Salta al contingut
BBCN.DADES
← Sarrià-Sant Gervasi23
BARRI DE BARCELONA · SARRIÀ-SANT GERVASI

Sarrià

Habitants, renda, pisos turístics, propietaris dels habitatges, arbres i codis postals de Sarrià, amb fonts oficials.

DADES VERIFICABLES
PDFInforme de SarriàTotes les xifres del barri en una pàgina, per desar en PDF o imprimir
POBLACIÓ24.937

habitants · padró de 2026 · lloc 34 de 73

RENDA PER PERSONA41.589 €

2023 · lloc 5 de 73

PISOS TURÍSTICS33

1,3 per cada 1.000 habitants

DENSITAT82

habitants per hectàrea · 304,7 ha

ARBRES AL CARRER2.781

112 per cada 1.000 habitants

CONTEXT

El barri de Sarrià

Va ser l’últim municipi que es va agregar a Barcelona, el 1921. Conserva el nucli antic al voltant del carrer Major de Sarrià.

EN XIFRES

Com és Sarrià?

Sarrià és un dels 6 barris del districte de Sarrià-Sant Gervasi. Hi viuen 24.937 persones, el 16% dels habitants del districte, en 304,7 hectàrees.

La renda disponible per persona el 2023 era de 41.589 €, pràcticament la mateixa que la mitjana del districte (41.984 €). En renda ocupa el lloc 5 dels 73 barris de Barcelona.

Al registre municipal hi consten 33 pisos turístics, 1,3 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2. Registre i anuncis →

A Airbnb hi havia 33 pisos sencers anunciats a Sarrià per a estades de fins a 31 nits: 4 sense número de registre i 3 amb un número que no és al registre municipal. A més, 5 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 56,9% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

El 9,4% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 12,3%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 17,4 M€ d’IBI el 2026, uns 1.247 € de mitjana per habitatge.

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 45 obres a Sarrià, amb 19,2 M€ d’import (lloc 20 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME). Obres i diners →

SITUACIÓ

On és Sarrià?

En verd fosc, Sarrià; en verd clar, la resta de barris del districte de Sarrià-Sant Gervasi. Prem un altre barri per obrir-ne la fitxa.

COMPARACIÓ

Sarrià, el districte i la ciutat

IndicadorSarriàSarrià-Sant GervasiBarcelona
Habitants · 202624.937152.9431.729.963
Renda per persona · 202341.589 €41.984 €—
Habitants per hectàrea8277170
Pisos turístics per 1.000 habitants1,34,36,2
Arbres al carrer per 1.000 habitants1128584
Habitatges de titulars amb 5 o més · 202522,6%28,2%22,8%
Habitatges d’empreses · 202514,1%18,1%12,0%

La renda del barri i la del districte són la mitjana de les seves seccions censals. El conjunt de dades no publica una xifra equivalent per a tota la ciutat. Les xifres de propietat del districte són la mitjana dels seus barris ponderada per habitatges.

PROPIETAT · 2025

De qui són els habitatges de Sarrià?

El 22,6% dels 10.985 habitatges de Sarrià són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 25 dels 73 barris.

Les empreses hi tenen el 14,1% dels habitatges i l’administració pública, el 0,5%.

  • Particulars 84,0%
  • Empreses 14,1%
  • Administració 0,5%
  • Altres 1,4%

Dades de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona. Compten els pisos que cada titular té dins de Barcelona i no equivalen a la definició legal de gran tenidor. Veure el rànquing dels 73 barris →

CODI POSTAL

Quin codi postal té Sarrià?

La major part de Sarrià té el codi postal 08017; també hi ha adreces amb el 08034.

Només es mostren els codis amb un 5% o més de les adreces del barri.

EQUIPAMENTS

Biblioteques i espais de lectura a Sarrià

  • Institut Químic de Sarrià - Campus Sarrià - IQSBiblioteca · Via Augusta, 390
  • Centre Excursionista Els BlausBiblioteca · C Cornet i Mas, 15
  • Biblioteca Sarrià – J. V. FoixPlaça de Sarrià, 1
  • Biblioteca Marta MataC Domínguez i Miralles, 1
  • Arxiu Municipal del Districte de Sarrià-Sant GervasiCarrer d'Eduardo Conde, 22 - 42
  • Museu Etnogràfic Andino AmazònicC Cardenal Vives i Tutó, 16
  • Biblioteca hispano caputxinaC Cardenal Vives i Tutó, 2*16

El conjunt inclou biblioteques, arxius i espais públics i privats. Veure totes les del districte →

BARRIS BESSONS

Quins barris s’assemblen a Sarrià?

Els tres barris amb les xifres més semblants en habitants, renda, densitat, pisos turístics, arbres i propietat dels habitatges.

Busques un barri amb unes altres característiques? Prova Troba el teu barri.

AVISOS

Vols saber quan canviïn les dades de Sarrià?

T’enviem un correu quan publiquem dades noves d’aquest barri: habitants, renda, pisos turístics, propietat dels habitatges, arbres, obres noves i canvis grans als anuncis d’Airbnb. Res més, i sense publicitat.

Només fem servir el correu per enviar-te aquests avisos. Et pots donar de baixa des de qualsevol correu.

PREGUNTES FREQÜENTS

Sarrià en dades

Quants habitants té Sarrià?

Sarrià té 24.937 habitants segons el padró municipal de l’1 de gener de 2026. És el barri número 34 dels 73 de Barcelona per població.

A quin districte pertany Sarrià?

Sarrià és un barri del districte de Sarrià-Sant Gervasi, que té 6 barris i 152.943 habitants.

Quina és la renda per persona a Sarrià?

La renda disponible de les llars per persona era de 41.589 € el 2023. És la mitjana de les 16 seccions censals del barri.

Quin codi postal té Sarrià?

La major part de Sarrià té el codi postal 08017; també hi ha adreces amb el 08034. Els codis postals no segueixen els límits dels barris.

Quants pisos turístics hi ha a Sarrià?

Al registre municipal hi consten 33 pisos turístics, 1,3 per cada 1.000 habitants. La mitjana de la ciutat és de 6,2.

Quants pisos s’anuncien a Airbnb a Sarrià?

A Airbnb hi havia 33 pisos sencers anunciats a Sarrià per a estades de fins a 31 nits: 4 sense número de registre i 3 amb un número que no és al registre municipal. A més, 5 s’anunciaven com a lloguer de temporada, de més de 31 nits. El 56,9% dels anuncis del barri són d’amfitrions amb més de cinc anuncis (Inside Airbnb, 17/9/2026).

Quantes obres hi ha a Sarrià?

Al registre d’obres a l’espai públic hi ha 45 obres a Sarrià, amb 19,2 M€ d’import (lloc 20 de 73 en diners). Del 12/1/2026 al 9/10/2026, 1 societat immobiliària nova hi tenia el domicili (BORME).

Quant soroll hi ha i quant IBI es paga a Sarrià?

El 9,4% dels veïns viuen exposats a més de 65 decibels de mitjana diària i el 12,3%, a més de 55 de nit (Mapa Estratègic de Soroll 2022). L’Ajuntament hi va cobrar 17,4 M€ d’IBI el 2026, uns 1.247 € de mitjana per habitatge.

De qui són els habitatges de Sarrià?

El 22,6% dels 10.985 habitatges de Sarrià són de titulars amb cinc pisos o més a Barcelona; a tota la ciutat, el 22,8%. És el lloc 25 dels 73 barris. Les empreses hi tenen el 14,1% dels habitatges i l’administració pública, el 0,5%. Dades de 2025 de l’Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona; no equivalen a la definició legal de gran tenidor.

FONTS OFICIALS

Open Data BCN · Població per sexe (padró de l’1 de gener de 2026) · Renda disponible de les llars per càpita (2023) · Habitatges d’ús turístic · Arbrat viari (recompte del 07.10.2026) · Adreces postals elementals · Unitats administratives (límits i superfície). Propietat dels habitatges: Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona, 2025.

Fonts i mètode →