Grans tenidors a Barcelona, barri a barri
El 2,2% dels propietaris té el 22,8% dels pisos de Barcelona. Al Barri Gòtic són gairebé la meitat dels habitatges; a Canyelles, el 2,6%.
Els grans tenidors a Barcelona, entesos com a propietaris amb cinc habitatges o més, són 11.700, el 2,2% del total, i tenen 181.130 pisos: el 22,8% de tots els de la ciutat. El repartiment per barris és molt desigual: al Barri Gòtic són gairebé la meitat dels habitatges (47,7%) i a Canyelles, el 2,6%.
Les dades són de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona (O-HB), que creua el Cadastre amb el registre cadastral municipal, i corresponen al 2025. Pots ordenar i filtrar els 73 barris a l’eina Grans tenidors per barri.
La ciutat en xifres
Barcelona té 792.884 habitatges i 525.440 propietaris: 1,5 habitatges per titular. Més de vuit de cada deu propietaris en tenen un de sol, però entre tots sumen poc més de la meitat del parc.
| Propietaris amb… | Propietaris | % dels propietaris | Habitatges | % del parc |
|---|---|---|---|---|
| 1 habitatge | 438.489 | 83,5% | 438.489 | 55,3% |
| 2 a 4 habitatges | 75.242 | 14,3% | 173.265 | 21,9% |
| 5 o més habitatges | 11.700 | 2,2% | 181.130 | 22,8% |
| dels quals, més de 10 | 4.460 | 0,8% | 133.249 | 16,8% |
| dels quals, més de 15 | 2.572 | 0,5% | 109.332 | 13,8% |
A dalt de tot hi ha 15 titulars amb 300 habitatges o més, que en sumen 20.650 (el 2,6% del parc). Els tres primers són administracions públiques, amb 4.791, 3.983 i 2.559 habitatges. La primera empresa en té 1.309 i el particular amb més pisos, 188.
No tot són empreses
Dels 181.130 habitatges en mans de titulars amb cinc o més, el 44,6% són de persones físiques i el 43,0%, d’empreses. El 7,1% són de les administracions i el 5,3% restant, d’entitats, institucions religioses, comunitats de béns i altres.
La proporció canvia quan puja el llindar. Entre els titulars amb més de 15 habitatges, les empreses en tenen el 54,1% i els particulars, el 27,4%.
Les empreses són el 2,8% dels propietaris i tenen el 12,0% dels habitatges de la ciutat (95.369). Una de cada quatre (23,4%) en té cinc o més; entre els particulars, l’1,5%.
Barri a barri
En 13 dels 73 barris, més del 30% dels habitatges són de titulars amb cinc pisos o més. En nou barris no arriben al 10%. Aquests són els deu on pesen més:
| Barri | Habitatges | De titulars amb 5 o més | Amb més de 10 | D’empreses | De l’administració |
|---|---|---|---|---|---|
| Can Peguera | 903 | 77,2% | 77,0% | 0,4% | 76,6% |
| el Barri Gòtic | 9.992 | 47,7% | 33,6% | 27,8% | 2,6% |
| el Raval | 22.603 | 44,5% | 35,5% | 20,9% | 8,0% |
| Sant Pere, Santa Caterina i la Ribera | 14.121 | 44,2% | 32,7% | 21,1% | 6,1% |
| la Barceloneta | 8.925 | 40,2% | 28,2% | 17,1% | 2,6% |
| la Dreta de l’Eixample | 26.484 | 37,9% | 27,5% | 25,6% | 0,2% |
| la Vila de Gràcia | 30.293 | 36,0% | 24,9% | 14,9% | 0,3% |
| Sant Genís dels Agudells | 3.209 | 35,7% | 33,5% | 17,0% | 1,5% |
| Torre Baró | 1.520 | 35,1% | 33,8% | 3,8% | 29,5% |
| l’Antiga Esquerra de l’Eixample | 24.100 | 34,2% | 25,5% | 19,2% | 0,1% |
Els quatre barris de Ciutat Vella són entre els cinc primers. Els altres tres que passen del 30% són la Marina del Prat Vermell (33,1%), Sant Gervasi-Galvany (31,9%) i Sant Gervasi-la Bonanova (31,0%).
A l’altre extrem hi ha Canyelles (2,6%), Montbau (3,5%), Sant Martí de Provençals (4,5%), la Vall d’Hebron (6,9%) i la Font d’en Fargues (7,4%). Són barris on més del 92% dels habitatges són de particulars. Els 73 barris són al rànquing complet.
Dues concentracions diferents: empreses al centre, parc públic a la perifèria
El primer barri del rànquing no és cap cas d’acumulació privada. A Can Peguera, el 76,6% dels habitatges són de l’administració: és el barri de les cases barates, que continuen sent parc públic. Passa el mateix, amb menys pes, a Torre Baró (29,5%), la Marina del Prat Vermell (26,6%), Vallbona (23,1%), el Bon Pastor (13,7%) i la Trinitat Nova (12,6%).
Les empreses, en canvi, es concentren al centre. Tenen més d’un de cada cinc habitatges en cinc barris:
- el Barri Gòtic: 27,8%
- la Dreta de l’Eixample: 25,6%
- Sant Pere, Santa Caterina i la Ribera: 21,1%
- el Raval: 20,9%
- Sant Gervasi-Galvany: 20,9%
Si es descompta el parc públic, el rànquing canvia: el Barri Gòtic passa al davant (45,1%), seguit de Sant Pere, Santa Caterina i la Ribera (38,1%), la Dreta de l’Eixample (37,7%), la Barceloneta (37,6%) i el Raval (36,5%). Can Peguera cau al 0,6% i Torre Baró, al 5,6%. És un càlcul aproximat: resta el percentatge de l’administració al dels titulars amb cinc o més. A l’eina es pot activar amb l’interruptor «Sense parc públic».
Dos barris surten del patró. A la Vila de Gràcia, el 36,0% dels habitatges són de titulars amb cinc o més, però les empreses només en tenen el 14,9%. A Sant Genís dels Agudells, fora del centre, el 31,8% són de titulars amb més de 15 habitatges.
Per districtes
Ciutat Vella gairebé dobla la mitjana de la ciutat: el 44,3% dels habitatges són de titulars amb cinc o més. Nou Barris i Sant Martí queden per sota del 15%.
| Districte | Habitatges | De titulars amb 5 o més | Amb més de 10 | D’empreses | De l’administració |
|---|---|---|---|---|---|
| Ciutat Vella | 55.641 | 44,3% | 33,3% | 21,6% | 5,7% |
| Eixample | 142.530 | 29,1% | 22,4% | 17,4% | 0,3% |
| Sarrià-Sant Gervasi | 71.138 | 28,2% | 18,8% | 18,1% | 0,2% |
| Gràcia | 66.632 | 27,9% | 19,3% | 12,9% | 0,5% |
| Sants-Montjuïc | 86.672 | 20,2% | 14,7% | 9,3% | 1,6% |
| Horta-Guinardó | 79.776 | 16,3% | 11,4% | 7,1% | 1,1% |
| Sant Andreu | 67.222 | 16,3% | 12,4% | 8,0% | 2,4% |
| Les Corts | 39.256 | 16,0% | 10,7% | 10,1% | 0,9% |
| Sant Martí | 110.006 | 14,7% | 10,9% | 8,3% | 1,6% |
| Nou Barris | 74.008 | 13,9% | 11,3% | 6,5% | 3,8% |
| Barcelona | 792.884 | 22,8% | 16,8% | 12,0% | 1,6% |
L’informe no publica xifres per districte. Les d’aquesta taula són un càlcul propi: la mitjana dels barris de cada districte, ponderada pel nombre d’habitatges. Com que parteix de percentatges arrodonits, pot variar unes dècimes.
Què vol dir «gran tenidor»
Aquestes xifres no compten grans tenidors en sentit legal: compten titulars amb cinc habitatges o més dins de Barcelona. La diferència importa per tres motius.
- La definició legal ha canviat. La llei estatal de l’habitatge (12/2023) fixa el llindar en més de deu immobles urbans d’ús residencial i permet rebaixar-lo a cinc a les zones tensionades, com va fer Catalunya (3Cat). La Llei 11/2026, d’acompanyament dels pressupostos de la Generalitat, considera gran tenidor qui té més de deu immobles residencials a Espanya o cinc o més habitatges a Catalunya, siguin o no en municipis tensionats (idealista/news, juliol del 2026).
- La llei compta més territori. L’informe només veu els habitatges de dins de Barcelona. Qui té tres pisos a la ciutat i tres a Badalona no hi surt com a titular de cinc o més. El mateix O-HB avisa que els resultats «no són d’aplicació directa al concepte legal de gran tenidor».
- Hi entra tothom. El recompte inclou les administracions i les entitats sense ànim de lucre, no només fons i empreses.
Per això l’eina deixa triar entre tres llindars (cinc o més, més de deu i més de quinze) i separa empreses, particulars i administració.
Com llegir aquestes dades
Totes les xifres surten de l’informe de l’O-HB publicat el desembre del 2025, llevat de la taula de districtes, que és un càlcul propi.
- D’on surten. L’O-HB creua la base del Cadastre amb el registre cadastral municipal, que recull qui paga l’IBI de cada immoble a 31 de gener del 2025.
- El nombre d’habitatges és una estimació. Compta també els pisos d’edificis sense divisió horitzontal, que al Cadastre figuren com una sola referència.
- El tipus de titular surt del NIF. La lletra indica la forma jurídica, però no l’origen del capital ni si dues societats són del mateix grup.
- No distingeix l’ús. Hi ha habitatges de residència habitual o secundària, turístics, de lloguer i de propietat, tots junts.
- No es pot comparar amb anys anteriors. L’O-HB adverteix que les edicions del 2018, 2019, 2021, 2023 i 2025 no són directament comparables.
Fonts: Estructura i concentració de la propietat d’habitatges a la ciutat de Barcelona 2025, Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Habitatges segons tipus de propietari, Open Data BCN. La nueva Ley de Vivienda en 6 claves, Garrigues, sobre la Llei 12/2023. Les dades dels 73 barris es poden descarregar en CSV.