Salta al contingut
BBCN.DADES
← Sarrià-Sant Gervasi26
BARRI DE BARCELONA · SARRIÀ-SANT GERVASI

Sant Gervasi-Galvany

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de Sant Gervasi-Galvany, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme de Sant Gervasi-GalvanyTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ49.202

habitants · padró de 2026 · lloc 6 de 73

RENDA PER PERSONA44.003 €

2023 · lloc 3 de 73

PISOS TURÍSTICS313

6,4 per cada 1.000 habitants

DENSITAT295

habitants per hectàrea · 166,9 ha

ARBRES AL CARRER3.689

75 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri de Sant Gervasi-Galvany

És la part baixa de l’antic municipi de Sant Gervasi de Cassoles, a tocar de la Diagonal. Hi ha el Turó Parc i el mercat de Galvany.

EN XIFRES

Com és Sant Gervasi-Galvany?

Sant Gervasi-Galvany és un dels 6 barris del districte de Sarrià-Sant Gervasi. Hi viuen 49.202 persones, el 32% dels habitants del districte, en 166,9 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 44.003 €, un 5% per sobre de la mitjana del districte (41.984 €). En renda ocupa el lloc 3 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 313 pisos turístics, 6,4 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 209 pisos sencers anunciats a Sant Gervasi-Galvany per a estades de fins a 31 nits: 80 sense número de registre i 28 amb un número que no és al registre municipal. A més, 26 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 82,4% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

El 32,2% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 36,9%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 47,2 M€ d’IBI el 2026, uns 1.295 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 45 obres a Sant Gervasi-Galvany, amb 15,3 M€ d’import (lloc 25 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 4 societats immobiliàries noves hi tenien el domicili (BORME). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és Sant Gervasi-Galvany?

En verd fosc, Sant Gervasi-Galvany; en verd clar, la resta de barris del districte de Sarrià-Sant Gervasi. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

Sant Gervasi-Galvany, el districte i la ciutat

IndicadorSant Gervasi-GalvanySarrià-Sant GervasiBarcelona
Habitants · 202649.202152.9431.729.963
Renda per persona · 202344.003 €41.984 €—
Habitants per hectàrea29577170
Pisos turístics per 1.000 habitants6,44,36,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants758584
Habitatges de titulars amb 5 o més · 202531,9%28,2%22,8%
Habitatges d’empreses · 202520,9%18,1%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges de Sant Gervasi-Galvany?

El 31,9% dels 24.741 habitatges de Sant Gervasi-Galvany són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 12 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen el 20,9% dels habitatges i l’administració pública, el 0,0%.

  • Particulars 77,0%
  • Empreses 20,9%
  • Administració 0,0%
  • Altres 2,1%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té Sant Gervasi-Galvany?

La major part de Sant Gervasi-Galvany té el codi postal 08021; també hi ha adreces amb els codis 08006 i 08017.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

EQUIPAMENTS

Biblioteques i espais de lectura a Sant Gervasi-Galvany

  • Biblioteca de la província franciscana CatalunyaC Santaló, 80
  • MuseuTrav Gràcia, 93*95
  • Casa Museu i Arxiu Joan MaragallC Alfons XII, 79
  • Museu Antic Car Club CatalunyaVia Augusta, 182
  • The British Council - Institut BritànicBiblioteca · C Amigó, 83
  • Aula d’EstudiCarrer de Brusi, 51 - 61
  • Fundació Pere TarrésBiblioteca · C Santaló, 37
  • Institut Français de BarceloneBiblioteca · C Moià, 8

El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen a Sant Gervasi-Galvany?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades de Sant Gervasi-Galvany?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

Sant Gervasi-Galvany en dades

Quants habitants té Sant Gervasi-Galvany?

Sant Gervasi-Galvany té 49.202 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 6 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany Sant Gervasi-Galvany?

Sant Gervasi-Galvany és un barri del districte de Sarrià-Sant Gervasi, que té 6 barris i 152.943 habitants.

Quina és la renda per persona a Sant Gervasi-Galvany?

La renda disponible de les llars per persona era de 44.003 € el 2023. És la mitjana de les 31 seccions censals del barri.

Quin codi postal té Sant Gervasi-Galvany?

La major part de Sant Gervasi-Galvany té el codi postal 08021; també hi ha adreces amb els codis 08006 i 08017. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha a Sant Gervasi-Galvany?

Al registre municipal hi consten 313 pisos turístics, 6,4 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb a Sant Gervasi-Galvany?

A Airbnb hi havia 209 pisos sencers anunciats a Sant Gervasi-Galvany per a estades de fins a 31 nits: 80 sense número de registre i 28 amb un número que no és al registre municipal. A més, 26 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 82,4% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha a Sant Gervasi-Galvany?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 45 obres a Sant Gervasi-Galvany, amb 15,3 M€ d’import (lloc 25 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 4 societats immobiliàries noves hi tenien el domicili (BORME).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a Sant Gervasi-Galvany?

El 32,2% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 36,9%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 47,2 M€ d’IBI el 2026, uns 1.295 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges de Sant Gervasi-Galvany?

El 31,9% dels 24.741 habitatges de Sant Gervasi-Galvany són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 12 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 20,9% dels habitatges i l’administració pública, el 0,0%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →