 de 73 en diners).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a Sants?

El 14,9% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 17,7%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 13,4 M€ d’IBI el 2026, uns 478 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges de Sants?

El 23,8% dels 20.287 habitatges de Sants són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 20 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 10,6% dels habitatges i l’administració pública, el 0,4%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →