Salta al contingut
BBCN.DADES
← Diners públics€
IMPOST SOBRE BÉNS IMMOBLES · 73 BARRIS

IBI per barri

Quant paga cada barri de Barcelona d’IBI, l’impost sobre els pisos, locals i edificis, i com ha canviat.

DADES OFICIALS
EN RESUM
  • El 2026 l’Ajuntament va cobrar 773 M€ d’IBI als 73 barris, un 9,2% més que el 2023.
  • El barri que en paga més és la Dreta de l’Eixample (83,0 M€).
  • Per habitatge, l’IBI dels pisos va de 2.043 € a Pedralbes a 149 € a Can Peguera.
773 M€d’IBI el 2026 a tot Barcelona
61%el paguen els immobles d’ús residencial (habitatges)
2.043 €per habitatge a Pedralbes, el més alt
EVOLUCIÓ

Què cobra l’Ajuntament cada any

708 M€2023
719 M€2024
744 M€2025
773 M€2026
QUI PAGA

Per tipus d’immoble, 2026

Habitatges470 M€60,8%
Comerç77,5 M€10,0%
Oficines75,8 M€9,8%
Turisme (hotels)51,6 M€6,7%
Aparcaments residencials26,5 M€3,4%

La resta són solars, equipaments, indústria, sanitat i altres usos.

RÀNQUING

Els 73 barris

la Dreta de l’EixampleEixample83,0 M€1.248 €12,6 M€+15,5%
Sant Gervasi-GalvanySarrià-Sant Gervasi47,2 M€1.295 €1,0 M€+6,9%
les CortsLes Corts33,3 M€762 €2,5 M€+6,2%
l’Antiga Esquerra de l’EixampleEixample32,6 M€876 €2,4 M€+8,4%
la Nova Esquerra de l’EixampleEixample30,0 M€686 €1,0 M€+4,7%
la Marina del Prat VermellSants-Montjuïc25,9 M€485 €0,0 M€+28,2%
la Vila de GràciaGràcia23,3 M€580 €0,7 M€+8,3%
Sant Gervasi-la BonanovaSarrià-Sant Gervasi20,9 M€1.308 €0,3 M€+7,0%
el Barri GòticCiutat Vella20,1 M€688 €3,2 M€+29,6%
la Sagrada FamíliaEixample19,7 M€564 €0,6 M€+4,9%
el RavalCiutat Vella17,7 M€383 €3,1 M€+16,8%
SarriàSarrià-Sant Gervasi17,4 M€1.247 €0,2 M€+8,7%
el Parc i la Llacuna del PoblenouSant Martí16,9 M€534 €2,0 M€+14,1%
el PoblenouSant Martí16,8 M€559 €1,7 M€+20,4%
la Maternitat i Sant RamonLes Corts16,3 M€650 €2,8 M€+12,4%
Diagonal Mar i el Front Marítim del PoblenouSant Martí15,7 M€925 €3,3 M€+5,3%
Sant AntoniEixample15,6 M€602 €0,5 M€+4,2%
Sant AndreuSant Andreu15,1 M€465 €0,0 M€+2,6%
el Putxet i el FarróSarrià-Sant Gervasi14,7 M€777 €0,2 M€+5,9%
el Fort PiencEixample14,6 M€661 €0,7 M€+4,7%
les Tres TorresSarrià-Sant Gervasi14,2 M€1.633 €0,1 M€+6,0%
el Camp d’en Grassot i Gràcia NovaGràcia14,0 M€614 €0,2 M€+5,2%
SantsSants-Montjuïc13,4 M€478 €0,8 M€+3,6%
PedralbesLes Corts13,1 M€2.043 €0,2 M€+7,1%
Sant Pere, Santa Caterina i la RiberaCiutat Vella11,4 M€511 €1,0 M€+14,3%
el Poble-secSants-Montjuïc10,8 M€394 €1,2 M€+6,2%
el Camp de l’Arpa del ClotSant Martí10,7 M€455 €0,3 M€+3,1%
la Marina de PortSants-Montjuïc10,1 M€385 €1,7 M€+8,4%
la BarcelonetaCiutat Vella9,5 M€375 €1,6 M€+19,8%
Provençals del PoblenouSant Martí9,3 M€449 €0,7 M€+31,8%
el GuinardóHorta-Guinardó9,2 M€442 €0,0 M€+3,7%
la SagreraSant Andreu7,8 M€451 €0,0 M€+1,0%
el Baix GuinardóHorta-Guinardó7,5 M€469 €0,1 M€+3,8%
Vallcarca i els PenitentsGràcia7,2 M€624 €0,1 M€+6,6%
el ClotSant Martí7,1 M€480 €0,0 M€+2,6%
la Vila Olímpica del PoblenouSant Martí7,0 M€961 €0,6 M€+14,3%
HostafrancsSants-Montjuïc6,9 M€444 €1,6 M€+9,5%
PortaNou Barris6,7 M€343 €0,8 M€+2,3%
Sants-BadalSants-Montjuïc6,3 M€424 €0,0 M€+5,7%
el Bon PastorSant Andreu6,0 M€308 €0,0 M€+4,8%
el Besòs i el MaresmeSant Martí5,9 M€267 €0,7 M€+16,3%
HortaHorta-Guinardó5,9 M€397 €0,0 M€+3,2%
NavasSant Andreu5,7 M€452 €0,1 M€+4,6%
Vilapicina i la Torre LlobetaNou Barris5,6 M€378 €0,0 M€+0,1%
la BordetaSants-Montjuïc5,6 M€455 €0,0 M€+6,0%
la Verneda i la PauSant Martí5,6 M€332 €—+11,2%
Sant Martí de ProvençalsSant Martí5,1 M€387 €0,0 M€+0,7%
la SalutGràcia4,6 M€588 €0,0 M€+4,1%
la ProsperitatNou Barris4,3 M€297 €0,0 M€+0,9%
el CarmelHorta-Guinardó4,2 M€246 €0,0 M€-0,4%
el Congrés i els IndiansSant Andreu3,5 M€419 €0,0 M€+3,5%
la Font de la GuatllaSants-Montjuïc3,1 M€488 €0,2 M€+3,0%
la GuineuetaNou Barris3,0 M€380 €0,0 M€+1,5%
la Font d’en FarguesHorta-Guinardó2,7 M€547 €0,0 M€+4,4%
Vallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant Gervasi2,7 M€1.036 €0,2 M€+14,4%
el Turó de la PeiraNou Barris2,1 M€268 €0,0 M€+1,0%
la TeixoneraHorta-Guinardó2,0 M€294 €0,0 M€+1,7%
Can BaróHorta-Guinardó1,9 M€372 €0,0 M€+1,0%
VerdunNou Barris1,8 M€259 €0,0 M€+1,1%
la Vall d’HebronHorta-Guinardó1,7 M€409 €0,2 M€+6,7%
el CollGràcia1,7 M€412 €0,0 M€+3,1%
les RoquetesNou Barris1,7 M€208 €0,0 M€-0,9%
MontbauHorta-Guinardó1,2 M€281 €0,0 M€+0,4%
Sant Genís dels AgudellsHorta-Guinardó1,2 M€310 €—-3,8%
la Trinitat VellaSant Andreu1,1 M€221 €0,0 M€-0,5%
CanyellesNou Barris1,1 M€352 €0,0 M€+0,5%
la Trinitat NovaNou Barris0,7 M€183 €—+3,4%
Ciutat MeridianaNou Barris0,6 M€158 €0,0 M€-2,7%
Torre BaróNou Barris0,3 M€150 €—+0,7%
la ClotaHorta-Guinardó0,3 M€445 €—+51,5%
Baró de ViverSant Andreu0,2 M€208 €—+3,4%
VallbonaNou Barris0,2 M€231 €0,0 M€-3,3%
Can PegueraNou Barris0,2 M€149 €—+4,0%

Quota de l’Ajuntament del padró de l’IBI. «Per habitatge» divideix l’IBI dels immobles d’ús residencial entre els habitatges del barri que compta l’O-HB (2025): és una aproximació, perquè cada pis paga segons el seu valor cadastral i hi ha bonificacions.

FONT OFICIAL

Open Data BCN · Quotes del padró de l’Impost sobre Béns Immobles (IBI), per barri i ús · Habitatges per barri: Observatori Metropolità de l’Habitatge (2025).

Consultar dataset ↗