habitants · padró de 2026 · lloc 67 de 73
Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes
Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes, amb fonts oficials.
2023 · lloc 9 de 73
0,6 per cada 1.000 habitants
habitants per hectàrea · 1.132,5 ha
50 per cada 1.000 habitants
El barri de Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes
És en plena serra de Collserola, i per això és un dels barris més extensos i menys densos de la ciutat. Hi ha el parc d’atraccions del Tibidabo i la torre de Collserola.
Com és Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes és un dels 6 barris del districte de Sarrià-Sant Gervasi. Hi viuen 4.867 persones, el 3,2% dels habitants del districte, en 1.132,5 hectàrees.
La renda disponible per persona el 2023 era de 34.775 €, un 17% per sota de la mitjana del districte (41.984 €). En renda ocupa el lloc 9 dels 73 barris de Barcelona.
Al registre municipal hi consten 3 pisos turístics, 0,6 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →
A Airbnb hi havia 14 pisos sencers anunciats a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes per a estades de fins a 31 nits: 6 sense número de registre i 2 amb un número que no és al registre municipal. A més, 4 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 0,0% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
El 4,4% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 5,5%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 2,7 M€ d’IBI el 2026, uns 1.036 € de mitjana per habitatge.
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 28 obres a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes, amb 2,7 M€ d’import (lloc 50 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME). Obres i diners →
On és Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
En verd fosc, Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes; en verd clar, la resta de barris del districte de Sarrià-Sant Gervasi. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.
Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes, el districte i la ciutat
| Indicador | Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes | Sarrià-Sant Gervasi | Barcelona |
|---|---|---|---|
| Habitants · 2026 | 4.867 | 152.943 | 1.729.963 |
| Renda per persona · 2023 | 34.775 € | 41.984 € | — |
| Habitants per hectàrea | 4 | 77 | 170 |
| Pisos turístics per 1.000 habitants | 0,6 | 4,3 | 6,2 |
| Arbres al carrer per 1.000 habitants | 50 | 85 | 84 |
| Habitatges de titulars amb 5 o més · 2025 | 8,2% | 28,2% | 22,8% |
| Habitatges d’empreses · 2025 | 7,8% | 18,1% | 12,0% |
La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.
De qui són els habitatges de Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
El 8,2% dels 1.727 habitatges de Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 68 dels 73 barris.
Les empreses hi tenen el 7,8% dels habitatges i l’administració pública, el 0,4%.
- Particulars 90,1%
- Empreses 7,8%
- Administració 0,4%
- Altres 1,7%
Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →
Quin codi postal té Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
La major part de Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes té el codi postal 08017; també hi ha adreces amb el 08035.
Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.
Biblioteques i espais de lectura a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes
- Vil·la Joana. Museu d'Història de BarcelonaCarretera de l'Església, 104
- Biblioteca Collserola - Josep MiracleCarrer d'Elisa Moragas i Badia, 16*34
El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →
Quins barris s’assemblen a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.
- La Font d’en FarguesHorta-Guinardó · 9.845 hab. · 29.694 €Compara ⇆
- La Vall d’HebronHorta-Guinardó · 6.087 hab. · 25.743 €Compara ⇆
- MontbauHorta-Guinardó · 5.353 hab. · 22.919 €Compara ⇆
Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.
Vols saber quan canviïn les dades de Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.
Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.
Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes en dades
Quants habitants té Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes té 4.867 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 67 dels 73 de Barcelona per població.
A quin districte pertany Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes és un barri del districte de Sarrià-Sant Gervasi, que té 6 barris i 152.943 habitants.
Quina és la renda per persona a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
La renda disponible de les llars per persona era de 34.775 € el 2023. És la mitjana de les 3 seccions censals del barri.
Quin codi postal té Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
La major part de Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes té el codi postal 08017; també hi ha adreces amb el 08035. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.
Quants pisos turístics hi ha a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
Al registre municipal hi consten 3 pisos turístics, 0,6 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.
Quants pisos s’anuncien a Airbnb a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
A Airbnb hi havia 14 pisos sencers anunciats a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes per a estades de fins a 31 nits: 6 sense número de registre i 2 amb un número que no és al registre municipal. A més, 4 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 0,0% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).
Quantes obres hi ha a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 28 obres a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes, amb 2,7 M€ d’import (lloc 50 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME).
Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
El 4,4% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 5,5%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 2,7 M€ d’IBI el 2026, uns 1.036 € de mitjana per habitatge.
De qui són els habitatges de Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes?
El 8,2% dels 1.727 habitatges de Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 68 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 7,8% dels habitatges i l’administració pública, el 0,4%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.
Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.
Fonts i mètode →