Salta al contingut
BBCN.DADES
← Habitatge▥
RÀNQUING · 73 BARRIS · 2025

Grans tenidors per barri

Quina part dels habitatges de cada barri de Barcelona és de titulars amb cinc pisos o més, d’empreses o de l’administració.

22,8% DEL PARC
22,8%dels habitatges de Barcelona són de titulars amb cinc o més: 181.130 pisos d’11.700 propietaris
13 barrispassen del 30% dels habitatges en mans d’aquests titulars; 9 no arriben al 10%
El Barri Gòticés el primer si no es compta el parc públic: 45,1% dels habitatges

Can Peguera és el barri on més habitatges són de titulars amb cinc o més: el 77,2%. A tot Barcelona, el 22,8%.

RÀNQUING COMPLET

Els 73 barris ordenats

  1. 1
    Can PegueraNou Barris903 habitatges · empreses 0,4% · administració 76,6%
    77,2%uns 700 habitatges
  2. 2
    el Barri GòticCiutat Vella9.992 habitatges · empreses 27,8% · administració 2,6%
    47,7%uns 4.770 habitatges
  3. 3
    el RavalCiutat Vella22.603 habitatges · empreses 20,9% · administració 8,0%
    44,5%uns 10.060 habitatges
  4. 4
    Sant Pere, Santa Caterina i la RiberaCiutat Vella14.121 habitatges · empreses 21,1% · administració 6,1%
    44,2%uns 6.240 habitatges
  5. 5
    la BarcelonetaCiutat Vella8.925 habitatges · empreses 17,1% · administració 2,6%
    40,2%uns 3.590 habitatges
  6. 6
    la Dreta de l’EixampleEixample26.484 habitatges · empreses 25,6% · administració 0,2%
    37,9%uns 10.040 habitatges
  7. 7
    la Vila de GràciaGràcia30.293 habitatges · empreses 14,9% · administració 0,3%
    36,0%uns 10.910 habitatges
  8. 8
    Sant Genís dels AgudellsHorta-Guinardó3.209 habitatges · empreses 17,0% · administració 1,5%
    35,7%uns 1.150 habitatges
  9. 9
    Torre BaróNou Barris1.520 habitatges · empreses 3,8% · administració 29,5%
    35,1%uns 530 habitatges
  10. 10
    l’Antiga Esquerra de l’EixampleEixample24.100 habitatges · empreses 19,2% · administració 0,1%
    34,2%uns 8.240 habitatges
  11. 11
    la Marina del Prat VermellSants-Montjuïc1.204 habitatges · empreses 4,4% · administració 26,6%
    33,1%uns 400 habitatges
  12. 12
    Sant Gervasi-GalvanySarrià-Sant Gervasi24.741 habitatges · empreses 20,9% · administració 0,0%
    31,9%uns 7.890 habitatges
  13. 13
    Sant Gervasi-la BonanovaSarrià-Sant Gervasi11.559 habitatges · empreses 19,5% · administració 0,6%
    31,0%uns 3.580 habitatges
  14. 14
    Sant AntoniEixample19.821 habitatges · empreses 13,9% · administració 0,5%
    29,6%uns 5.870 habitatges
  15. 15
    el Putxet i el FarróSarrià-Sant Gervasi15.464 habitatges · empreses 16,5% · administració 0,1%
    28,8%uns 4.450 habitatges
  16. 16
    VallbonaNou Barris579 habitatges · empreses 3,5% · administració 23,1%
    26,9%uns 160 habitatges
  17. 17
    HostafrancsSants-Montjuïc8.015 habitatges · empreses 12,5% · administració 0,4%
    26,6%uns 2.130 habitatges
  18. 18
    el Fort PiencEixample15.334 habitatges · empreses 18,5% · administració 0,3%
    26,1%uns 4.000 habitatges
  19. 19
    el Poble-secSants-Montjuïc18.689 habitatges · empreses 11,4% · administració 1,1%
    25,8%uns 4.820 habitatges
  20. 20
    SantsSants-Montjuïc20.287 habitatges · empreses 10,6% · administració 0,4%
    23,8%uns 4.830 habitatges
  21. 21
    Vallcarca i els PenitentsGràcia8.130 habitatges · empreses 12,3% · administració 2,3%
    23,8%uns 1.930 habitatges
  22. 22
    la Nova Esquerra de l’EixampleEixample29.926 habitatges · empreses 13,8% · administració 0,3%
    23,6%uns 7.060 habitatges
  23. 23
    la Sagrada FamíliaEixample26.865 habitatges · empreses 13,7% · administració 0,2%
    23,3%uns 6.260 habitatges
  24. 24
    les Tres TorresSarrià-Sant Gervasi6.662 habitatges · empreses 18,3% · administració 0,4%
    22,7%uns 1.510 habitatges
  25. 25
    SarriàSarrià-Sant Gervasi10.985 habitatges · empreses 14,1% · administració 0,5%
    22,6%uns 2.480 habitatges
  26. 26
    el PoblenouSant Martí16.491 habitatges · empreses 11,2% · administració 1,4%
    22,0%uns 3.630 habitatges
  27. 27
    el Bon PastorSant Andreu5.187 habitatges · empreses 5,2% · administració 13,7%
    21,9%uns 1.140 habitatges
  28. 28
    el Turó de la PeiraNou Barris6.973 habitatges · empreses 16,4% · administració 3,1%
    21,6%uns 1.510 habitatges
  29. 29
    el Camp d’en Grassot i Gràcia NovaGràcia18.121 habitatges · empreses 11,5% · administració 0,1%
    21,5%uns 3.900 habitatges
  30. 30
    la SagreraSant Andreu13.477 habitatges · empreses 16,4% · administració 0,5%
    20,7%uns 2.790 habitatges
  31. 31
    la ClotaHorta-Guinardó535 habitatges · empreses 13,3% · administració 6,5%
    20,6%uns 110 habitatges
  32. 32
    el Camp de l’Arpa del ClotSant Martí19.488 habitatges · empreses 10,3% · administració 0,2%
    20,2%uns 3.940 habitatges
  33. 33
    el GuinardóHorta-Guinardó17.963 habitatges · empreses 9,1% · administració 0,3%
    19,6%uns 3.520 habitatges
  34. 34
    la SalutGràcia6.525 habitatges · empreses 11,2% · administració 0,1%
    19,2%uns 1.250 habitatges
  35. 35
    PedralbesLes Corts5.136 habitatges · empreses 15,8% · administració 1,4%
    19,0%uns 980 habitatges
  36. 36
    el Parc i la Llacuna del PoblenouSant Martí7.595 habitatges · empreses 9,4% · administració 2,3%
    18,0%uns 1.370 habitatges
  37. 37
    el ClotSant Martí12.276 habitatges · empreses 9,5% · administració 0,9%
    17,9%uns 2.200 habitatges
  38. 38
    Sants-BadalSants-Montjuïc11.676 habitatges · empreses 7,8% · administració 0,4%
    17,4%uns 2.030 habitatges
  39. 39
    el Baix GuinardóHorta-Guinardó12.263 habitatges · empreses 7,6% · administració 1,5%
    17,1%uns 2.100 habitatges
  40. 40
    el CollGràcia3.563 habitatges · empreses 7,8% · administració 0,4%
    17,0%uns 610 habitatges
  41. 41
    les CortsLes Corts22.727 habitatges · empreses 10,0% · administració 0,7%
    16,5%uns 3.750 habitatges
  42. 42
    NavasSant Andreu10.134 habitatges · empreses 6,7% · administració 1,6%
    16,3%uns 1.650 habitatges
  43. 43
    la BordetaSants-Montjuïc9.368 habitatges · empreses 10,6% · administració 0,6%
    15,9%uns 1.490 habitatges
  44. 44
    la Trinitat NovaNou Barris3.457 habitatges · empreses 2,9% · administració 12,6%
    15,9%uns 550 habitatges
  45. 45
    HortaHorta-Guinardó12.098 habitatges · empreses 6,5% · administració 0,4%
    15,7%uns 1.900 habitatges
  46. 46
    el CarmelHorta-Guinardó14.445 habitatges · empreses 5,8% · administració 1,5%
    15,6%uns 2.250 habitatges
  47. 47
    PortaNou Barris11.080 habitatges · empreses 7,0% · administració 1,8%
    14,7%uns 1.630 habitatges
  48. 48
    la TeixoneraHorta-Guinardó5.593 habitatges · empreses 5,9% · administració 1,8%
    14,7%uns 820 habitatges
  49. 49
    la Trinitat VellaSant Andreu3.884 habitatges · empreses 8,8% · administració 1,9%
    14,4%uns 560 habitatges
  50. 50
    Sant AndreuSant Andreu26.718 habitatges · empreses 5,0% · administració 2,0%
    14,2%uns 3.790 habitatges
  51. 51
    Can BaróHorta-Guinardó4.406 habitatges · empreses 4,8% · administració 1,0%
    13,7%uns 600 habitatges
  52. 52
    la Maternitat i Sant RamonLes Corts11.393 habitatges · empreses 7,8% · administració 1,2%
    13,5%uns 1.540 habitatges
  53. 53
    el Congrés i els IndiansSant Andreu6.904 habitatges · empreses 8,1% · administració 0,1%
    13,4%uns 930 habitatges
  54. 54
    Provençals del PoblenouSant Martí9.220 habitatges · empreses 7,0% · administració 3,6%
    13,2%uns 1.220 habitatges
  55. 55
    Vilapicina i la Torre LlobetaNou Barris11.855 habitatges · empreses 5,4% · administració 0,1%
    13,0%uns 1.540 habitatges
  56. 56
    Ciutat MeridianaNou Barris3.653 habitatges · empreses 8,0% · administració 3,8%
    12,9%uns 470 habitatges
  57. 57
    la Font de la GuatllaSants-Montjuïc4.916 habitatges · empreses 8,7% · administració 0,1%
    12,6%uns 620 habitatges
  58. 58
    la GuineuetaNou Barris6.734 habitatges · empreses 10,8% · administració 0,4%
    11,7%uns 790 habitatges
  59. 59
    VerdunNou Barris5.797 habitatges · empreses 3,3% · administració 3,8%
    11,7%uns 680 habitatges
  60. 60
    el Besòs i el MaresmeSant Martí9.669 habitatges · empreses 6,8% · administració 3,5%
    11,6%uns 1.120 habitatges
  61. 61
    la Vila Olímpica del PoblenouSant Martí4.179 habitatges · empreses 9,4% · administració 1,7%
    11,1%uns 460 habitatges
  62. 62
    Baró de ViverSant Andreu918 habitatges · empreses 1,6% · administració 9,8%
    10,7%uns 100 habitatges
  63. 63
    les RoquetesNou Barris6.755 habitatges · empreses 5,7% · administració 1,9%
    10,6%uns 720 habitatges
  64. 64
    Diagonal Mar i el Front Marítim del PoblenouSant Martí6.199 habitatges · empreses 9,2% · administració 3,0%
    10,3%uns 640 habitatges
  65. 65
    la Marina de PortSants-Montjuïc12.517 habitatges · empreses 3,4% · administració 5,2%
    9,6%uns 1.200 habitatges
  66. 66
    la Verneda i la PauSant Martí13.369 habitatges · empreses 5,6% · administració 2,1%
    8,5%uns 1.140 habitatges
  67. 67
    la ProsperitatNou Barris11.782 habitatges · empreses 4,2% · administració 1,0%
    8,3%uns 980 habitatges
  68. 68
    Vallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant Gervasi1.727 habitatges · empreses 7,8% · administració 0,4%
    8,2%uns 140 habitatges
  69. 69
    la Font d’en FarguesHorta-Guinardó4.277 habitatges · empreses 3,9% · administració 0,3%
    7,4%uns 320 habitatges
  70. 70
    la Vall d’HebronHorta-Guinardó2.647 habitatges · empreses 3,0% · administració 3,6%
    6,9%uns 180 habitatges
  71. 71
    Sant Martí de ProvençalsSant Martí11.520 habitatges · empreses 3,1% · administració 0,1%
    4,5%uns 520 habitatges
  72. 72
    MontbauHorta-Guinardó2.340 habitatges · empreses 1,3% · administració 0,2%
    3,5%uns 80 habitatges
  73. 73
    CanyellesNou Barris2.920 habitatges · empreses 0,4% · administració 1,6%
    2,6%uns 80 habitatges

Cada percentatge és la part dels habitatges del barri. «5 o més», «Més de 10» i «Més de 15» compten els habitatges de titulars amb aquest nombre de pisos a Barcelona, siguin particulars, empreses o administracions. «Sense parc públic» resta els habitatges de l’administració i és un càlcul aproximat. Descarrega les dades en CSV ↓

CREUAMENT

On hi ha més empreses propietàries?

Dels 10 barris on les empreses tenen més habitatges, 7 són entre els 20 amb més pisos turístics per habitant i 6, entre els 20 amb més renda.

Cada punt és un barri; passa-hi per sobre per veure’n les xifres o prem-lo per obrir-ne la fitxa. Que dues coses coincideixin al mateix barri no vol dir que una causi l’altra. Pisos turístics del registre municipal per cada 1.000 habitants (padró de 2026) i renda disponible per persona de 2023.

COMPARTEIX

Fes córrer aquestes dades

La imatge mostra els deu primers barris de la vista que tinguis triada al rànquing. BCN.DADES no carrega cap script de xarxes socials.

WhatsAppXTelegramBlueskyLinkedIn
COM LLEGIR-HO

Què compta i què no

  • No és la definició legal de gran tenidor. L’informe només veu els habitatges de dins de Barcelona: qui té tres pisos a la ciutat i tres en un altre municipi no hi surt.
  • Hi entra tothom. El recompte inclou administracions, entitats sense ànim de lucre i institucions religioses, no només empreses i fons. Per això Can Peguera, el barri de les cases barates, encapçala el rànquing.
  • No distingeix l’ús. Hi ha habitatges de residència habitual o secundària, turístics, de lloguer i de propietat, tots junts.
  • El tipus de titular surt del NIF. La lletra indica la forma jurídica, però no l’origen del capital ni si dues societats són del mateix grup.
  • El total no és el del Cadastre obert. L’O-HB estima 792.884 habitatges el 2025. La pàgina d’Habitatge en compta 836.621, que són els locals cadastrals d’ús habitatge a 1 de gener de 2026 segons Open Data BCN. Són dos recomptes diferents.
  • No es pot comparar amb anys anteriors. L’O-HB adverteix que les seves edicions no són directament comparables.
PREGUNTES FREQÜENTS

Grans tenidors a Barcelona

Quin barri de Barcelona té més habitatges de grans propietaris?

Can Peguera, on el 77,2% dels habitatges són de titulars amb cinc o més. En aquest barri, però, el 76,6% són de l’administració pública. Sense comptar el parc públic, el primer és el Barri Gòtic, amb el 45,1%.

Quants grans propietaris hi ha a Barcelona?

El 2025 hi havia 11.700 titulars amb cinc habitatges o més, el 2,2% dels 525.440 propietaris. Tenien 181.130 habitatges, el 22,8% dels 792.884 de la ciutat.

A quin barri tenen més pisos les empreses?

El Barri Gòtic: el 27,8% dels habitatges són d’empreses. A tot Barcelona, el 12,0%.

Aquestes xifres són els grans tenidors que diu la llei?

No exactament. La llei estatal de l’habitatge (12/2023) considera gran tenidor qui té més de deu immobles urbans d’ús residencial, i permet rebaixar el llindar a cinc a les zones tensionades. Aquesta eina compta titulars amb cinc habitatges o més dins de Barcelona, incloses les administracions, i no veu els pisos que tinguin en altres municipis.

FONT

Observatori Metropolità de l’Habitatge de Barcelona (O-HB) · Estructura i concentració de la propietat d’habitatges a la ciutat de Barcelona 2025 · a partir del Cadastre i del registre cadastral municipal, a 31 de gener de 2025. Les xifres de barri són una transcripció de les taules de l’informe.

Consultar l’informe ↗