Salta al contingut
BBCN.DADES
← Sarrià-Sant Gervasi25
BARRI DE BARCELONA · SARRIÀ-SANT GERVASI

Sant Gervasi-la Bonanova

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de Sant Gervasi-la Bonanova, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme de Sant Gervasi-la BonanovaTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ26.801

habitants · padró de 2026 · lloc 30 de 73

RENDA PER PERSONA43.217 €

2023 · lloc 4 de 73

PISOS TURÍSTICS75

2,8 per cada 1.000 habitants

DENSITAT120

habitants per hectàrea · 223,4 ha

ARBRES AL CARRER3.084

115 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri de Sant Gervasi-la Bonanova

És la part alta de l’antic municipi de Sant Gervasi de Cassoles, agregat a Barcelona el 1897. Hi ha el museu CosmoCaixa i l’avinguda del Tibidabo.

EN XIFRES

Com és Sant Gervasi-la Bonanova?

Sant Gervasi-la Bonanova és un dels 6 barris del districte de Sarrià-Sant Gervasi. Hi viuen 26.801 persones, el 18% dels habitants del districte, en 223,4 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 43.217 €, un 3% per sobre de la mitjana del districte (41.984 €). En renda ocupa el lloc 4 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 75 pisos turístics, 2,8 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 43 pisos sencers anunciats a Sant Gervasi-la Bonanova per a estades de fins a 31 nits: 17 sense número de registre i 6 amb un número que no és al registre municipal. A més, 5 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 61,7% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

El 28,6% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 31,1%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 20,9 M€ d’IBI el 2026, uns 1.308 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 52 obres a Sant Gervasi-la Bonanova, amb 135,9 M€ d’import (lloc 4 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és Sant Gervasi-la Bonanova?

En verd fosc, Sant Gervasi-la Bonanova; en verd clar, la resta de barris del districte de Sarrià-Sant Gervasi. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

Sant Gervasi-la Bonanova, el districte i la ciutat

IndicadorSant Gervasi-la BonanovaSarrià-Sant GervasiBarcelona
Habitants · 202626.801152.9431.729.963
Renda per persona · 202343.217 €41.984 €—
Habitants per hectàrea12077170
Pisos turístics per 1.000 habitants2,84,36,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants1158584
Habitatges de titulars amb 5 o més · 202531,0%28,2%22,8%
Habitatges d’empreses · 202519,5%18,1%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges de Sant Gervasi-la Bonanova?

El 31,0% dels 11.559 habitatges de Sant Gervasi-la Bonanova són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 13 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen el 19,5% dels habitatges i l’administració pública, el 0,6%.

  • Particulars 78,2%
  • Empreses 19,5%
  • Administració 0,6%
  • Altres 1,7%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té Sant Gervasi-la Bonanova?

La major part de Sant Gervasi-la Bonanova té el codi postal 08022; també hi ha adreces amb els codis 08017 i 08035.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

EQUIPAMENTS

Biblioteques i espais de lectura a Sant Gervasi-la Bonanova

  • CosmoCaixa BarcelonaCarrer d'Isaac Newton, 26
  • Biblioteca Joan MaragallCarrer de Sant Gervasi de Cassoles, 85
  • Escola Superior de Disseny i d'Art Llotja *Sant GervasiBiblioteca · Carrer de la Ciutat de Balaguer, 17
  • Universitat Abat Oliba CEUBiblioteca · Bellesguard, 30
  • Sala d'Estudi Sarrià - Sant GervasiCarrer de Sant Gervasi de Cassoles, 85

El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen a Sant Gervasi-la Bonanova?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades de Sant Gervasi-la Bonanova?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

Sant Gervasi-la Bonanova en dades

Quants habitants té Sant Gervasi-la Bonanova?

Sant Gervasi-la Bonanova té 26.801 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 30 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany Sant Gervasi-la Bonanova?

Sant Gervasi-la Bonanova és un barri del districte de Sarrià-Sant Gervasi, que té 6 barris i 152.943 habitants.

Quina és la renda per persona a Sant Gervasi-la Bonanova?

La renda disponible de les llars per persona era de 43.217 € el 2023. És la mitjana de les 18 seccions censals del barri.

Quin codi postal té Sant Gervasi-la Bonanova?

La major part de Sant Gervasi-la Bonanova té el codi postal 08022; també hi ha adreces amb els codis 08017 i 08035. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha a Sant Gervasi-la Bonanova?

Al registre municipal hi consten 75 pisos turístics, 2,8 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb a Sant Gervasi-la Bonanova?

A Airbnb hi havia 43 pisos sencers anunciats a Sant Gervasi-la Bonanova per a estades de fins a 31 nits: 17 sense número de registre i 6 amb un número que no és al registre municipal. A més, 5 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 61,7% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha a Sant Gervasi-la Bonanova?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 52 obres a Sant Gervasi-la Bonanova, amb 135,9 M€ d’import (lloc 4 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a Sant Gervasi-la Bonanova?

El 28,6% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 31,1%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 20,9 M€ d’IBI el 2026, uns 1.308 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges de Sant Gervasi-la Bonanova?

El 31,0% dels 11.559 habitatges de Sant Gervasi-la Bonanova són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 13 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 19,5% dels habitatges i l’administració pública, el 0,6%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →